Így válassz kijelzővédő fóliát: a telefonod meghálálja!

Bár manapság a legtöbb mobiltelefon kijelzőjét védi valamilyen technológia, ez nem minden modellnél jelent ugyanolyan szintű biztonságot, emellett pedig még a legnagyszerűbb, legújabb védelem sem jelent száz százalékos biztonságot. Jó ideje azonban kaphatóak már olyan olcsó és praktikus kiegészítők, amellyel egy extra védelmi réteget húzhatunk a kijelzőre anélkül, hogy ez befolyásolná annak használhatóságát. Érdemes tehát időről időre beruházni ilyesmire, ehhez adunk most néhány tippet. 

Eső előtt köpönyeg: ne adjunk esélyt a karcoknak! 

A mobiltelefonok leírásait böngészve láthatjuk, hogy a kijelzőknél gyakran emlegetnek különféle fantázianevekkel ellátott biztonsági megoldásokat. Ilyen például a sok modellnél használt Gorilla Glass - ez egy közkedvelt szabvány, amely lényegében egy extra, megerősített üvegfelület, amelyet felvérteztek ellenállással ütődés és karcolások ellen. De ez azért nem azt jelenti, hogy egy ilyen kijelző mindennek ellenáll, és persze azt sem, hogy a védelem örökre szól. Ráadásul az efféle extra védőüvegeknek is sokféle generációja és szintje létezik, amelyek a panel más és más szintű megóvására képesek. 
 

screen protector


 

Egy kijelzővédő fólia tulajdonképpen egy plusz biztonsági réteget jelent, amely jó esetben nem befolyásolja sem a láthatósági tulajdonságokat (tehát a fényerőt, színgazdagságot, kontrasztot), és az érintéses használat során nem érzünk különbséget. Abban viszont igen, hogy egy fokkal biztonságosabban "éreztheti magát" a telefonunk frontoldala. Egy ilyen fólia főképp a karcolások ellen kiváló, amely bizony gyakran előfordulhat, főleg akkor, ha a készüléket táskában, zsebben tartjuk, esetleg használat közben olyan felületekre helyezzük, amelyeken durvább kiemelkedések, recék találhatók.  táskákban és zsebekben csendes ellenség például a kulcscsomó, amely akár csak a járás ütemére, érezhetetlenül kezdi ki az üvegfelületet. 

A fólia ilyenkor abban segít, hogy első körben ezek a karcolások meg sem jelennek, főként azért, mert az üvegnél puhább anyag valamelyest vissza tudja nyerni az alakját egy ilyen behatást követően is. Másrészt pedig az olcsón beszerezhető, könnyen felhelyezhető fóliákat könnyen tudjuk időnként cserélni, ha már azt látjuk, hogy megjelentek rajtuk az első karcok vagy egyéb kopások. 

Válassz a mobilodra illeszkedő fóliát a Yettel kínálatából! 

A kijelzővédő fóliák egyik változata az, amelyet előre úgy gyártanak, hogy egy bizonyos márka adott modelljére tökéletesen illeszkedjenek. Ez azért fontos, mert így sehol sem marad védelem nélkül a kijelző, vagy ellenkező esetben a fólia sehol sem lóg túl az előlapon, hogy zavarja a készülék használatát. Érdemes tehát az ilyen fóliákból megkeresni azt, amely pontosan a mi telefonunkhoz való. 

Extraként egyes típusokon találhatunk betekintésvédelmi funkciót is. Ez egy nagyon hasznos tulajdonság akkor, ha köztereken, mások előtt használjuk a telefonunkat, de nem szeretnénk, ha mások is belekukkantanának a kijelző tartalmába. Másokra nem tartozó fotóktól az érzékeny adatokig, jelszavakig, netbanki információkig sok minden akadhat, amelyre nekünk mások körében is rá kell néznünk, de senkivel nem szeretnénk őket megosztani. Ilyenkor a fólia a fizikai védelem mellett arra is képes, hogy csak szemből adjon teljesen éles betekintést, viszont ha valaki oldalról vagy bármilyen más szögből les a mobilunk felé, már sötétebb vagy elmosódottabb képet lát a részletek nélkül. 

Előre gyártott fóliák vagy helyben vágott, személyre szabott védelem 

A Yettel webshopjában és üzleteiben megtalálhatod azokat a fóliákat, amelyeket pontosan egyfajta készülék előlapjára gyártottak. Itt tudhatod azt, hogy ha ezeket pontosan a mobil előlapjára illeszted, egyrészt észre sem fogod venni, hogy egy extra réteg került az üveglapra, másrészt pedig tökéletesen, "faltól falig" kitölti az adott mobil kijelzőjét. 

Megnézem a kínálatot

Ezek felhelyezését kérheted a Yettel üzletekben is, de a megfelelő rákészüléssel otthon is elvégezhető a folyamat. Ilyenkor arra kell figyelni, hogy a kijelző teljesen tiszta legyen, mentes portól, zsírtól és ujjlenyomatoktól, valamint teljesen száraznak is kell lennie. Ezután, a fóliák mellé adott használati útmutatónak megfelelően, nagyon körültekintően az egyik éltől a másikig lassan kell ráilleszteni a fóliát az üvegre, figyelve arra, hogy ne maradjon alatta szennyeződés vagy légbuborék, és pontosan kövessük a kijelző széleit. 

Ha viszont nem találsz pont a te telefonod típusának megfelelő fóliát, vagy épp nem szeretnél annak felhelyezésével bíbelődni, a Yettel egyes üzleteiben fóliavágó szolgáltatást is találsz. Itt többféle megoldás is elérhető: 

  • ShieldUp fóliavágó géppel nem csak telefonra, de legfeljebb 10 hüvelykes képátlójú tabletre, okosórára és fényképezőgépekre is helyezhető védőfólia. Ez többrétegű védelmet ad kijelzőre és hátlapra is, a felvitt anyag pedig öngyógyító funkciót is kapott, tehát az enyhébb karcok egy nap alatt eltűnnek. A több vastagságban is elérhető fólia tapintása az üveghez hasonló, és nem törik, levegősödik vagy "pókhálósodik". Ez a szolgáltatás jelenleg minden Yettel üzletben elérhető. 
  • Az SBS fóliavágás során kétféle fóliát is el lehet helyezni a készülékeken. A Fast skin a kijelzőt védi, ebből is három változat érhető el, a standard mellett hajlított kijelzőkre, valamint egy négyszeres védelmet kínáló fóliával. A Skeen viszont a készülékek hátlapját védi, ami szintén fontos lehet, hiszen az üveg, szálcsiszolt fém vagy egyéb látványos felületek szintén károsodhatnak. Ide ráadásul egy letölthető app segítségével saját magunk tervezhetünk színes, akár saját fotóval illusztrált borítást, amivel nem csak a biztonságot garantáljuk, de egyedi kinézettel is felruházhatjuk a készüléket. Az SBS szolgáltatás jelenleg 50 Yettel üzletben érhető el, ezek listáját ezen az oldalon találod. 

Védelem és stílus: nem érdemes kihagyni! 

A webshopban is beszerezhető fóliák, valamint a boltban kérhető fóliavágási megoldások segítségével olcsón és könnyen adhatsz még egy védelmi vonalat a telefonodnak. Most, hogy a mobilok szinte a mindennapi életünk központi elemeivé váltak, ráadásul kevesen engedhetik meg maguknak, hogy valamilyen károsodás után azonnal újat vásároljanak, egyértelműen ajánlott ez a kis befektetés! 

Szerző:

Bátky Zoltán
informatikai és távközlési szakújságíró, szerkesztő