var gtmExponeaConfig = { target: 'https://api-erica.pannon.hu', token: '3aaa625a-71d2-11eb-a41d-0eef85269f59', new_experiments: 'sync', track: { google_analytics: false, visits: true, default_properties: { source: 'WEB', language: 'hu', logged_in: false} } }; if (false) { gtmExponeaConfig.push = { safari: { websitePushID: 'web.hu.yettel' }, } } !function(e,n,t,i,o,r){var a=4e3,c="xnpe_async_hide";function s(e){return e.reduce((function(e,n){return e[n]=function(){e._.push([n.toString(),arguments])},e}),{_:[]})}function m(e,n,t){var i=t.createElement(n);i.src=e;var o=t.getElementsByTagName(n)[0];return o.parentNode.insertBefore(i,o),i}r.target=r.target||"https://api.exponea.com",r.file_path=r.file_path||r.target+"/js/exponea.min.js",e[t]=s(["anonymize","initialize","identify","update","track","trackLink","trackEnhancedEcommerce","getHtml","showHtml","showBanner","showWebLayer","ping","getAbTest","loadDependency","getRecommendation","reloadWebLayers"]),e[t].notifications=s(["isAvailable","isSubscribed","subscribe","unsubscribe"]),e[t].snippetVersion="v2.1.0",function(e,n,t){e[n]["_"+t]={},e[n]["_"+t].nowFn=e[t]&&e[t].now?e[t].now.bind(e[t]):Date.now,e[n]["_"+t].snippetStartTime=e[n]["_"+t].nowFn()}(e,t,"performance"),function(e,n,t,i,o,r){e[o]={sdk:e[i],sdkObjectName:i,skipExperiments:!!t.new_experiments,sign:t.token+"/"+(r.exec(n.cookie)||["","new"])[1],path:t.target}}(e,n,r,t,o,RegExp("__exponea_etc__"+"=([\w-]+)")),function(e,n,t){m(e.file_path,n,t)}(r,i,n),function(e,n,t,i,o,r,s){if(e.new_experiments){!0===e.new_experiments&&(e.new_experiments={});var p=e.new_experiments.hide_class||c,u=e.new_experiments.timeout||a,_=encodeURIComponent(r.location.href.split("#")[0]),l=e.target+"/webxp/"+n+"/"+r[t].sign+"/modifications.min.js?http-referer="+_+"&timeout="+u+"ms";"sync"===e.new_experiments.mode&&r.localStorage.getItem("__exponea__sync_modifications__")?function(e,n,t,i,o){t[o][n]="<"+n+' src="'+e+'">",i.writeln(t[o][n]),i.writeln("<"+n+">!"+o+".init && document.writeln("+o+"."+n+'.replace("/'+n+'/", "/'+n+'-async/").replace("><", " async><"))")}(l,n,r,s,t):function(e,n,t,i,o,r,a,c){r.documentElement.classList.add(e);var s=m(t,i,r);function p(){o[c].init||m(t.replace("/"+i+"/","/"+i+"-async/"),i,r)}function u(){r.documentElement.classList.remove(e)}s.onload=p,s.onerror=p,o.setTimeout(u,n),o[a]._revealPage=u}(p,u,l,n,r,s,o,t)}}(r,i,o,0,t,e,n),function(e,n,t){e[n].start=function(i){i&&Object.keys(i).forEach((function(e){return t[e]=i[e]})),e[n].initialize(t)}}(e,t,r)}(window,document,"exponea","script","webxpClient", gtmExponeaConfig); 1;

Fenntarthatósági Témahét: használt mobiltelefonok és e-kütyük gyűjtésére buzdítják az iskolákat

A szelektívhulladék-gyűjtési verseny során keresik a legaktívabb iskolákat és diákokat

A Fenntarthatósági Témahét idei kiemelt témái az energia, a klímaváltozás és az egészségnevelés. A program keretében Időszaki Szelektív Hulladékgyűjtő Verseny is indult, amelynek célja, hogy a diákok minél több, a háztartásokban keletkező használt elemet, mobiltelefont és e-kütyüt gyűjtsenek. A Telenor kiemelt támogatásával megvalósuló versenyen az ország bármely általános- és középiskolája indulhat, a gyűjtés november 20-ig tart. 

„Jó lesz még valamire.”, „Megtartom emlékbe.” – sok hazai háztartásban a fiók mélyén lapulnak a megunt mobilok ahelyett, hogy a még használható telefont újrahasznosítanák. Megfelelő, erre kijelölt átvevő helyre eljuttatva azonban még van rá esély, hogy további használhatóság esetén a telefon élettartama meghosszabbodjon vagy részeit megfelelő feldolgozás útján újra hasznosíthassák. 

Október 5-9. között zajlik országszerte az Emberi Erőforrások Minisztériuma által meghirdetett Fenntarthatósági Témahét, amelynek idei kiemelt témái az energia, a klímaváltozás és az egészségnevelés. A program célja, hogy a fenntarthatóság üzenetét az iskolákból kiindulva, a pedagógusokon és diákokon keresztül közvetítse az egész társadalom felé. 

A program során egy hathetes, országos Időszaki Szelektív Hulladékgyűjtő Versenyt is indítottak általános és középiskolások részére. A versenyt kezdeményező PontVelem Okos Program keretében 2011 óta eddig közel 600 tonna használt elemet és több mint 138 ezer mobiltelefont, e-kütyüt gyűjtöttek be az iskolák. A Telenor kiemelt támogatásával megvalósuló program célja, hogy a diákok minél több, a háztartásokban keletkező használt mobiltelefont és e-kütyüt gyűjtsenek össze. A pedagógusokat a program tematikus, általános iskolásoknak és felső tagozatosoknak szóló tanári óravázlatokkal is segíti. 

A hulladékgyűjtő versenyben kiemelkedően aktív iskolák pályázhatnak a Legaktívabb Iskola díjra. Az ország legtöbb használt mobiltelefont és e-kütyüt gyűjtő iskolája a Telenor digitális oktatási programja, a Hipersuli által biztosított TudatosNet képzéseket nyer. Az 5 legtöbb mobiltelefont és e-kütyüt gyűjtő általános iskolás diák pedig külön díjazásban részesül: értékes laptop, mobil, tablet, drón és instant kamera a nyeremény. 

„Fontos alapértékünk a környezet tisztelete, ezért arra törekszünk, hogy a nagyvállalati létből fakadó káros környezeti hatásokat vagy megelőzzük, vagy innovatív környezetvédelmi megoldásokkal minimalizáljuk. Saját környezeti teljesítményünk javításán túl termékeink, szolgáltatásaink és kommunikációnk révén is szeretnénk hozzájárulni a társadalom környezettudatosságának erősítéséhez, és ennek ugyanúgy fontos eleme a jövő generációjának biztonsága az online térben, mint a gyerekek tudatos digitáliseszköz-használata” – mondta el Mészáros Attila, a Telenor Magyarország kommunikációs igazgatója.

Az Időszaki Szelektív Hulladékgyűjtő Verseny november 20-ig tart. A Legaktívabb Iskola díjról és a hozzá kapcsolódó programokról részletek a www.fenntarthatosagi.temahet.hu/programok oldalon találhatók.

A Fenntarthatósági Témahét hivatalos weboldala: https://www.fenntarthatosagi.temahet.hu/

Fontos tudni!

Mi történik a használt telefonokkal, amikor nincs gyűjtési verseny? A további használatra alkalmatlan mobiltelefon hosszú távon elektronikai hulladékként kezelendő, ha viszont a benne található akkumulátor sérült, akkor már veszélyes hulladékká is válhat. A használt telefonokat az elektronikai berendezéseket forgalmazó cégek átveszik, majd azok szakszerű körülmények között kerülnek újrahasználatra vagy újrahasznosításra.