Fuss, ha futhatsz, éjjel-appal!
A cím vége nem elírás: a futáshoz persze elég két láb, meg persze normális futócipő sem árt, de manapság már sokféle olyan mobilappot is találni, amelyek segíthetnek az edzésben. Van, amelyik a teljesítményt méri, mások motivációt adnak vagy épp szórakoztatnak a mozgás közben, érdemes kipróbálni őket - és akár választani hozzájuk olyan eszközöket, amelyek szintén magasabb szintre emelik az élményt.
A futás mindenkinél másfajta tevékenység: van, aki élvezetből csinálja, másoknak nem annyira öröm, de az egészség megőrzése miatt fontos. Egyesek könnyen ráveszik magukat, de hamar elunják, másoknál az elkezdés nehéz, de ha már elindulnak, könnyen telik az idő. A minőség se mindegy: vannak, akik minden erejüket bevetik és a lehető legjobb teljesítményt szeretnék elérni, mások viszont inkább arra vágynak, hogy a monoton trappolás közben is valami szórakoztassa vagy motiválja őket. Az alábbiakban olyan mobilappokat gyűjtöttünk össze, amelyek a fenti kívánalmak valamelyikének, vagy akár többnek is megfelelnek, valamint ajánlunk pár futást támogató eszközt is.
Endomondo
Ez az alkalmazás az egyik legnépszerűbb a futók körében. Letisztult és könnyen kezelhető, villámgyorsan láthatjuk rajta a fontosabb adatokat a megtett távolságtól az elégetett kalóriák számán át az útvonalig. Az egyik kiváló funkció azt is megmondja, hogy a teljesítményünk alapján várhatóan mikor érünk célba. Menet közben hangban is kaphatunk tájékoztatásokat, egy vezetékes, vagy még inkább egy bluetooth fülhallgatóban egyfajta virtuális edző segítheti a haladásunkat. Emellett pedig összekapcsolhatjuk az appot a közösségi fiókjainkkal, hogy megoszthassuk másokkal a napi eredményeinket.
Runkeeper
Szintén közkedvelt app, amelyet főleg azok használnak, akik a teljesítményt tartják igazán fontosnak. Itt is rögzíthetjük a megtett távolságot, a tempót, az edzés idejét és intenzitását, de egy sor egyéb mérőszámot is beállíthatunk, hogy teljes kontrollt gyakoroljunk a futásunk fölött. A motivációvesztés elkerülése érdekében értesítéseket és kihívásokat kapunk, de letölthetünk mások számára jól bevált futóútvonalakat is.
Strava
Ebben az alkalmazásban egy sor olyan funkció szintén megtalálható, mint az előzőekben, de egyvalamiben kifejezetten egyedinek számít. A versenyszellemet erősítik a bárhol elérhető "szakasz-bajnokságok", ilyenkor az app a világ bármely táján megmutatja, hogy egyes útvonalakon ki épp a bajnok, és virtuálisan összemérhetjük vele az erőnket. Érdekes lehet akkor is, ha egy utazás során egy ismeretlen helyen szeretnénk elorozni a bajnoki címet, és igazán motiváló, amikor azt látjuk, hogy a környékünkön, a kedvenc útvonalunkon előzött meg minket valaki más.
Tep
Ha amolyan passzív-agresszív motivációra van szükségünk, a Tep igazán élen jár, mivel ez egyfajta "futással etetett tamagocsi". Itt egy virtuális zsiráfot nevelgethetünk, akinek valódi futással tudunk ételt szerezni, vagy egyéb szükségleteit kielégíteni. Szóval ha épp nincs kedvünk elindulni, az mégis felveteti velünk a futócipőt, hogy ne hagyjuk éhen halni szegény állatot.
Zombies, Run!
Ismét egy olyan futóapp, amely nem annyira a profi teljesítménymérést, hanem a motivációt és a mozgás közbeni szórakoztatást szolgálja. Az app egy posztapokaliptikus környezetbe helyez minket, és olyan történeteket élhetünk át, amelyben kiéhezett zombik járják az utakat. Itt kell különböző feladatokat végrehajtanunk, természetesen futva, és az biztos, hogy semmi nem indít be úgy, mint amikor élőhalottak rohannak utánunk.
Zene füleinknek
Van persze, amikor nem konkrét teljesítmény-mérésre van szükségünk és a motiváció is rendben van, de a futás monotonitásával szeretnénk kezdeni valamit. Ilyenkor nagyon jól jönnek a zenei streamingszolgáltatások, például a Spotify, a Deezer, az Apple Music, a Tidal, a YouTube Music és egyebek. Ezekben könnyedén összeállíthatunk a futás tempójának megfelelő lejátszási listákat, de ha az jobban elvonja a figyelmünket, akár podcastok között is keresgélhetünk, és a beszélgetéseket hallgatva észre se vesszük a megtett kilométereket.
Okosórák és fitneszkarperecek
Jó néhány éve már megszokott kiegészítőnek számítanak a csuklón viselt okoseszközök, egyre több gyártó készít ilyeneket, amelyek a telefonnal együttműködve, de akár önállóan is kiváló segítőtársnak számítanak a mindennapokban. Több futóapp a fentiek közül is összekapcsolható okosórákkal és fitneszkarkötőkkel, így akár a mobilt sem kell elővenni ahhoz, hogy félúton ellenőrizzük, hol tartunk és hogy teljesítünk. Emellett ma már több ilyen eszközön, például az Apple, a Samsung vagy a Huawei okosóráin a gyártó saját virtuális edzőit is elérhetjük, amelyek akár automatikusan is képesek felismerni, milyen mozgást végzünk, eltárolják korábbi teljesítményeinket és ezek alapján tanácsokat adnak az eredményesebb edzésekhez. A Yettel kínálatában is többféle okosóra, valamint fitneszkarkötő érhető el, az egyszerűbb, mozgás közben használható segédektől a sokfunkciós, csúcskategóriás órákig.
Szerző:
informatikai és távközlési szakújságíró, szerkesztő