Siri tippek és trükkök - a virtuális segéd lesi a parancsaidat!

A világ első hangfelismerő és beszéddel kommunikáló mobilos asszisztense a Siri: az Apple fejlesztése már több mint tíz éve az iPhone-ok alapvető része, sokan mégsem használják ki a tudását. Pedig jó pár könnyítést hozhat az életünkbe, ha appok adataiban keresgélés, böngészés, térképek és menetrendek bogarászása helyett egyszerűen csak segítséget kérünk. 

Ki, vagy mi az a Siri? 

Az okostelefonok hatalmas ugrást jelentettek a hagyományos, nyomógombos telefonokhoz képest, a hanghívások és SMS-ek után egy sor egyéb felhasználási mód is megjelent a mobilokban. Külső fejlesztők által készített appokat futtathattunk, az internetre csatlakozva levelezhettünk, böngészhettünk, cseveghettünk akár videós formában is. Külön alkalmazásban tervezhettük meg az utazásunkat, vagy épp válthattunk menetjegyet, belenézhettünk a céges adatbázisokba és a világ túlfelén lévőkkel együtt játszhattunk. De persze az továbbra sem változott, hogy minden ilyen tevékenységhez elő kellett venni a telefont, feloldani a kijelzőt, kikeresni a megfelelő appot és koppintással, virtuális billentyűzettel, gesztusokkal irányítva elvégezni az adott részfeladatot. 

siri

A mobilunkkal való kommunikáció újdonságaként a Siri 2010 februárjában mutatkozott be, elsőként egy iPhone-okon futtatható app formájában, majd egy évvel később az iPhone 4s megjelenésekor a készülék operációs rendszerének szerves részévé vált. Azóta a Siri nem csak iPhone-okon, de iPad tableteken, iPod Touch médialejátszókon, Mac számítógépeken, AirPods fülhallgatókban, Apple TV és HomePod eszközökben, valamint az Apple Vision Pro kiterjesztettvalóság-szemüvegében is megjelent. 

Hogy a "micsoda" vagy "kicsoda" kifejezést kell alkalmaznunk, jó kérdés. Siri ugyanis alapvetően egy szoftver, amely hangfelismerésre, gépi tanulásra és egyéb mesterséges intelligenciával támogatott folyamatokra épül. Azonban úgy alakították ki, hogy teljesen megváltoztassa a módszert, ahogy az eszközeinket használjuk. Egyrészt a bevitel módja változott, hiszen nem billentyúzettel, érintőkijelzővel, gesztusokkal vagy ikonok nyomogatásával adunk utasítást, hanem hanggal. Másrészt Siri is hangban válaszol, amely ráadásul a korábbi, teljesen szintetikus kísérletekkel ellentétben valós emberi hangra épül (az angol Siri eredeti "szinkronhangja" Susan Bennett szinkronszínésznő volt). 

De ez még semmi: Sirivel ugyanis hagyományos, emberi szóhasználattal és nyelvtannal beszélhetünk. Tehát nincs már szükség arra, hogy az első internetes keresőkhöz vagy egyéb interfészekhez hasonlóan egyszerű vezényszavakkal próbálkozzunk. Ha például a környéken lévő pizzériákat keressük, régebben a böngészőkben "pizzéria Budapest, Nyugati pályaudvar" móddal kísérletezhettünk és utána a találati listában keresgélve juthattunk el a megfelelőig. Sirit viszont simán megkérhetjük: "Hé, Siri, milyen pizzériába mehetek most itt a közelben?" 

Nem csak egyszerű parancsolgatás 

A fenti példa már azt is jól megmutatja, hogy a Siri nem csupán egy újabb interfész, amely csak annyira képes, hogy az ujjunk helyett egy másféle beviteli módot kínál. Az asszisztenst ugyanis folyamatosan fejlesztik, mégpedig úgy, hogy képes legyen kihasználni a telefonunk összes képességét, akár egymással összekapcsolva. 

A példa tehát ez volt: "milyen pizzériába mehetek most itt a közelben". A kérdés feltevésekor a Siri mögött dolgozó algoritmus először értelmezte a kérdést, majd részeire bontotta. A közelben szeretnénk enni, ezért a mobil helyadatait felhasználva megnézte, hol tartózkodunk éppen. Pizzériát keresünk, tehát a térkép appon beazonosítja azokat a helyeket, amelyek tevékenységi körében szerepel a pizza. Mivel hozzátettük, hogy most vagyunk éhesek, azt is számításba veszi, hogy az egyes éttermek nyilvános adatai alapján melyik van közülük nyitva. Végül szóban annyit mond, hogy tessék, íme a környéken jelenleg nyitva lévé pizzériák, majd pedig a telefon képernyőjén megjelenik a kapcsolódó találati lista. 

siri

Magyar felhasználóként azonban egyetlen apró szépséghibát azért meg kell említeni: Siri ugyanis még nem beszéli a nyelvünket. Induláskor angolul értett és válaszolt, ma pedig 26 nyelvvel boldogul - az Európában általánosabban használtak közül németül, spanyolul, olaszul és franciául, a skandináv országok nyelvein és oroszul lehet vele próbálkozni. Ez sajnos megszokott dolog a szoftverek fordításánál, minél kevesebben beszélnek világszerte egy adott nyelvet, annyira hátra kerül a sorban az adott ország lokalizálás szempontjából. Elképzelhető tehát, hogy a közeljövőben már magyarul is használhatjuk az Apple beszélős-válaszolós funkcióit, de erről előzetesen sosem ad ki információkat a vállalat. 

Így kezdj hozzá 

Siri aktiválására többféle módszer létezik. A legegyszerűbb, ha a telefon "hallótávoláságban" azt mondjuk: "Hé, Siri", vagy egyszerűen a "Siri" szóval elkezdünk egy mondatot. A régebbi iPhone-oknál a Home gomb lenyomása közben is beszélhetünk a megszólítást kihagyva, az újabb modelleken az oldalsó gomb használható ugyanerre. 

Az iPad eszközökön hasonló a módszer, az AirPods füleseken szintén működik a megszólításos verzió, de a fülhallgató verziójától függően a szárát megnyomva vagy duplán rákoppintva is figyelni kezd ránk a virtuális segéd. 

Apple okosórákon szintén kezdhetünk megszólítással, a Watch Series 3 pedig akkor is figyelni kezd, ha az órát a szánk közelébe emeljük. A digitális forgókapcsolót megnyomva és nyomva tartva szintén elkezdhetjük a beszédet. A HomePod-on Siri a köszönés mellett az eszköz tetejét megérintve aktiválódik, Macbookokon pedig a menü csíkon látható színes kör ikonra kell kattintanunk. 

Siri-tippek 

  • A megszólítás után érdemes kezdetben egyszerű kérdésekkel próbálkozni. Természetesen angolul, vagy az általunk legjobban ismert, Siri által is beszélt nyelven próbáljuk meg a következőket: "Hé, Siri, mennyi az idő?", "Hé, Siri, milyen idő lesz holnap?". 
  • A kérdések mellett konkrét utasításokat is adhatunk, amelyek általában egy adott appban végrehajtott hagyományos műveletek kiváltására használható. Ilyen például a "Hé, Siri, állíts be egy ébresztőt holnap reggel hét órára", vagy a "Hé, Siri, olvasd fel a legutolsó e-mailemet". 
  • Sok appot nevesítve is "meghívhatunk", például mondhatjuk azt, hogy "Keresd meg Twitteren, mit mondott utoljára XY", de hagyhatjuk magától is okoskodni a segédet. A "mit mondott utoljára XY" kérdésre persze esélyesen általánosabb válaszok érkeznek, de itt jön a csavar: Sirivel ugyanis beszélgethetünk is, tehát a fenti kérdés után finomíthatjuk a kérdést: "és ezek közül mit mondott utoljára Twitteren?" 
  • A navigáció beszéd-alapú irányítása kifejezetten hasznos, hiszen vezetés közben vagy épp villamosra várva négy szatyorral a kézben nem túl kényelmes vagy biztonságos a mobil érintéses használata. "Siri, vigyél haza" - ez máris elindítja a navigációs segédet, de ugyanígy címet is megadhatunk szóban, és persze pontosíthatunk is, hogy autóval vagy tömegközlekedéssel szeretnénk elindulni. 
  • Ha épp ezerfelé rohangászunk a konyhában, de csörög a telefon, elég csak annyit mondani: "Siri, vedd fel a hívást és hangosítsd ki", de arra is utasíthatjuk, hogy küldön egy üzenetet, miszerint öt perc múlva visszahívjuk az illetőt. 
  • A Siri az alapvető fordításra is kiválóan használható. "Siri, hogy mondják franciául, hogy a repülőtérre szeretnék eljutni?" - és máris érkezik a válasz. 
  • Siri a szórakoztatásban is nagyszerű társ. Az iOS alatt futó médialejátszókat könnyedén vezérelhetjük, akár csak annyival, hogy "Siri, játszd le Korda Györgytől a Reptér című dalt", de olyan trükkökre is képes, mint a "szomorú vagyok, játssz valami zenét, ami felvidít", vagy épp "játssz valamit a kedvenceim közül". 
  • Mivel a Siri már az otthoni okoseszközökön is elérhető, kérhetjük szóban az Apple TV-t, hogy mutassa meg, milyen új filmek érkeztek a héten egy adott szolgáltatóhoz, vagy egyszerűen csak folytassa a múltkor félbehagyott sorozatepizód lejátszását. A HomePod-eszközöknél kérhetjük szóban a hőmérséklet emelését, a lámpák le- vagy felkapcsolását vagy az okos ajtózár bekattintását. 
  • Ahogy a mesterséges intelligencia egyre sokrétűbb interakciókra képes, ma már olyan apró gegeket is elérhetünk a Sirit használva, mint a spontán viccmesélés ("Siri, mondj egy viccet", esetleg "Siri, kop-kop"), de akár az élet értelméről is faggathatjuk. 

Természetesen ma már sokféle hasonló hangasszisztens létezik. A Google-nél szimplán Google Asszisztens névre hallgat, az Amazon eszközökön Alexa a neve, a Samsung egy Bixby nevű segédet használ, míg a Huawei-nél Celia a megszólítandó virtuális személy. Ezek a segédek természetesen még nem igazi, érző és emberként gondolkodó robotok, de abban mindenképp egyre többet segítenek, hogy a különféle ujjgyakorlatok, vezérlőfelületek, bonyolult gesztusok használata helyett a valós beszélgetési formákat egyre jobban megközelítve kérdezhessünk az eszközeinktől, vagy utasíthassuk őket akár komplex feladatok elvégzésére. Érdemes tehát kipróbálni, sok területen megkönnyítheti az életünket - és emellett jó móka is. 

Szerző:

Bátky Zoltán
informatikai és távközlési szakújságíró, szerkesztő