Mi az Apple Airtag és mi mindenre használhatod?

Biztosan mindenki ismeri azt az érzést, amikor elkeveredik a pénztárca, nincs meg az igazolvány, ismeretlen polcra kerül a hátizsák és persze a lehető legrosszabbkor, indulás előtt tűnik el a kulcscsomó. Ilyenkor még szokás is olyasmiket mondani, hogy "nem lehet minden mellé őrt állítani" - de a helyzet az, hogy 2024-ben már igenis lehet. Persze nem egy emberről van szó, aki sosem téveszti el szem elől a legfontosabb dolgainkat, de nem is valamilyen bonyolultan használható nyomkövetőről, amelynek beállításához és felszereléséhez profikra van szükség. A megoldás egy apró korong. 

Az Apple AirTag egy kisméretű, érme alakú eszköz, amelyet az Apple 2021-ben mutatott be, és célja, hogy segítsen megtalálni az elveszett vagy elrejtett tárgyakat, vagy távolról követni azok mozgását. A technológia alapját az UWB (ultra-wideband) és a Bluetooth LE (Low Energy) hálózatok adják, amelyek lehetővé teszik az AirTag pontos helymeghatározását, különösen, ha az iPhone-t használják hozzá. 
 

Hogyan működik az AirTag? 

Az AirTag egy kis, kör alakú jeladó, amely folyamatosan küld jeleket Bluetooth segítségével. Amikor az AirTag a közelben van, az iPhone vagy iPad könnyen érzékeli a jelét, és meghatározza az eszköz helyét. Emellett, az UWB technológia segítségével a legújabb iPhone modellek "Precíziós Keresés" funkciója révén még pontosabban megtalálhatóvá válik a tárgy helyzete.  

Ha az AirTag távolabb van, és nem észlelhető közvetlen Bluetooth kapcsolattal, akkor is megtalálható az Apple "Find My" szolgáltatása segítségével. Ebben az esetben az AirTag a közelében lévő bármely iPhone, iPad vagy Mac készüléken keresztül küldi el a helyzetét a tulajdonosnak, természetesen teljesen anonim és titkosított módon. 

airtag

airtag

Egyszerű és kényelmes 

Az AirTag használata rendkívül egyszerű. Csak párosítani kell egy iPhone-nal, amely felismeri a készüléket, ezután állíthatjuk be, hogy milyen tárgyhoz kapcsolódik - lehet például "Anya kulcsa", "Feri hátizsákja", de akár egy háziállat nyakörvén is elhelyezhetjük, megadva a kis kedvenc nevét. Ezután csak annyi a dolgunk, hogy elindítjuk az iPhone "Find My" alkalmazását, amelyben folyamatosan láthatjuk a csatlakoztatott AirTag-ek helyzetét. 

Akkor sincs minden veszve, ha elveszítünk egy AirTag-gel jelölt tárgyat, a "Find My" alkalmazásban ugyanis beállíthatjuk a "Lost Mode" opciót. Ezután értesítést kapunk, amikor a keresett eszköz újra a közelben van, vagy más Apple-felhasználók találják meg. 


A fenti példák, tehát a könnyen elkeveredő kulcsok, váratlan helyekre lerakott hátizsákok vagy épp könnyen elkóborló macska mellett olyan helyzetekben is kiváló, mint egy hosszú utazás, ahol a repülőre feladott poggyászok is nyomon követhetők. A nagyvilágból ráadásul egyre több új felhasználási módról érkeznek sikersztorik, például demens, idős rokont is találtak már meg így, miután sétája közben elfelejtette, hol lakik és nem tért vissza időben. Ugyanígy elrejthetünk egy AirTag-et az autó egyik félreeső szegletében vagy a kerékpár vázán, ezeket akár észre sem veszi az, aki megpróbálja ellopni ezeket, mi viszont könnyen megtalálhatjuk eltulajdonított járműveinket. 

Wi-Fi és töltés: nem kell velük törődni! 

Az AirTag egyszerű és kényelmes használata többek között annak is köszönhető, hogy a telefonos párosításon kívül semmi dolgunk vele. Nem szükséges például hozzá feltétlenül Wi-Fi kapcsolat, mivel elsősorban Bluetooth és az UWB technológiát használja. Természetesen, ha távolabbra kerül a párosított iPhone-tól, a helymeghatározás a "Find My" szolgáltatáson keresztül történik, amelyhez a telefonon internetkapcsolat szükséges. 

Tölteni szintén nem szükséges, ugyanis az apró korongokat egy CR2032 gombelem látja el energiával, áramfelvételük pedig minimális, tehát akár évekig képesek működni, majd egy egyszerű elemcserével ismét hosszú időre biztosítjuk az áramellátásukat. 

Az egyetlen apróság, amit vásárlás előtt tudni érdemes, hogy az AirTag jelenleg elsősorban Apple-felhasználóknak készült, mivel a teljes funkcionalitás iPhone és iPad eszközökkel működik. Bár androidos felhasználók is észlelhetik az AirTag jeleit, ha például egy elveszett módba állított AirTag-hez közelednek, de az Android rendszer (legalábbis egyelőre) nem képes közvetlenül párosítani az AirTag-eket, és így nem rendelkezik a precíz helymeghatározási funkciókkal. 

Erre is van azonban megoldás, hiszen több egyéb gyártó rendelkezik hasonló eszközökkel, ilyen például a Samsung Galaxy SmartTag, amely a koreai gyártó Galaxy okostelefonjaival és tableteivel párosítható. 

Korongra fel! 

Az Apple AirTag ideális eszköz mindenkinek, aki akár egyszer is elhagyta már valamilyen értéktárgyát vagy eszközét, és fontos számára ezek követése, biztonsága. Az AirTag egyszerűen használható, fejlett technológiával felszerelt helymeghatározó, amely az Apple ökoszisztémába tökéletesen illeszkedik, és különösen hasznos lehet mindennapi helyzetekben. 

Szerző:

Bátky Zoltán
informatikai és távközlési szakújságíró, szerkesztő