Így tisztítsd a mobilodat - tippek és tanácsok
A telefonunk ma már az egyik leggyakrabban használt eszközünk: sűrűbben vesszük elő, mint a kulcsainkat, a zsebkendőt vagy épp a piperetükröt, magunkkal visszük a munkába, használjuk sportolás közben, de bizony még a legkisebb helyiségbe is gyakran velünk tart. Épp ezért sokféle szennyeződés éri, ez pedig nem csak esztétikai szempontból fontos, hanem bizonyos esetekben a működést is befolyásolhatja. De vajon hogyan tisztítsuk a készülékeket, és mik azok a módszerek, amiket inkább kerüljünk a mobilok pucolása közben - és vajon a tisztítás csak a telefon külsejére vonatkozik?
Miért fontos a telefonok külső tisztán tartása?
Első sorban természetesen akkor gondolunk a tisztogatásra, ha esztétikai problémákat tapasztalunk - de ez csak a tisztítás egyik oka, ráadásul nem is feltétlenül csak akkor kell nekiállnunk a takarításnak, ha már látható a baj. Nézzük a legfontosabb előnyöket:
- Meghosszabbítja a készülék élettartamát
- Növeli a teljesítményt
- Elkerülhetjük vele a betegségek kialakulását, fertőzések átadását
- Pénzt takarítunk meg azzal, hogy komolyabb baj esetén nem kell szervizbe vinni a telefont
A külső tisztítás - hogyan csináljuk és mit kerüljünk el?
Nézzük először, miktől is kell időről időre megszabadítanunk a telefon felületét! Egyrészt a levegőben szálló por és egyéb szennyeződések könnyen megtapadhatnak a készülékeken, de ott a kezünk is, amellyel fogjuk és vezéreljük az eszközt - miközben buszon kapaszkodunk, nyilvános helyeken székekhez, asztalokhoz érünk hozzá, eszünk, és... nos, egyéb dolgunkat is végezzük. A szennyeződések mellett ilyenkor különféle kórokozók, baktériumok is átkerülhetnek a kezünkről a telefon felületére.
Igaz, hogy ezek egy része olyan, amely alapvetően ártalmatlan, vagy már immunis rá a szervezetünk, de egy ilyen gyakran "tapogatott" eszköz átadhat megfázást, influenzát, ha főzés közben a kijelzőn görgetjük a receptet, akár ételmérgezést és egyéb megbetegedéseket okozó baktériumok is a felületre kerülhetnek.
Első körben a kézmosás analógiájára egy jóféle, szappanos, tisztítószeres öblítés ugorhat be a fenti problémák kezelésére, de ez egyáltalán nem jó ötlet. Egyrészt a telefonok egy része nem vízálló, ezért egy ilyen ápolás akár teljesen tönkre is teheti a készüléket. De még a valamilyen IPXX minősítéssel rendelkező mobiloknak sem használ, ha vízben sikálják, esetleg különféle vegyszerekkel locsolják.
A telefonok borítása más és más lehet a különféle műanyagoktól a fémötrvözeteken át az üvegig, ráadásul a csatlakozók, a díszcsíkok és egyéb elemek potenciális veszélyt jelentenek arra, hogy a víz vagy az egyéb vegyi anyagok a belső részbe is bejussanak, ahol komoly gondokat okozhatnak. Épp ezért érdemes első körben megnézni az adott készülék használati útmutatójában, milyen tisztítási módszereket ajánlanak és melyeket tiltanak a gyártók.
Bár furcsának hangozhat, de még egy szimpla letörléskor is okozhatunk galibát, ha a súrlódástól felhalmozódó statikus elektromosság tesz kárt valamelyik alkatrészben. Épp ezért tisztítás előtt ne hagyjunk ki néhány fontos lépést és a karbantartás alatt is figyeljünk oda a következőkre:
- A tisztítás folyamata előtt érdemes lecsatlakoztatni a készüléket a töltőről vagy az USB adatkábelről, de komolyabb műveletek idejére ajánlott akár teljesen ki is kapcsolni a telefont.
- Vegyük le a védőtokot, hiszen ez alatt is meggyűlhet a por és egyéb szennyeződések. Ilyenkor ne csak a készüléket, de a tokot is töröljük át, és mielőtt újra a mobilra pattintjuk, várjuk meg, míg minden felület teljesen megszárad.
- Napi tisztításra mikroszálas vagy lencsetisztító kendőt használjunk, ezek mobil szakboltokban, de akár optikusnál is beszerezhetők. A kendők egy része újrahasználható, de figyeljünk arra, hogy egy részüket mindenféle mosó- és öblítőszer nélkül, szimplán meleg vízben ajánlott kimosni. Az ilyen áttörlést akár naponta megtehetjük.
- Hetente egy kicsit komolyabb kezelést is megejthetünk: ilyenkor a száraz, mikroszálas törlőkendőt bepermetezhetjük desztillált vízzel.
- Ha a gyártó nem tiltja, az extra csírátlanítás érdekében a desztillált vizet egy spray-palackban összekeverhetjük 99% izopropil-alkohollal 70% alkohol és 30% víz arányban - az összetevőt például patikában is beszerezhetjük. Emellett mobil szaküzletekben speciális tisztító spray-ket is beszerezhetünk erre a célra, és háztartási boltokban kapható, előre benedvesített tisztítókendőket is használhatunk - ismét kihangsúlyozva, hogy előtte mindig olvassuk el a gyártó "tiltólistáját".
Telefonunk mellett érdemes fülhallgatóink tisztaságára is ügyelnünk és időről időre megtisztítani mind a fülhallgató hallójáratba illeszthető részét, mind a töltőtokot, amennyiben Bluetooth fülhallgatót használunk. Erre már elérhetők olyan 3 az 1-ben megoldások, amelyekkel a teljes fülhallgatót tisztává varázsolhatjuk.
Hogyan NE tisztítsunk telefont: íme néhány fontos ellenjavallat
- Ne permetezzünk vizet vagy tisztítószert közvetlenül a telefonra, mindig a tisztítókendőt nedvesítsük be és azt is csak módjával.
- Ne használjunk sűrített levegőt. Ez egyes perifériákon, például számítógépek billentyűzetén hasznos lehet, ám a mobilok csatlakozóin keresztül károsíthatjuk a belső alkatrészeket.
- Kerüljük az általános üvegtisztítókat. Ezek az ablaküvegre kiválóak, ám tartalmazhatnak olyan adalékokat, amelyek a mobilok burkolatával reakcióba léphetnek. Ugyanígy a kézfertőtlenítő sem a telefonra való.
- Vigyázzunk a durva felületű anyagokkal, a papírtörlő vagy akár az ing anyaga is tartalmazhat olyan szöszöket vagy durvább szálakat, amelyek megkarcolhatják a kijelzőt.
Nem csak a külső fontos: nagytakarítás a rendszerben
Ahogy egy lakásban sem csak a portörlésről, mosásról és mosogatásról szól a nagytakarítás, egy telefon esetében is érdemes időnként továbbmenni a külső tisztításnál. A készülék belsejében is felgyűlhet a "dogotális szemét", amelyet nem árt néha rendbe tenni. De mik lehetnek ezek?
- Olyan appok, amelyeket már nem használunk
- Felesleges, duplikált képek, videók, dokumentumok
- Az appok által hátrahagyott ideiglenes fájlok, láthatatlanul felgyűlő adathalmazok
Az egyes mobil operációs rendszerekre elérhetők különféle univerzális appok is, amelyek képesek a fenti rendetlenség kezelésére, de egyes szakértők szerint hasznosabb a manuális rendrakás, hiszen az ilyen appok esetleg olyasmit is törölhetnek egy általános indítás után, amire később mégis szükségünk lehet.
Így pucoljuk ki a telefonunk rendszerét
Töröljük a digitális szemetet
Ezek általában olyan fájlok és adatok, amelyeket egy app használata közben "termel", de a leállítása után már nem szükséges a meglétük. Az ilyenből egyre több gyűlik fel és észrevétlenül tölti meg a tárhelyet, valamint lassítja a rendszer működését. Androidon alapértelmezésben a Files (Fájlok) appon belül nyissuk le a menüt a bal felső, vízszintes vonalakra koppintva, itt pedig a Clean (Tisztítás) menüpontot választva indíthatjuk el a folyamatot. Ekkor láthatjuk azt is, mennyi területet tudunk felszabadítani ezzel a művelettel, de innen adhatjuk meg azt is, hogy a túl nagy fájlokat (például már rég nem aktuális fotókat, videókat) is töröljük. Az egyes appok ikonjára hosszan nyomva, majd az "i" betűt kiválasztva az adott alkalmazás adataihoz jutunk, itt a Mobile data (Mobiladat) alatt láthatjuk, mennyi tárterületet használ. Itt érdemes vigyázni, az app saját adatait ne töröljük, ellenben a gyorsítótár (cache) időnként nyugodtan kipucolható. Az iPhone-oknál a Beállítások / Általános / iPhone tárhely menüpontokra koppintsunk, ahol láthatjuk az alkalmazások által használt tárterületet és tehetjük meg a szükséges lépéseket.
Szabaduljunk meg a böngészők gyorsítótárjától
A mobil böngészők az asztali társaikhoz hasonlóan elraktározhatnak egy csomó olyan adatot, amelyek meggyorsítják a már meglátogatott oldalak betöltését, esetleg segítenek belépve maradni egyes fiókokban és a webes szolgáltatások beállításait tartják "észben". Ez viszont nyugodtan törölhető, hiszen a mai gyors internet mellett már szinte észlelhetetlen a különbség a betöltési idők között, ám az így felgyűlő adathalmaz a háttérben gyűlik fel. Ezt az egyes böngészők beállításai között tehetjük meg.
Töröljük a már nem használt alkalmazásokat
Appokból szó szerint millió vár arra, hogy kipróbáljuk, és sokan gyakran élünk is ezzel a lehetőséggel. Azonban az is tény, hogy idővel egyes mobilalkalmazásokat elhanyagolhatunk - egy játékot végigviszünk, egy segéd helyett jön egy jobb vagy kényelmesebb. Az app azonban a készüléken marad, foglalja a tárhelyet, időről időre a frissítése is terheli a rendszert, ezért néha tegyük meg, hogy végiglapozzuk a telepített appokat és kíméletlenül eltávolítjuk azokat, amelyek már csak feleslegesen ücsörögnek a mobilunkon.
Tegyünk rendet a letöltések között
Online böngészés közben sok mindent töltünk le a telefonra, még akkor is, ha ezt nem vesszük észre: elég, ha megnyitjuk egy étterem weboldalán a pdf formátumú étlapot, amely azonnal be is kerül a letöltések mappájába, de ugyanígy itt végzi az akár csak egy pillanatra megnyitott e-mailes csatolmány az Excel-tábláktól az átküldött vicces fotókig. A rendszer fájlkezelőjében tehát néha nézzünk be a Letöltések (Downloads) mappába és lapozzuk át a tartalmát - amire pedig nincs szükségünk, távolítsuk el.
Biztonságos törlés előtt szinkronizáljunk
Ha a telefon tárhelye néha kicsinek is bizonyulhat, valószínűleg a laptopon, az otthoni PC-n vagy a felhőtárhelyeinkben akad hely bőven, épp ezért azt is érdemes megtenni, hogy a mobil belső nagytakarítása előtt lementjük a kérdéses tartalmakat. Ezt megtehetjük akár úgy, hogy a telefont USB-kábellel a géphez csatlakoztatjuk és egy egyszerű fájlkezelőben átmásoljuk azokat a fájlokat és egyéb adatokat, amelyekre a telefonon már nincs szükségünk, de azért valahol megtartanánk belőlük egy másolatot. Ugyancsak segíthetnek az olyan felhőszolgáltatások, mint a Google Drive, a Microsoft OneDrive, az iCloud vagy a Dropbox - ezek app formájában letölthetők a telefonokra, és ezekkel online tárhelyre mozgathatjuk a telefonon már felesleges adatokat.
Szerző:
Bátky Zoltán
informatikai és távközlési szakújságíró, szerkesztő