Apple AirPods - minden, amit a fülhallgatókról tudni érdemes
Az Apple egyik ikonikus ismertetőlegye az, hogy a felhasználóik legtöbbje nem csak egyetlen eszközt választ a gyártótól, hanem a többi eszközt és kiegészítőt is az Apple kínálatából szerzi be. Ennek egyik oka a márkahűség, de ez sem alakult ki véletlenül: az "almás" eszközök kiválóan működnek együtt, egy teljes ökoszisztémát alakítva ki körülöttünk.
AirPods-történelem
Ahogy az Apple története során sokszor előfordult, a Bluetooth-fülhallgatók piacán sem ők jelentették meg a legelső modellt - de jó szokás szerint az első Apple-féle változat hihetetlen minőségi ugrást hozott.
Az első generációs modell 2016 decemberében jelent meg, és az akkor újdonságnak számító iPhone 7-tel együtt mutatták be. Az első AirPods-páros egy stílusos, kompakt töltőtokkal együtt érkezett, így maguk a fülhallgatók megmaradhattak kifejezetten kicsinek, és így is nagyjából öt órán keresztül voltak képesek működni egy teljes feltöltést követően. A tok pedig amolyan útitöltőként működve a bele helyezett füleseket gyorsan ismét tettrekésszé varázsolta, további 24 órányi működést ígérve, de az is nagyszerű hírnek számított, hogy a lemerült fülhallgatókat mindössze 15 perc alatt már három órányi zenehallgatásra tette képessé.
Az apró fülhallgatók amellett, hogy a telefonokról Bluetooth 4.2 szabvánnyal a fülbe juttatták a tiszta, dinamikus hangot, kétszer két mikrofont is tartalmaztak - az egyik a fül szintjén, a másik az apró "nyúlvány" végén található. Ezek egyrészt lehetővé tették azt, hogy az AirPods használatával telefonáljunk vagy ezt használva beszéljünk videóhívás közben, de ezek segítenek a háttérzaj kiszűrésében, valamint abban is, hogy a füles felületére koppintva különféle utasításokat adjunk, például a zene lenémítására vagy a következő zeneszámra ugrásra.
2019-ben a második generációs modellekben megjelent az Apple hangasszisztense, a Siri is, a szokásos "hey, Siri" megszólításra már az AirPods mikrofonján keresztül is beszélgethettünk a segéddel. Megnövekedett az elérhető használati idő egy feltöltéssel, valamint a vezeték nélküli kompatibilitás már a Bluetooth 5-öt is ismerte. Még abban az évben elérhetővé vált egy bővített változat is AirPods Pro néven, amelyhez vezeték nélkül tölthető, Qi-szabvánnyal kompatibilis tok járt, és itt már óvatos külső áttervezésre is sor került.
A harmadik generáció 2021 októberében mutatkozott be, itt némi külső ráncfelvarrást is fel lehetett fedezni, például a fülhallgatók alsó nyúlványának megrövidülésével, amely a Pro modellhez hasonlított. Hangminőségben nagy ugrást jelentett a Spatial Audio és a Dolby Atmos szabványok támogatása, a strapabíróságot az IPX4 vízállóság fokozta, a tok pedig MagSafe támogatást kapott. Az Apple gyári adatai szerint már 6 órára nőtt az egy feltöltéssel elérhető működési idő, a tok pedig összesen 30 órát tudott ehhez hozzátenni.
Egy évre rá ismét Pro modell érkezett, amely az előzőhöz képest jobb aktív zajcsökkentést, még hosszabb üzemidőt és a Siri használatában gyorsabb reakciókat hozott.
Végül elérkeztünk 2024-hez, amikor megjelent a negyedik generációs AirPods, amelyből két változatot is találhatunk, aktív zajszűrő funkcióval és anélkül. Ismét áttervezték valamelyest a fülbe illeszkedő egységet, a Bluetooth immár az 5.3 szabványt is ismeri, valamint az eszköz a vízállóság mellett a por ellen is védelmet kapott (IP54 minősítéssel). A drágább modell töltőtokján apró hangszóró is helyet kapott, amely kompatibilis az Apple Find My (magyarul Lokátor) funkciójával, tehát ha elvesztenénk a tokot és benne a fülhallgatókat, távolról bekapcsolhatunk egy jelzőhangot, amellyel könnyebben megtalálhatjuk. Ez már a Qi és az Apple Watch vezeték nélküli töltőket is kezeli, de természetesen a legújabb Apple-szokás szerint USB-C csatlakozós töltővel is életre kelthetjük.
AirPods trükkök: jó, ha tudod!
- Bár az AirPods füleseket az iPhone-ok és egyéb Apple eszközök tulajdonosai választják előszeretettel, ezek működnek olyan Android és Windows alapú eszközökhöz csatolva is, amelyek legalább a Bluetooth 4.0 verzióját ismerik. Egyes funkciók azonban, mint például a kapcsolt eszközök közötti automatikus váltás, csak az Apple ökoszisztémájában érhetők el az iCloud használatával.
- Ezen belül az első generációs modellek minden olyan iPhone, iPad és iPod Touch eszközzel "szeretik egymást", amelyen legalább iOS 10 rendszer fut, valamint watchOS 3 és későbbi rendszert futtató Apple Watch modellekkel és macOS Sierra verziótól kezdve minden Mac számítógéppel is teljeskörűen működnek együtt.
- A második generációs modelleknél a fenti alapkövetelmények az új funkciók miatt iOS 12.2-re, macOS Mojave 10.14.4-re és watchOS 5.2-re változtak.
- A harmadik ismét feljebb helyezte a lécet, iOS 15.1, iPadOS 15.1, macOS Monterey 12.0, illetve watchOS 8.1 kell a teljes kompatibilitáshoz.
- Az idei generáció minden funkciójának használatához legalább iOS 18-at futtató iPhone-okra, iPadOS 18-cal érkező iPad tabletekre, macOS Sequoia 15.0 rendszerű Max gépekre vagy watchOS 11-gyel rendelkező Apple okosórákra van szükség.
- Az AirPods természetesen nem csak passzív fülhallgató, az extra funkciókhoz saját mini-rendszerchipet kapott, és rendszerfrissítések is érkeznek hozzá, ezeket automatikusan telepíthetjük az iCloud szolgáltatáson keresztül.
A legújabb generáció már a Yettel kínálatában
Az AirPods negyedik generációja nemrég vált elérhetővé, és természetesen az Apple-rajongók ismét ódákat zengenek róla, nem véletlenül. A független tesztek is kiemelik a tiszta és részletes hangképet, amelyet ismét hangoltak valamelyest a tervezők, nagyobb figyelmet helyezve a mély frekvenciákra.
Az zajszűrés egyrészt kihasználja a passzív lehetőségeket, tehát a fülbe helyezhető részt úgy alakították ki, hogy minél jobban üljön a hallójáratban, illeszkedve annak széleihez és ezzel fizikailag kizárva a külső zaj egy részét. Emellett a mikrofonok segítségével adaptív módon is segít a zajszűrésen az eszköz, a folyamatos zajforrások, például a tömegközlekedés vagy az irodai beszélgetés mellett az olyan váratlan hangokat is egész jó hatásfokkal tompítja, mint egy autóduda vagy egy sziréna. Szintén sokat segít, hogy telefonálás közben is alkalmaz zajcsökkentést az eszköz, a hívó is tisztábban hall minket és mi is őt.
Az üzemidő 4-5 óra között alakul, persze ez attól függ, hogy csak zenét hallgatunk vagy telefonálásra is használjuk. A tokkal együtt a teljes üzemidő 30 óra a zajszűrés nélkül és 20 százalék azzal együtt, a gyorstöltés pedig már 5 perc alatt is egy órányi energiával pumpálja fel az apróságokat.
A fülhallgatók funkcióit a szárak nyomásérzékeny felületeit kopogtatva és végigsimítva tudjuk elérni, ez gyorsan elsajátítható, és természetesen Sirit is megkérhetjük hangban a különféle tevékenységek elvégzésére. Apple eszközökkel nagyon egyszerűen párosíthatjuk az AirPods 4-et, csak nyissuk ki a tokot, mire az iPhone-on felugrik egy ablak, amelyen rákoppinthatunk a csatlakozás jóváhagyására.
A fülhallgatók részletes beállítását a mobilon végezhetjük el, itt kiválaszthatjuk többek között a zajszűrés szintjét, a Siri használatát, a személyre szabott hangerő vagy a beszélgetés-érzékelés használatát. Ez utóbbi nagyon hasznos funkció, hiszen egy élő beszélgetés kezdetekor egyetlen koppintásra átengedhetjük a külső hangot az AirPods mikrofonjain, így nem kell hozzá kivenni a füleseket. Ugyancsak beállítható, hogy az AirPods-t használva a Siri beolvassa-e az új üzeneteinket, ami szintén kiváló kényemi funkció, hiszen akár a telefont sem kell elővenni ilyenkor.
A Yettelnél már elérhető a negyedik generációs AirPods mindkét változata - Apple eszközök tulajdonosainak mindenképp érdemes kipróbálni őket, de másféle eszközöket használók is kellemesen csalódhatnak a használatukkor.
Szerző:
Bátky Zoltán
informatikai és távközlési szakújságíró, szerkesztő