MagSafe - mit tud az Apple egyedi töltési technológiája?

Az Apple arról (is) híres, hogy egy sor technológiai megoldást a saját képére formált és valami olyan extrával látott el, amitől igazán egyedivé vált. Az első iPhone előtt is volt már okostelefon, az első iPad előtt is létezzett már tablet és így tovább - az Apple azonban képes újradefiniálni egy termékkategóriát és frappáns apróságokkal, a korábbiaknál egyértelműbb kezelési módszerekkel, új megközelítéssel és dizájnnal magasabb szintre emeli az adott eszközt. 

A MagSafe sem váltja meg a világot, hiszen egy vezeték nélküli töltési módszerről van szó, amelyből már korábban is létezett többféle szabvány. Az Apple azonban itt is bedobta magát és némi egyedi ráncfelvarrással, kényelmes és bárki által könnyen használható működéssel újabb közönségkedvencet alkotott. 

magsafe


 

Mi is a MagSafe lényege? 

Mint minden vezeték nélküli töltésnél, itt is alapvetően arról van szó, hogy az eszközök hátlapja mögött tekercsből és szigetelő rétegekből álló rész bújik meg, amelyet elég csak közel helyezni a töltő felületéhez, és máris elkezdődik az energia átadása az akkumulátornak. Nincs tehát szükség arra, hogy valamilyen kábelt csatlakoztassunk a telefonhoz, elég csak a megfelelő helyre letenni a készüléket, és az már töltődik is. 

A MagSafe mindenki számára gyorsan felfedezhető extrája az, hogy a tekercsek és egyéb alkatrészek mellé és köré különféle pozicionáló mágnesek is kerülnek az eszközökbe, ezért amikor töltőre helyezzük őket, az automatikusan a legjobb pozícióba "pattan" - kevéssé fordulhat tehát elő, hogy ha nem pontosan a töltőre tesszük a telefont, akkor csak későn vesszük észre, hogy egyáltalán nem indult el a töltés, vagy lassabb az elvártnál. 

Töltési módok ABC-je 

A telefonok és hasonló mobil eszközök töltésével kapcsolatban egyrészt megkülönböztethetünk vezetékes és vezeték nélküli módszereket, de ezeken belül is van sokféle kategória és megoldás. A vezetékes módszerek elméletileg még mindig gyorsabb maximális töltési sebességet kínálhatnak, bár persze gyártótól és modelltől függ, hogy melyikük milyen erős megoldást támogat. Emellett az sem mindegy, melyik készüléket melyik gyorstöltővel párosítjuk, hiszen több esetben egy adott gyártó saját megoldást használ a sebesség növelésére. 

A vezeték nélküli töltés esetében is két főbb szabvány létezik, az általános Qi és a MagSafe - amely tehát a töltés technológiáját tekintve is valamelyest eltér a versenytársától, nem csak a mágneses kényelmi funkcióban. Bár a technológiát az Apple fejlesztette ki, és először az iPhone 12 sorozatban jelent meg, ez nem jelenti azt, hogy csakis almás készülékek használhatnak MagSafe töltőket: a Samsung és Google egyes telefonjai is hamarosan megkapták ezt a funkciót. 

Épp ezért érdemes az új telefon választásakor megnézni, mely szabványokkal kompatibilis a vezeték nélküli töltés az adott modell esetében és melyiknél milyen értékeket kínál. 

Nem csak a töltés a lényeg 

A MagSafe kifejezés a töltőpadokon kívül megjelenhet egyéb kiegészítőkön is, létezik többek között így csatlakoztatható külső akku, avagy powerbank, de telefonra pattintható kis irattárca és még jegyzettömb is. A Yettelnél is elérhetőek hasonló, frappáns apróságok, például a Cellect MagSafe kompatibilis kártyatartó, amely lehetővé teszi, hogy legfontosabb irataink mindig kéznél lehessenek, bankkártyából vagy hasonló formátumú igazolványból legfeljebb három fél el benne, és könnyedén hordozhatjuk a telefonhoz tapadva. 

Hasonlóan MagSafe-kompatibilisek azok az iPhone tokok is, amelyek stílusos megjelenést kölcsönöznek a készülékeknek, mégis egy extra megerősítéssel védik meg a telefont, mivel a MagSafe is a helyén tartja őket. 

A Cellect MagSafe kompatibilis powerbank töltő ugyan, de bárhol használható: úgy adhat akár több feltöltésre elegendő extra energiát út közben, ha nincs a közelben fali töltőcsatlakozó. Ráadásul ez a kis eszköz hagyományos, Qi töltésre is alkalmas azoknál a készülékeknél, amelyek nem rendelkeznek a mágneses extrával. 
 

magsafe

magsafe

magsafe

A vezeték nélküli töltés jövője 

2023-ban már bejelentették, hogy készül a Qi2, az általános vezeték nélküli töltési szabvány frissített verziója. Ezt ráadásul az Apple szakértőivel közösen fejlesztették, és az iPhone 15 család már ismeri is, így ezen mobilok felhasználói már a sebesség feláldozása nélkül tölthetik majd új iPhone-jukat a nem MagSafe rendszerű, Qi2 kompatibilis vezeték nélküli töltőkkel. A Qi2 egyébként lényegében a MagSafe által is használt mágneses rögzítési technológiát vette át, de a szélesebb körű elterjedésükre még várni kell. 

Vásárláskor - akár új mobilt, akár vezeték nélküli töltőt keresünk - mindig gondosan olvassuk el a kompatibilitási információkat, tehát ismeri és kezeli-e ugyanazt a szabványt a töltő és a készülék. Ha a hivatalos útmutató szerint lehetésges a MagSafe használata, az mindenképpen egy kényelmes és frappáns extra, érdemes kipróbálni. 

Szerző:

Bátky Zoltán
informatikai és távközlési szakújságíró, szerkesztő