Így változtatta meg az életünket az online streaming

Folyamatosan változnak azok a módszerek és formák, ahogyan zenét hallgatunk, filmeket nézünk. Az idők kezdetén még felvétel sem létezett, koncertterembe és színházba jártunk, aztán megérkezett a rádió, a mozi, a televízió. A lehetőségek egyre bővültek: a lemezek eljuttatták az otthonokba is a kedvenc zenéinket, a filmeket pedig akár videotékákból is kikölcsönözhettük. Később a műsoros audiókazetták és CD-k segítségével már az útra is elkísért a zene, ahogy a digitális videóformátumok is lehetővé tették, hogy akár otthonunktól távol, egy laptopon megnézhessünk egy mozifilmet. 

Kötöttségek azonban még itt is adódtak, hiszen legtöbbször valamilyen fizikai formátumú adathordozóra volt szükség, és ugyan egy idő után megjelentek az egyre nagyobb kapacitású pendrive-ok, még mindig nehézkes volt a zenéket, filmeket másolgatni. A hatalmas áttörést a streaming technológia tette lehetővé: ez az, ami eljuttatja a kedvenc dalainkat a mobilunkra, filmeket és sorozatokat a laptopokra vagy az internetre kapcsolt tévékre. De pontosan mi is ez és hogy működik? 

A streamingről dióhéjban 

A technológia létrejöttét az egyre több helyen és eszközön elérhető internet tette lehetővé. A lényege az, hogy a lejátszani kívánt médiafájlok már nem a mi eszközeinken helyezkednek el és nincs szükség külső hordozóra sem. A tartalom a streamingszolgáltatók szervereiről érkezik, amely a kompatibilis eszközök és az ezen futó szoftverek segítségével válik hallgathatóvá, nézhetővé. 

A módszer egyik előnye épp ebben rejlik: nincs szükség többé arra, hogy megvásároljunk egy filmet vagy zenei albumot, ehelyett idő alapú előfizetéses rendszerben (de egyes szolgáltatásokban akár ingyen, reklámok fejében) folyamatosan elérhetjük a náluk levő teljes adatbázist. A Spotify, az Apple Music és társai több millió előadó diszkográfiáját tartalmazzák, míg a nagy filmstreamerek, mint a Netflix vagy a Max ugyanígy filmek és tévésorozatok ezreit teszi elérhetővé. Ahelyett tehát, hogy lemezek, videokazetták, DVD-k és egyéb adathordozók seregét kellene összegyűjtenünk és a polcainkon tárolnunk, bármikor elérhetjük a világ - kis túlzással - összes lemezét, filmjét és sorozat-epizódját. 

Mi szükséges a streaminghez? 

Fogadó és lejátszó eszköz. Ez lehet egy mobiltelefon, laptop, tablet vagy okostévé, tehát olyan eszköz, amely rendelkezik megfelelő kijelzővel a videós tartalom megjelenítéséhez illetve hangszórókkal vagy fülhallgató-csatlakozóval a zene lejátszásához. Emellett képesnek kell lennie valamilyen hálózati kapcsolatra, vagy önállóan (például 4G/5G kapcsolattal), vagy egy routerhez csatlakozva vezetékkel illetve Wi-Fi segítségével. 

Internetkapcsolat. Értelemszerűen ez nélkülözhetetlen, hiszen a tartalmak távoli szerverekről érkeznek. A kapcsolat lehet közvetett vagy közvetlen, ahogy az előző pontban is szerepel. A vezetékes internet szinte biztosan elegendő sávszélességet biztosít bármilyen streaming használatához, és az 5G is megfelelő erre, de ha nem a legnagyobb felbontásban szeretnénk a filmeket megtekinteni, a 4G is elég lehet. Itt persze figyelni kell arra, hogy a streaming folyamatos adatforgalommal jár, tehát korlátozott adatkerettel rendelkező előfizetés esetén meghaladhatjuk a havi limitünket. 

Előfizetés. A legtöbb streamingszolgáltatás havidíjas formában működik, ilyenkor egy adott havi összeg fejében, az előfizetés megszűnéséig elérhetjük a szolgáltató teljes kínálatát. Vannak olyan szolgáltatók is, amelyek ingyenesen is elérhetőek, ilyenkor azonban korlátozásokra érdemes felkészülni - ez jelenthet reklámokat, vagy olyan megszorításokat, mint a legnagyobb felbontású megtekintés, hi-fi szintű lejátszás letiltása. 

A streaming megváltoztatja a szórakozás világát 

Ahogy a mozi sem törölte el a színházakat és a lemezek sem tették ódivatúvá a koncerteket, természetesen a streaming megjelenése sem azt jelenti, hogy innentől nem nézünk hagyományos tévét, nem járunk moziba vagy nem hallgatunk rádiót. Egyszerűen arról van szó, hogy bővül a tartalomfogyasztási lehetőségek köre és még több szótakozási lehetőség közül választhatunk. 

Változásokat természetesen indukál az új módszer: egyrészt a nagy streamingszolgáltatók, mint a Netflix vagy a Max, beléptek a filmek és sorozatok készítőinek sorába, ma már egyre több olyan tartalom készül, amelyeket közvetlenül valamelyik streaming felületre gyártanak, és mozik, tévék helyett itt debütálnak. Bizonyos sorozatoknál az is előfordulhat, hogy a megjelenéskor elérhetővé válik az évad összes epizódja, tehát csak rajtunk és az "éhségünkön" múlik, milyen gyorsan jutunk el a végéig. 

Ezzel együtt felértékelődnek az olyan alkotások is, amelyek mégis mozis premiert kapnak és bemutatásuk után egy ideig csak filmszínházakban láthatók: az olyan nagyszabású filmek, mint a Dűne vagy a Joker még mindig a mozikba csábítják az igazán érdeklődőket, a streaming platformokon csak néhány hónappal később jelennek meg. 

streaming

Mire figyeljünk a streamingszolgáltató kiválasztásakor? 

Természetesen akár a filmeket és sorozatokat, akár a zenei és egyéb audió tartalmakat nézzük, több szolgáltató is verseng a nézők kegyeiért. A filmek és sorozatok terén a legnépszerűbbnek talán a technológia egyik úttörője, a Netflix számít: az egykor még hagyományos videókazetta-kölcsönzőként indult cég hamar felismerte az internet erejét és meghonosította a streaming alapú videózást. Egy idő után hasonló platformot indítottak mások is: az online vásárlásról elhíresült Amazon a Prime szolgáltatással tört be a piacra, de megjelentek klasszikus tévés cégek is, mint a Max (korábban HBO Max) vagy a SkyShowtime, valamint mozifilmes vállalatok, mint a Disney. Emellett minden országban akad jó néhány olyan, amely csak az adott területen érhető el, Magyarországon ilyen például a csak hazai alkotásokat kínáló Filmio, a művészfilmes Cinego, vagy az RTL csatorna streaming-oldalhajtása, az RTL+. 

Zenei téren több erős versenytárs is létezik, világszerte a legismertebbnek a Spotify, az Apple Music, a Deezer, a Tidal és a YouTube Music számít, de vannak tematikus, vagy épp a feltörekvő tehetségek zenéire fókuszáló szolgáltatók is, mint a Bandcamp vagy a SoundCloud. Ezek tartalmait akár böngészőben is keresgélhetjük és hallgathatjuk, de mobilokon saját app formájában is használhatjuk. 

A streamingszolgáltató kiválasztásakor érdemes körülnézni, melyik milyen tartalmakat kínál. A zenei téren egyszerűbb a képlet, a legtöbb olyan zeneszám vagy album, amelyet hivatalosan kiadtak, megtalálható mindegyiken, itt csak csekély eltérés lehet a versenytársak között. Filmes, sorozatos téren már több a különbség: a Netflix vagy az Amazon például saját gyártású tartalmait általában nem engedi ki saját platformjáról, de ugyanez a helyzet a Disney filmekkel és sorozatokkal, amelyekből a legtöbbet a filmvállalat saját streamingjén találjuk meg. Azért persze itt is van bőven átfedés, főleg a régebbi tartalmak esetén, amelyek gyakran több szolgáltató kínálatában is megjelennek. 

Választáskor érdemes a technikai és felhasználásbeli körülményeket is figyelembe venni. A zenestreamek esetén némelyest más hangminőséget kínálhatnak az egyes szolgáltatók és változó az is, egy előfizetéssel egyszerre hány eszközön szólhat egyszerre a zene. Ugyanígy a filmes előfizetéseknél is általában többféle csomag érhető el annak megfelelően, milyen felbontásban szeretnénk nézni a videókat és hány eszközön. Gyakran találhatunk különféle csoportos vagy családi csomagokat, amelyek lehetővé teszik, hogy akár a család több különböző tagja ugyanazon előfizetést használva  

A világ összes tananyaga pár kattintásra 

Mindamellett, hogy a streaming a legtöbbek számára a szórakozással kapcsolódik össze, nem elhanyagolható tény az is, hogy ebben a formában nagyon hatékony a tanulás, új ismeretek megszerzése. Az audió platformokon is megannyi olyan podcast érhető el, amelyben tudományos és ismeretterjesztő témákkal foglalkoznak, és a videós szolgáltatásokban is egyre több a komolyabb dokumentumfilm. Ha pedig belegondolunk, streaming platform maga a YouTube is, hiszen a legnézettebb videómegosztón is felhőből indítjuk a lejátszást. Itt pedig aztán valóban minden téma megtalálható, amit csak el tudunk képzelni, tele "így csináld" jellegű oktatóanyagokkal és érdekes ismereteket átadó videókkal. 

Jó tudni, hogy a Z-generáció már eleve szívesebben tanul valamilyen látványos, videós formában az eddigi, szöveget magolós megoldások helyett. Itt persze a szülők, oktatók szerepe is meghatározó, hogy segítsenek megtalálni a legfiatalabbak számára a valóban értékes tartalmakat, de erre egyre több új lehetőség nyílik. Ma már az egykor kizárólag táncikálós-tátikázós szösszeneteiről híres TikTok is tele van történelemről, földrajzról, különféle kutatási területekről szóló kisvideókkal és olyan fiókokkal, amelyek kifejezetten ismeretterjesztésre fókuszálnak.

Több ezer órányi szórakozás vár - ismerd meg a Yettel TV-t! 

Távközlési szolgáltatóként a Yettel kifejezetten jó pozícióban van ahhoz, hogy saját szórakoztató platformot hozzon létre: a Yettel TV 2023 februárjában indult, és egyfajta hidat képez a hagyományos tévézés és a streaming között. Ezt a szolgáltatást használhatjuk az appok, játékok és Google-szolgáltatások futtatására is használható TV box csatlakoztatásával, de laptopokon (böngészőben), tableteken és okostelefonokon, valamint egyes okostévéken (appok segítségével) kiegészítők nélkül is hozzáférhető. 

A hibrid működés itt azt jelenti, hogy bár alapvetően online szolgáltatásról beszélünk, alapvetően klasszikus tévészolgáltatási elemeket ötvöz streaming jellegű funkciókkal: többek között megállíthatjuk, előre-, illetve visszatekerhetjük a műsorokat és felvételt készíthetünk róluk, hogy később, az elkövetkező 30 napon belül, egy megfelelőbb időpontban nézhessük tovább, a felvételkészítési kapacitás ráadásul korlátlan, mivel a műsorok a felhőben tárolódnak. Emellett választhatunk on-demand tartalmak közül is, tehát a műsorok eredeti sugárzásának időpontja után is egy bizonyos ideig rákereshetünk a filmekre, epizódokra. A választást ráadásul könnyen kereshető kategóriák segítik, amelyekben például gyorsan megtalálhatunk sportműsorokat vagy gyermekeknek készült tartalmakat. 

A Yettel TV-hez igénybe vehetők a Max, TV2 Play Premium és RTL Active+ streaming szolgáltatások. A szolgáltatást OtthonNet és OtthonNet Pro tarifacsomagok, valamint bármely Yettel vagy Prime lakossági számlás mobil előfizetés mellé lehet megrendelni, továbbá kedvezményes dolgozói és flottás előfizetések mellé érhető el.

Tovább a Yettel TV-re