Mobilappok - varázsold személyessé a telefonod!
Egy jó mobiltelefon kiválasztása még csak félsiker, hiszen egy ilyen készülék igazi erejét akkor mutatja meg, ha telepítjük rá azokat az appokat, amelyekkel az életünk minden fontos területén megbízható segítővé, szórakoztató központtá, munkatárssá változtatjuk. Egy mai telefonigazi lényege pont abból áll, hogy kis túlzással bármit kihozhatunk belőle a legjobb alkalmazások megkeresésével. Ráadásul az appok komoly része elérhető ingyenesen, illetve van ingyenesen használható változatuk, és sokszor a fizetős alkalmazásoknak is akad olyan alternatívája, amely tudásban megközelíti azokat.
Az appok kínálata egyre nő, és itt is jellemzők ugyanolyan divatőrületek, mint a ruhák vagy zenék terén. Érdemes visszaemlékezni, amikor az okostelefonok megjelenése után nem sokkal már mindenki az Angry Birds játékban irtotta a malacokat, vagy épp saját álomfarmokat épített Farmville-ben. Érdemes tehát figyelemmel kísérni, mik a legújabb app-trendek, valamint persze arra is odafigyelni, mire kell vigyáznunk az új alkalmazások telepítésekor. A legújabb divatokat, a manapság legnépszerűbb appokat és a használatukkal kapcsolatos néhány óvatossági lépést gyűjtöttük össze.
App-történelem: mik is azok a mobilalkalmazások?
Mielőtt fejest ugrunk az idei kínálatba, következzen egy gyors visszatekintés. Az app szó lassan már Magyarországon is köznevesül, az angol application, magyarul alkalmazás szó rövidítése. Így nevezik azokat a szoftvereket, amelyeket főként hordozható eszközökre fejlesztenek (bár szép lassan már a PC-s szoftverekkel kapcsolatban is használni kezdik a kifejezést). Egy app lehet játék, üzleti segéd, navigációs vagy épp közösségi megoldás, ahány terület, annyiféle.
A mobilokon már alapértelmezetten megtalálható közülük néhány: egyesek a telefon alapvető működéséhez szükségesek, mint például a kamera-app vagy az üzenetküldő, de a gyártó gyakran előre telepít néhány olyan külső alkalmazást is, mint a leggyakoribb közösségi és levelező kliensek, naptár, egészségügyi segédek és hasonlók.
Az appok igazi sikerét az hozta el, hogy a legnagyobb mobilgyártók az általuk fejlesztett rendszerekhez létrehoztak szabadon elérhető gyűjtőfelületeket, alkalmazásboltokat. Az iPhone-okra és iPadekre az App Store-ban, míg az androidos készülékekre a Google Play Store-ból lehet legkönnyebben appokat beszerezni, de manapság már akadnak más nagyobb szereplők is saját áruházakkal, ilyen például az Amazon vagy a Huawei.
Az ilyen app store-okban tematikusan is kereshetünk új alkalmazásokat, például a játékokon belül is felkutathatjuk a sporttal kapcsolatosakat, ahogy az üzleti szoftverek között is kereshetünk csoportmunkára valókat. Emellett az áruházak gyakran kiemelik az épp trendi appokat, vannak szerkesztői ajánlatok és újdonságok is.
Természetesen vannak fizetős és ingyenes alkalmazások egyaránt, és az ingyenesek között is akad jó pár olyan, amelyek úgynevezett alkalmazáson belüli tranzakciókat tartalmazhatnak, erre mindenhol üzenet is figyelmeztet. A lényeg ezeknél viszont az, hogy az alapvető funkciókat ingyenesen használhatjuk és fizetni legfeljebb kibővített lehetőségekért, extrákért lehet.
Csak tiszta forrásból!
Mielőtt valóban sorra vesszük a jelenlegi időszak legnépszerűbb appjait, még egyvalamiről érdemes szót ejteni: ez pedig nem más, mint a biztonság. Manapság ugyanis túlzás nélkül sokmillió mobilalkalmazás érhető el sokféle forrásból, ami bizony veszélyeket is hordozhat. A gyártók és szakértők egyaránt hangsúlyozzák, hogy appokat csak a hivatalos alkalmazásboltokból töltsünk le és telepítsünk, az itt található appokat ugyanis eleve csak akkor engedik nyilvánossá tenni, ha már komoly ellenőrzésen mentek át.
Internetes csalók, hackerek, online bűnözők kedvelt játékszere ugyanis az, hogy valamilyen izgalmas appnak, játéknak vagy épp egy új, mesterséges képmanipuláló segédnek álcázva terjesztenek kártékony kódokat, így törnek be az áldozatok telefonjaiba és szipkázzák ki a legfontosabb adataikat. Ismeretlen weboldalakon tehát bármilyen kecsegtető ígéretekkel is próbálnak rávenni, inkább senki ne töltsön le semmilyen appot - igaz, a mobilokon van egy szoftveres védelmi vonal, amely az ellenőrizetlen alkalmazások telepítését megakadályozza, de ez megkerülhető, csak épp nem érdemes.
Az app store-okból származó tartalmak előnye az is, hogy ezek automatikusan frissülnek, tehát értesítést kapunk az elérhető biztonsági update-ekről, új funkciókról és egyebekről, amelyek vagy a háttérben, vagy az engedélyünk után települnek. Emellett az sem elhanyagolható, hogy az alkalmazásboltokban részletes leírást találhatunk az egyes szoftverekről, akár képek és betekintő kisvideók kíséretében, valamint megnézhetjük más felhasználók értékelését, véleményét is.
Alapok, amik minden mobilon kötelezők
Attól függően, hogy milyen márkájú és típusú a mobilunk, a gyártó már előre feltöltheti azt különféle appokkal, amelyeket persze nem kötelező használni és akár le is törölhetjük őket a készülékről.
Általában ilyenek a legnépszerűbb közösségi appok, mint a Facebook, az Instagram vagy az X (leánykori nevén Twitter). Ugyancsak előfordulhatnak közvetlen kommunikációt segítő alkalmazások, mint a WhatsApp vagy a Snapchat, esetleg olyan izgalmas kis appok, amelyek jól kiegészítik az adott készülék funkcióit, például képszerkesztők, videóvágók. Amikor megvásárolunk egy új készüléket, az új appok letöltése előtt érdemes végignézni, mik vannak már a telefonon - így gyorsan letörölhetjük azokat, amelyek számunkra kevésbé érdekesek, viszont nem kell külön megkeresgélni az app store-okban azokat, amik már telepítve vannak.
Íme néhány olyan alapvető app, amelyek vagy már alapból is megtalálhatók egy új készüléken, vagy a legtöbben azonnal telepítik őket vásárlás után:
- Gmail - a Google levelezőszoftvere, amelyhez könnyen készíthetünk ingyen gmail.com végű e-mail fiókot. A levelezést ma már sokféle extra funkció segíti, többek között a fontos üzenetek megcsillagozása, sablonokra építő válasz-segéd, különféle kategóriák beállítása, és akár több fiók egyidejű kezelése. Alternatívák: Outlook (a Microsoftnál regisztrált fiókokhoz ideális), Protonmail (egy extra biztonságra építő svájci kliens), Apple Mail (az iPhone-okon alapesetben már megtalálható levelező).
- Chrome - egy újabb Google app, amely jelenleg a világ legnépszerűbb böngészője. Szinkronizálható más eszközeinken futó változatokkal is, tehát átvihetjük a kedvenceinket, folytathatjuk egy laptopon elkezdett weboldal olvasását és így tovább. Persze jó néhány alternatívája van ennek a böngészőnek: a legtöbb mobilgyártó saját appot is kínál erre, de népszerű még a Firefox, az Opera, az Edge és az olyan feltörekvők is, mint a Vivaldi vagy a Brave.
- Facebook - a Meta eredeti és legnagyobb közösségi platformját persze lehet használni mobil böngészőből is, de teljes funkcionalitása a saját appban érhető el. Gyakran telepítik mellé a Messenger üzenetküldőt, valamint az Instagram kép- és videómegosztót, amelyek szintén a Meta alá tartoznak. Természetesen a többi fontos közösségi platform (TikTok, Reddit, LinkedIn, Twitter, Threads) mellett elérhetők speciálisabbak is, mint a régi idők mikroblogjaira hasonlító Tumblr, a főként játékos közösségek által kedvelt Discord, vagy a titkosítása okán keresett Telegram.
- VLC - bár a legtöbb mobilon eleve van beépített médialejátszó, a PC-kről ismert VLC-t sokan kedvelik univerzális működése és extrái miatt. Alternatívaként népszerű például az MX Player, a BSPlayer vagy a Playit-All. Ezekkel sokféle hang- és videóformátumot játszhatunk le a kis kijelzőkre és a mobilok hangi képességeire optimalizálva.
- Google / Apple Térkép - bár a Google megoldása kissé hamarabb elkészült, nemsokára az Apple is felzárkózott, és ma már mindkettő hasonló tudással rendelkezik. A felülnézetes térképek mára sokfunkciós navigációs segéddé változtak, amelybe beépülnek a tömegközlekedési infók és a percről percre frissített autós adatok. A területek 3D-s bejárása vagy a térképen elhelyezett üzletekről szóló ajánlók segítenek az eligazodásban és az útjaink megtervezésében. Alternatívaként ajánlható a kifejezetten autós útvonaltervezésre szolgáló Waze, a HERE WeGo vagy a Mapquest.
Mindenre van legalább egy app
Bár a fenti megállapítás annak idején amolyan technológiai viccnek számított, ma már mondhatjuk rá, hogy igaz: nem nagyon létezik olyan terület, amelyhez ne kapcsolódna valamilyen mobilalkalmazás, tehát érdemes keresgélni. A horgászattól a csillagok azonosításán át a csoportos távmunka összehangolásáig sokféle olyan appot lehet már találni, amely az élet valamilyen speciális területét célozza meg.
És persze ott vannak a játékok, amelyek már rég kinőtték a nyomógombos telefonokon népszerű kígyókergetést. Ma már egy belépő szintű telefonon is komoly grafikával és játékmenettel ellátott játékokat lehet találni, köztük jó pár ingyenesel. Manapság népszerűek az úgynevezett "időmenedzsment" típusúak, amelyek általában valamilyen település felépítését, egy ország irányítását, valamilyen stratégiai fejlesztést modelleznek, és az a jó bennük, hogy bármikor bekapcsolódhatunk akár 5-10 percre, hogy kiadjuk a feladatot a munkásainknak vagy kijelöljük a seregek friss célpontját. Azoknak is bőven akad játék, akik csak időszakos gondolatűzésre használnák - a puzzle-ök, szókeresők, Sudoku-klónok szó szerint százával találhatók az alkalmazásboltokban.
Yettel app - a legjobb barátunk a telefonon
Éredemes a mobilokra feltelepíteni a szolgáltató saját alkalmazását: a Yettel app ugyanis egy sokfunkciós segéd, amely időt és energiát takarít meg számunkra. A Yettel app segítségével egy sor tevékenységgel kapcsolatban már nem kell bemenni az ügyfélszolgálatra, vagy kivárniu a telefonos ügyintézési időt, hiszen sok mindent az app felületén, akár a kanapéról vagy a kádból elintézhetünk.
Mi mindent intézhetünk el a Yettel app felületéről? Többek között a számlabefizetés, egyenlegfeltöltés, az adatfogyasztási információk lekérdezése, az adatjegyek rendelése válik könnyebbé, de indíthatunk itt tarifacsomag-váltást, böngészhetünk személyre szabott ajánlatokat, és megrendelhetünk otthoni szolgáltatásokat is. Az extrák közé tartozik, hogy akár videós formában is chatelhetünk szakértőkkel, de az appon belül tesztelhetjük az otthoni Wi-FI jelerősségét, és még az autósoknak is jól jöhet a parkolás kezelése.
Appokkal tehát ma már szó szerint "tele van az internet", csak rajtunk áll, hogy hogyan szabjuk velük testre a telefonunkat. Ne féljünk próbálgatni őket, hiszen az ingyenes appokat bármikor törölhetjük is, ha megunjuk bármelyiket, vagy rájövünk, hogy mégsem nekünk találták ki. Idővel aztán kialakul egy olyan összeállítás, amely az életünk bármely területén segítséget nyújt vagy szórakoztat - mindig, amire épp szükségünk van.
Szerző:
Bátky Zoltán
informatikai és távközlési szakújságíró, szerkesztő