Válogass a legtrendibb Apple kiegészítők és tartozékok közül!
Folyamatosan felbukkanó kérdés, miben rejlik az Apple sikere. Már a cég első számítógépeinek megjelenése óta, majd pedig az iPodok, iPhone-ok, iPadek és egyéb eszközök korában is szóba kerül mindez, hiszen az is tény, hogy mások is gyártanak hasonló eszközöket, a Cupertino-i vállalat azonban valamiért mindig kimagaslik a tömegből. Az egyik, vagy talán a legjobb válasz erre a minőség.
Az Apple összes termékére jellemző, hogy olyan körültekintő tervezési, gyártási és ellenőrzési folyamatokon megy keresztül, amelyek garantálják a lehető legjobb minőséget, a könnyű és kényelmes használhatóságot, valamint a minimálisra csökkentik a meghibásodások és egyéb problémák lehetőségét. Épp ezért akkor is érdemes eredeti kiegészítőket választani, ha saját Apple eszközeinkhez léteznek különféle utángyártott megoldások is. Bemutatunk néhány olyan termékkategóriát, amelyben érdemes az almás gyártónál maradni, mivel a minőség, vagy néhány exkluzív funkció nem mérhető össze a harmadik fél által készített másolatokkal.
Zenehallgatás élménye a legfelsőbb fokon: Apple Airpods és az Apple Airpods Pro
Bár ma már sokan nem is emlékeznek rá, az iPhone igazából egy médialejátszó készülék, az Apple iPod továbbfejlesztése. Az első ilyen apróság csupán mp3-akat tudott lejátszani, a későbbi modellek azonban egyre többet tudtak, és végül a legnagyobb modell telefonos funkciókat kapva elindította az egész okostelefonos piacot. A gyártó számára tehát eleve fontos a zenehallgatás és a maximális audióélmény, amelyet azóta is kiszolgál, többek között a telefonokhoz és tabletekhez párosítható, vezeték nélküli fülhallgatókkal.
Az AirPods névre keresztelt apróságok kívülről nem mutatnak sokat - de pont ez a lényegük. A stílusos kis fülesek varázsa abban áll, hogy a szinte észrevehetetlen eszközök minőségi audióélményt biztosítanak egy sor extrával megspékelve. A legutóbbi generációban két modell található, az AirPods 4 és a 2. generációs AirPods Pro: nézzük, mit tudnak?
Az AirPods negyedik generációja a megfizethetőbb opció, de ezzel együtt is kifejezetten igényes. A kompakt és ultrakönnyű dizájn miatt a legtöbb fülbe tökéletesen passzol, az IPX4 minősítés pedig azt garantálja, hogy az emberi bőrön képződő izzadtság sem tehet kárt a fülhallgatóban. Az előző generációhoz képest sokat javítottak az eleve jó hangzáson, főképp az apró fülesekre jellemző basszushiányt sikerült kiküszöbölni. Az akku üzemideje is nőtt, egy feltöltéssel akár 5 órát is bírhatnak az apróságok.
A Siri virtuális asszisztens is összekapcsolódik az AirPods-szal, így a kis füles mikrofonján keresztül bármikor utasításokat adhatunk vagy kérdéseket tehetünk fel, melyre a segéd azonnal választ ad. Ami pedig kifejezetten előnyös, hogy az Apple termékekben elérhető extra audió-környezeteket, például a spatial és virtuális surround opciót is támogatja, tehát még akkor is egy moziteremben érezhetjük magunkat, ha egy iPhone kijelzőjén nézünk filmeket. Az AirPods 4-nél ráadásul már opció lehet az aktív zajszűréssel rendelkező változat is – ezt a Pro változattól idén kapta meg ez a sorozat. A fülesek töltőtokját pedig vezeték nélküli töltővel is tölthetjük, ami újabb kényelmi funkció.
Az AirPods Pro néhány okos fejlesztéssel még többet tud kisebb testvérénél. Egyrészt egy műanyag betét segítségével még jobban "ül" a fülben, ráadásul a hallgatott zenéből jóval kevesebb szűrődik így ki a külvilágba. Elsőként a Pro kiadás kapta meg az aktív zajszűrő funkciót, amely abban segít, hogy a külvilág hangjai ne zavarják meg az általunk hallgatott zenét vagy az épp folyó telefonbeszélgetésünket.
További előny a Pro mellett, hogy bár eleve valamelyest több üzemidőre, akár 7 órára képes egy feltöltéssel, jár hozzá egy olyan töltőtok, amely még akár 28 órányi további akkuidőt tud biztosítani anélkül, hogy fali csatlakozót kellene keresnünk. Egy év végén érkező szoftverfrissítéssel pedig már akár klinikai hallókészülékként is használható lesz az AirPods Pro 2.
MagSafe: több mint védőtok
Azt már sokan tudják, hogy egy telefon megérdemel valamilyen extra külső védelmet: mobiltokból akad is sokféle, más és más fókusszal. Van, amelyik a strapabíróságot növeli, másoknál inkább a dizájn, a személyre szabott látvány dominál, és persze vannak olyan speciális tokok is, amelyek például víz alatti fotózásra vagy épp a pénztárcánk teljes lecserélésére hivatottak.
A MagSafe legnagyobb előnye, hogy a telefonhoz beépített mágnesek rögzítik, így a tok nem csak hamarabb és könnyebben a helyére pattan, de kisebb az esélye annak is, hogy leesik a készülékről, vagy úgy elmozdul, hogy emiatt kevesebb védelmet nyújt. Az Apple saját tokja minimalista, de megkapó: a speciális szövet egyrészt puha, velúrhoz hasonló érzetet ad, emellett pedig a környezetvédelem jegyében 68 százalékban újrahasznosított fogyasztói hulladékból készül.
Ez a tok még a vezeték nélküli töltés hatékonyságán is javít, akár egy MagSafe-, akár egy Qi-kompatibilis töltőt használhatunk úgy, hogy közben nem kell kihámozni a telefont.
Töltők és átalakítók
A telefonok töltése kényes téma: nem azért, mert akkora boszorkányság, inkább azért, mert kis túlzással ahány gyártó, annyiféle gyorstöltési megoldás létezik. A legnagyobbak igyekeznek saját szabványokat kifejleszteni, ezért nem érdemes az első "gyorstöltő" feliratú kiegészítőt megvenni, amit meglátunk - előtte nézzük meg, pontosan milyen gyártó melyik termékeivel kompatibilis. A legjobb megoldás továbbra is az, ha a telefonunk, tabletünk gyártójától származó töltőt használunk - már csak azért is, mert sokszor a garanciafeltételek között is szerepel, hogy esetleges meghibásodás esetén utángyártott kiegészítők használata kizáró ok. Az Apple több nagy gyártóhoz hasonlóan nagy hangsúlyt fektet arra, hogy saját eszközei és kiegészítői a lehető leghatékonyabban működjenek együtt, ez érvényes a töltőkre is.
Az iPhone-okkal kapcsolatban még egy fontos területet érdemes észben tartani, ez pedig a telefonok csatlakozóit érinti. 2023-ig ezeket a készülékeket az Apple saját, Lightning szabványú csatlakozóival látta el, azonban az iPhone 15 család tagjain már USB-C portot találunk. Ha valaki korábbi iPhone-ról vált újabbra, és a vezetékes kiegészítői még a régi szabványú csatlakozót használnak, érdemes egy átalakítót vásárolni - ez egy olcsó kis segéd, amellyel könnyedén használhatjuk továbbra is a Lightning eszközöket. Ugyanígy létezik megoldás fordított esetre is, ha egy régebbi csatlakozós iPhone-hoz szeretnénk USB-s kiegészítőket passzintani.
Alma a képernyőn: ezt tudja az Apple TV
Az Apple okostévés "dobozkáját" a kezdeti időkben csak a tengeren túlon forgalmazta, de az Apple TV egy ideje már elérhető Európában, ezen belül Magyarországon is. Ezzel az univerzális eszközzel egyrészt elérhetővé válnak egy modern okostévé funkciói minden olyan televízión vagy egyéb kijelzőn, amely rendelkezik HDMI bemenettel. Ez a kiegészítő egyrészt lehetővé teszi a különféle tévés és streamingszolgáltatók műsorainak megtekintését (ezekhez természetesen külön előfizetés szükséges), de emellett futtathatunk rajta appokat, játékokat, kereshetünk az interneten, a vezérlésére pedig akár az iPhone-okon is megszokott Siri hangasszisztenst is használhatjuk.
Az Apple TV könnyen beépíthető az otthoni Apple ökoszisztémába, tehát beállítható és párosítható akár iPhone-okkal és iPadekkel, szinkronizálhatjuk vele az iCloudon található fotótárunkat, de nagyképernyőn indíthatunk vagy fogadhatunk FaceTime videóhívásokat is. Az eszköz legújabb generációja az Apple TV 4K nevet viseli, amely jelzi, hogy a tartalmakat már 4K felbontásban is képes lejátszani (ehhez természetesen kompatibilis megjelenítő és HDMI 2.0 vagy 2.1 kábel szükséges). Az Apple TV különleges távirányítóján a körkörös szabályzófelülettel akár jelenetek vagy képkockák között is könnyen lapozhatunk, és a keresés gombot nyomva tartva beszéddel is utasításokat adhatunk. A HomeKit támogatással pedig megoldható, hogy a tévéképernyőről vezérelhessük az okosotthon összes eszközét a kameráktól a fényekig.
A Yettel kínálatában nem csak a legújabb és legnépszerűbb iPhone és iPad készülékek találhatók meg, hanem a fent felsorolt kiegészítők is, hogy egy helyről lehessen összeállítani a teljes Apple-környezetet.
Szerző:
Bátky Zoltán
informatikai és távközlési szakújságíró, szerkesztő