Egészségmegőrzés mobilon: tippek a legjobb appokhoz és felhasználási módszerekhez

Mivel manapság a mobiltelefon már egy mindentudó svájcibicska, amely egyrészt a kommunikációtól az internetes funkciókon, munkán, navigáción át a játékig mindenre használható, másrészt pedig folyamatosan velünk van a mindennapjaink során, egyértelműen a legjobb platform arra is, hogy segítsük vele egészségünk megőrzését, fizikai és szellemi állapotunk szinten tartását. 

Ezt egyrészt az is alátámasztja, hogy már maguk a telefonok is képesek egy sor életfunkciót és körülményt észlelni a mozgásunktól az esetleges vészhelyzetekig, a sokrétű alkalmazás-környezet pedig nagyon változatos appokat kínál sporttól diétán át az egészségügyi állapotunk naplózásáig. Ha pedig a képletbe belevesszük a telefonunkhoz kapcsolódó újabbnál újabb kiegészítőket, például a fitneszpántokat, okosórákat és egyebeket, akkor elmondhatjuk, hogy a mobilunk igazi védőháló, amely egyszerre orvosi tanácsadó és fitneszguru is lehet a zsebünkben. Most megnézünk néhány példát arra, milyen módszereket, appokat és kiegészítőket használhatunk egészségügyi célokra, ezek közül biztosan mindenki talál olyanokat, amelyek saját állapotának vagy épp céljainak megfelelnek. 


 

running man

Listák és kórtörténetek egy helyen 

Már akkor is kifejezetten hasznos egészségügyi segéd lehet a telefonunk, ha nem kapcsolunk hozzá semmilyen kiegészítőt. Megannyi app létezik ugyanis olyan céllal, hogy összegyűjtse az aktuális élettani adatainkat, vezethessük benne a különféle "mérőszámainkat" és állapotváltozásainkat, melyek aztán sokféleképpen lekérdezhetők, ezáltal akár folyamatokat is megfigyelhetünk - akár a vérnyomás-értékeink változásáról, a testsúlyunk alakulásáról, a naponta megtett lépések számáról vagy az alvásunk minőségéről. 

A legnagyobb mobilgyártók már saját appokat illetve környezetet is kínálnak, ilyen például az Apple Egészség, HUAWEI Egészség vagy a Samsung Health. Ezekben egy sor fontos élettani adatot rögzíthetünk, illetve maga a telefon, vagy a csatlakoztatott kiegészítők automatikusan is monitorozzák ezeket: a mélyalvásban eltöltött időtől a napi aktív időszakok változásain át a bevitt kalória mennyiségéig vagy a szívritmus adataiig sok minden kerülhet az adatbázisba. De ez mind nem csak egy száraz információhalmaz: az újabb változatokba folyamatosan kerülnek bele olyan funkciók, amelyek az így rögzített adatok alapján ajánlanak mozgásformákat, de akár javasolhatják orvos felkeresését is, ha valamilyen adatot vagy folyamatot a rendszer aggasztónak talál. 

Az extra funkciók száma is egyre nő: az egészségügyi adatokat például megoszthatjuk családtagokkal, követhető a menstruációs ciklus, de a fizikai egészség mellett most már mentális állapotunkat is feljegyezhetjük, valamint az app is következtethet arra, hogy mennyire vagyunk épp kitéve a szoronságnak vagy depressziónak, és kritikus esetben segíthet is azzal, hogy pihenésre szólít fel vagy javaslatokat ad az ellazulásra. 

Mozgással és tudatos táplálkozással az egészségért 

Az aktív életmód az egészség megtartásának egyik legfontosabb pillére. Szerencsére ma már az sem akadály, ha nincs időnk edzésre eljárni, nem szeretnénk személyi edzőre költeni, vagy épp a motivációnk hiányzik a mozgáshoz. Emellett azt is érdemes figyelni, miket, mennyit és mikor eszünk, hiszen néha egy-egy gyorsan bekapott jutalomfalatot észre sem veszünk, később aztán hiába gondolkodunk azon, miért nem tudunk lefogyni. Ezen problémákra mind találunk ügyes appokat, ezek közül mutatunk most néhányat: 

Strava - együtt könnyebb! 

Néha valóban nehéz elkezdeni valamilyen mozgásformát, saját magunkat nem egyszerű rávenni erre - de ha már úgyis minden a közösségi világról szól, ahol egymás élete nyitott könyv, mi pedig boldogan kommentelünk és lájkolunk, miért ne lenne ilyen a fitnesz is? A Strava appot többek között a Facebook és az Instagram is támogatja, és az a lényege, hogy nem csak rögzíti, de meg is osztja egymással az ismerősök tevékenységét. Az app rögzíti, mennyit futottunk, úsztunk vagy kerékpároztunk aznap és ez meg is jelenik a barátainknál, ahogy mi magunk is láthatjuk, ők hogy haladnak. Márpedig a hiúság nagy motiváló erő, ha az ismerősök rákapcsolnak, mi sem maradhatunk szégyenben! 

30 Day Fitness Challenge - sorvezető az edzéshez 

Sokszor az akadályozza a sikeres életmódváltást, hogy nincs senki, aki a helyes útra terelné a mozgásunkat. Ilyenkor könnyen leállunk, mert a rosszul megválasztott otthoni gyakorlatok, a túl- vagy épp alulvállalt edzés nem hoz eredményt. Ez az app abban segít, hogy előre kiválasszunk egy nekünk megfelelő nehézségi szintű, egy hónapos tervet, amelyet aztán csak követnünk kell, így nem a magunk feje után kell mennünk, de nincs is szükség személyi edzőre vagy csoportos edzések látogatására. 

Yazio - az vagy, amit megeszel 

Bármennyire gondoljuk is, hogy teljesen tisztában vagyunk azzal, mit eszünk, valójában úgysem tudjuk pontosan. Egyrészt egy csomó étel és ital rejt olyan alkotóelemeket, amelyek a látszatnál jobban hizlalnak, növelik a vércukor szintjét vagy egyéb hátrányokkal járnak, másrészt pedig a nap közbeni apró nassolásokat sokan el is felejtik belevenni a táplálkozási összesítőjükbe. Egyre több olyan appot találunk, amelyben rögzíthetünk minden megevett ételt és megivott innivalót, az pedig az adatbázisa segítségével követi, hogy ezzel mennyi kalóriát és egyéb alkotóelemet, például zsírt vagy szénhidrátot viszünk be a szervezetbe. Az adatokat aztán könnyen visszanézhetjük, hogy lássuk, mi mindent csinálunk esetleg rosszul: könnyebben válthatunk a megszokott, de nem túl egészséges ételek helyett valamilyen alternatívára, szabályozhatjuk az étkezéseink időzítését, és akár konkrét diétákat is megtervezhetünk. Manapság az egyik legnépszerűbb ilyen alkalmazás a Yazio, amely a kalóriaszámlálás mellett többek között recepteket is kínál, figyelmeztet az előre beállított napi beviteli szintekre és akár a manapság gyakran választott intermittent fasting módszerű diéta levezetését is elvégzi. 

Hadd lobogjon! 

A futáshoz, kocogáshoz is egyre több app nyújt segítséget. Ezek legtöbbje arra képes, hogy a lépésszámolás, a navigációs eszközök és persze a csatlakoztatott eszközök adatai alapján követik az edzéseinket, hogy aztán egyrészt statisztikákat láthassunk a napi teljesítményünk változásáról, de akár tippeket is kaphassunk arról, hogyan lehetünk hatékonyabbak. A már említett Strava leginkább a közösségi motivációban segít, a Runkeeper appal előre megtervezhetjük az edzésünket, kitűzhetünk célokat és figyelhetjük, hol tartunk ezek elérésében. A Nike Run Club még hangvezérelt futást is lehetővé tesz, de vannak olyan ötletes megoldások is, mint a Zombies, Run!, amelyben a futást ötletes háttérsztorival dobhatjuk fel: a városban futva néha a fülhallgatónkban kapunk értesítést arról, hogy zombik vettek üldözőbe, ilyenkor pedig növelnünk kell a tempót, hogy lehagyjuk őket. 

Egészség a csuklón, vagy akár az ujjunkon 

A viselhető okoseszközök egyik legfontosabb funkciója az egészségmegőrzés: a fitneszkarperecek eleve ezt a célt szolgálják, de ma már a legtöbb nagy márka okosóráiban is sokféle szenzor és funkció szolgálja az életminőségünk javítását, életfunkcióink figyelését. 

A vezető mobilgyártók, például a Samsung, az Apple, a Google, a Huawei vagy a Honor ma már komoly tudású okosórákat kínálnak, amelyek akár telefon csatlakoztatása nélkül is teljes értékű eszközök, hiszen elérhető SIM-kártyás vagy eSIM-es, mobilnetre csatlakozó változat is. A legújabb okosórák már olyan élettani adatokat is figyelnek, mint a pulzus, az aktivitás, vagy épp a véroxigén szaturációja. Ezeket pedig szinkronizálni tudják a már említett egészségkövető appokba és rendszerekbe, hogy ezzel még részletesebben láthassuk saját állapotunk változásait. Egyes okosórák képesek automatikusan felismerni, milyen mozgást végzünk és ez alapján értékelni a teljesítményünket vagy épp tippekkel javítani annak hatékonyságán - mintha csak egy miniatűr személyi edző dolgozna a csuklónkon. 
 

smartwatch

Ha pedig valakinek nincs szüksége egy okosóra egyéb funkcióira, a fitneszkarperecek kifejezetten a mozgás követésére, az edzésprogramok javaslataira kifejlesztett céleszközök. Ezen felül pedig érkeznek az újabb fejlesztések is az életfunkcink figyelésére, nemrég például a Samsung mutatta be a Smart Ring nevű eszközt, amely lényegében egy okosgyűrű: ujjunkra tapadva rögzít egy sor élettani adatot, amelyeket szintén továbbít a Health alkalmazásba, hogy aztán úgy tudjunk meg egyre többet saját szervezetünk működéséről, hogy eközben szinte észre sem vesszük az apró eszközt. 

Hagyjuk, hadd figyeljenek ránk az eszközeink! 

Eléggé valószínűtlen, hogy a nap minden percében mellettünk álljon egy orvos, egy dietetikus és egy személyi edző - pedig lássuk be, néha jól jönne, hisz saját magunkra figyelni a legnehezebb feladat a sok egyéb munka és történés mellett. A mobiltelefonon elérhető appok, valamint a viselhető okos kiegészítők azonban képesek ellátni ezt a feladatot, ezért érdemes rákeresni, hogy a már meglévő telefonunk miben tud segíteni, és akár beszerezni egy okosórát vagy fitneszkarperecet a még hatékonyabb eredmény érdekében. A testi és mentális egészségünk, energiaszintünk mindenképp meghálálja majd a törődést! 

Szerző:

Bátky Zoltán
informatikai és távközlési szakújságíró, szerkesztő