Kevesen tudják, hogy a svéd feltaláló, Alfred Nobel nevéhez fűződő díjak közül az egyiket, a Nobel-békedíjat nem Svédországban, hanem Norvégiában adják át minden évben. Idén ötödször vettek részt magyar fiatalok is a december 10-i hivatalos díjátadáson, majd az azt követő fáklyás felvonuláson és az ünnepi koncerten, amelyet a norvég koronaherceg is megtisztelt jelenlétével. A Telenor Csoport a Nobel Békeközpont hagyományos partnereként már ötödik éve a díjátadás hétvégéjére hívja Oslóba a Telenor Youth Forum (TYF) pályázat nyerteseit, akik az ünnepélyes eseményeken is részt vehetnek.
A Telenor Csoport 12 leányvállalata minden évben 2-2 tehetséges fiatalt delegál a Telenor Youth Forum programra, ahol a résztvevők egy évig közösen dolgoznak olyan kihívásokon, amelyekben digitális megoldásokkal igyekeznek valós társadalmi változást elérni. A program decemberben, a Nobel-békedíj átadásakor indul, ekkor kapják meg feladataikat a fiatalok, majd virtuális csapatokban folytatják tovább a közös munkát, és eredményeiket 2018 végén a Nobel Békeközponttal közösen szervezett digitális kiállításon mutatják be. A 2017. december 8-án indult TYF program 4 kihívást hirdetett meg, a big data, biztonságos internet a fiataloknak, biztonságos munkahely, digitális személyazonosítás témaköreiben. Magyarországot két egyetemista, Baukó Gréta pszichológus hallgató és Mátyás Máté közgazdász képviselte.
Baukó Gréta beszámolója a TYF workshopról: „Inspiráló és tanulságos volt a TYF nyitott és sokszínű csapatában, mentorok támogatásával dolgozni Oslóban. Életre szóló élményekkel és értékes nemzetközi kapcsolatokkal tértem haza. Lelkesedéssel vágok bele az online munkába a csapatommal. Célunk az internet biztonságosabbá tétele a gyerekek számára.”
"A Nobel-békedíj az emberiség legjobb oldalát hivatott támogatni: amikor az önzést legyőzi a mások iránt érzett felelősség és jóakarat. Részt venni a díjátadón felemelő és inspiráló volt – a Telenor Youth Forum kiváló résztvevőivel együtt megélni pedig felejthetetlen élmény marad számomra. 1,1 milliárd ember él napjainkban mindenféle hivatalos személyazonossági igazolvány nélkül – láthatatlanul az állami oktatási, egészségügyi, és jogvédelmi intézmények számára. A Telenor Youth Forum keretében ezt a kihívást igyekezzük legyőzni a modern telekommunikációs technológia segítségével, és valós változást elérni egy fantasztikus nemzetközi csapattal, akikre nagyon büszke vagyok!"- mondta Mátyás Máté, a TYF másik magyar nyertese a programról.
További információ a Telenor Youth Forumról: http://www.telenor.com/youthforum/ ; https://www.facebook.com/TelenorYouthForum/
Fotók: https://www.flickr.com/photos/151114645@N08/38358877314/in/photostream/
(Kérjük feltüntetni, hogy Ihne Karesdottir fotói.)