Ismerd meg az Apple iCloud szolgáltatásait!
A felhő fogalmával talán már a legtöbben tisztában vannak: olyan szolgáltatásokra használjuk az angol cloud szóból fordított kifejezést, amikor valamit nem a saját telefonunkon, számítógépünkön vagy egyéb eszközünkön tárolunk vagy végzünk el, hanem távoli szervereken.
Ez sok előnnyel járhat, a legfontosabb talán az, hogy nem a saját eszközeink erőforrásait használjuk, így akár gyengébb hardvereken is elérhetünk komolyabb funkciókat, adatok tárolásakor pedig nem szab határt a saját mobilunk vagy számítógépünk tárkapacitása. Emellett a felhőben lehetőségünk nyílik helyfüggetlenül elérni a szolgáltatást, elég, ha az internethez csatlakozunk, amely manapság már telefonon is könnyen és gyorsan megoldható. A felhőben tárolt adatainkat megfelelő jogosultságok megadásával megoszthatjuk másokkal is, így megkönnyítve a közös munkát vagy a kommunikációt.
Felhőszolgáltatást sokan kínálnak, de az egyik legismertebb az Apple sajátja, az iCloud. Értelemszerűen a legtöbben azok használják, akik valamilyen Apple termékkel, például iPhone-nal, iPad tablettel vagy Mac gépekkel rendelkeznek, de természetesen elérhető mindenki más számára is. Nézzük, mit érdemes tudni róla!
Az iCloud története
Steve Jobs, az Apple alapítója 2011. május 31-én jelentette be az iCloud indulását, miután kiderült, hogy az okostelefonok hihetetlen tempójú térhódítása és a mobil internet elterjedése mellett a korábbi, MobileMe névre hallgató szolgáltatás funkciói már kevésnek bizonyulnak. Miután elérhetővé vált az iCloud, egy héten belül már húszmillió felhasználót gyűjtött, ma már 850 millió fölött jár a regisztráltak száma.
Az első, alapvető funkció az adattárolás volt, hiszen az iPhone-okon egyre több fotó, videó készült, de különféle egyéb adatokat is egyre többször kellett úgy átmásolni, hogy a céleszköz nem volt közvetlenül csatlakoztatható, az adatmennyiség pedig túl nagy volt ahhoz, hogy e-mailek csatolmányaként lehessen átküldeni.
Azóta pedig, ahogy az eszközök és a különféle felhasználási területek is egyre bővülnek, az iCloud funkciói is gyarapodnak, többek között a felhasználói adatok szinkronizálásával, levelezővel, fotótárral, valós idejű csoportmunka-eszközökkel, az elveszett eszközöket megkereső segéddel, fizetési szolgáltatással és sok egyébbel.
iCloud alapok
Maga az iCloud szolgáltatás már bárhonnan, könnyen elérhető, böngészőből is regisztrálhatunk új fiókot. Apple eszközökön pedig a saját azonosítónk, az AppleID segítségével kezdhetjük meg a használatát. Egy új iPhone vagy iPad első indításakor megadhatunk egy friss AppleID azonosítót, ha eddig nem rendelkeztünk ilyennek, vagy használhatjuk a már meglévőt - ez esetben a beállítások végén már innen is elérhetünk minden olyan tartalmat és funkciót, amelyet az előző telefonról megszoktunk.
Alapértekmezésben egy ingyenes e-mail címet és 5 GB-os tárhelyet kapunk, további funkciók és tárhelynövelés céljából pedig előfizethetünk az iCloud+ szolgáltatásra.
Mi mindenre használhatod? Ismerd meg az iCloud legfontosabb funkcióit!
- A Fotók segítségével az összes eszközünkről, valamint az iCloud.com oldalról is elérhetjük az itt tárolt fotókat és videókat. Létrehozhatunk megosztott albumokat másokkal, az iCloud megosztott fotókönyvtár pedig akár öt családtaggal vagy baráttal működhetünk együtt egy közös tárolóban.
- Az iCloud Drive a klasszikus fájltárolás biztonságos módszere. Másolhatunk és szinkronizálhatunk adatokat, többek között hozzáadhatjuk a Mac Íróasztalt vagy a Dokumentumok mappát is, hogy mindenhonnan hozzáférjünk az adataink legfrissebb verzióihoz.
- Ugyanígy zenéket, könyveket, appokat és előfizetéseket is megoszthatunk másokkal: a Családi megosztásban legfeljebb öt családtag osztozhat olyan szolgáltatásokon, mint az Apple Music, Apple TV+, iCloud+, Apple Fitness+, Apple News+ és Apple Arcade. Ezen felül megoszthatjuk az iTunes, Apple Books és App Store felületén végzett vásárlásokat, az iCloud tárhelycsomagot, és segíthetünk a csoporttagoknak megtalálni az elveszett eszközeiket.
- Webes munkaeszközoket használhatunk: a Pages, Keynote és Numbers segítségével dokumentumokat, bemutatókat és adatbázisokat készíthetünk, ráadásul valós időben dolgozhatunk rajtuk más felhasználókkal, tehát távmunkára is ideális.
- Az iCloud alkalmas arra is, hogy iOS eszközeink minden tartalmát és beállítását elmentse, ez egyrészt kiváló biztonsági megoldás arra az esetre, ha elveszítenénk a telefonunkat, tabletünket, vagy valamilyen baleset érné őket, de újabb típusra váltáskor is megkönnyíti az átállást.
- Az iCloud Keychain (Kulcstartó) egy újabb hasznos funkció, amelyben eltárolhatjuk az összes jelszavunkat és ezeket bármilyen saját eszközünkön előhívhatjuk. A jelszavakat erős titkosítás védi, tehát illetéktelenek nem juthatnak hozzájuk.
Tippek a hatékony iCloud-használathoz
Végül következzen néhány hasznos beállítás és funkció, amellyel igazán kihasználható az Apple felhőszolgáltatásának teljes tudása!
- Az iPhone-ok beállításai között kiválasztható, pontosan melyik alkalmazásainkról szeretnénk automatikus biztonsági mentéseket készíteni. Ennek az az előnye, hogy értékes tárhelyet takaríthatunk meg az iCloud felületén, de egyben biztosak lehetünk abban, hogy a nekünk legfontosabb adatok mindig megmaradnak.
- Ha véletlenül töröltünk egy számunkra fontos fájlt saját eszközünkről, nem kell aggódni, még nem veszett el örökre. Az iCloud felületén a biztonsági mentésből 30 napon belül visszaállíthatjuk.
- Könnyen átállhatunk az iCloud különféle funkcióira akkor is, ha korábban más platformot használtunk. A Google Photos-ból például a Google Takeout weboldalon pár kattintással tudjuk egyben áthelyezni az összes tartalmat az Apple szolgáltatásába.
- Gyakran ad lehetőséget az Apple arra is, hogy ingyenesen kipróbáljuk a felhőszolgáltatás extrákkal felturbózott változatát: új készülékhez is járni szokott ilyen lehetőség, de különleges alkalmakkor is belefuthatunk efféle akcióba. Ilyenkor 1-3 hónapig használhatjuk a kibővített funkcionalitást és a nagyobb tárhelyet.
Érdemes felfedezni az iCloud által kínált lehetőségeket, hiszen az automatikus mentés biztonságától az online eszközök kényelmén és elérhetőségén át az adattárolás és megosztás sokféle lehetőségéig nagyon megkönnyíti az életet egy sor fontos területen!
Szerző:
Bátky Zoltán
informatikai és távközlési szakújságíró, szerkesztő