Így válassz hangszórót mobilodhoz és egyéb eszközeidhez
Ma már egy mobiltelefon sem csak telefonálásra való, hanem igazi digitális svájcibicska a munkától a videókommunikáción, fényképezésen, videózáson és játékon át a szórakozás összes formájáig. Ugyan a készülékekben is találhatók hangszórók, némelyikük ráadásul meglepően jó hangképpel és hangerővel rendelkezik méretéhez képest, de a médialejátszók igazi erejének kihasználásához érdemes kipróbálni valamilyen külső hangszórót. Ezzel akár egy beszélgetés alatti háttérzene szintjétől egy komoly buli vagy egy üzleti bemutató kívánalmaiig sokféle környezetben kiválthatjuk a dedikált hangeszközöket és kényelmesen, jó minőségben szolgáltathatunk zenét vagy bármilyen egyéb audiótartalmat küzvetlenül a telefonról, tabletről vagy egyéb eszközünkről.
Mi alapján válasszunk hangszórót?
A nekünk megfelelő hangszóró megtalálásához több faktort is érdemes figyelembe venni, leginkább a következőkre érdemes gondolni:
- a csatlakozás módja
- mire szeretnénk használni
- milyen a kinézete
- egyéb extra funkciók és tulajdonságok
- és természetesen az ár
Nézzük részletesen a fentieket, és ha ezen a listán végigmegyünk, máris könnyen megtalálhatjuk azt a modellt, amely a legjobban kiszolgálja a nekünk legfontosabb igényeket.
A csatlakozás módja
Régebben egy hangszóró kizárólag vezetékes lehetett, és természetesen ma is vannak ilyen modellek. Az audiofil felhasználók továbbra is ezekre esküsznek, hiszen a legtöbb vezeték nélküli megoldás nem tudja kihasználni a hifisták szükségleteinek megfelelő, legmagasabb felbontású lejátszási módokat. De ez már eleve egy másik szint, amelyhez a telefonok és egyéb hordozható eszközök legtöbbje is kevés.
A mai mobilok persze már kifejezetten jó hangminőséget és részletességet biztosítanak, ezt a mai vezetéknélküli szabványok kiválóan kezelik. Az adatátvitelhez használt Bluetooth szabvány egyre újabb verziói mind nagyobb hatótávolságot és jobb hangminőséget kínálnak egy sor extra funkció mellett.
A vásárlás előtt érdemes megnézni, a telefonunk vagy egyéb, használni kívánt eszközünk milyen Bluetooth verziót ismer és ehhez mérten válasszuk ki a hangfalunkat a kompatibilitási problémák elkerülése érdekében.
Mire szeretnénk használni?
Ahány hangszóró, annyi felhasználási forma. Ma már elérhetők modellek, amelyek kompakt mérettel, nagy kapacitású akkumulátorral kiválóak utazáshoz, könnyen elférnek akár egy kisebb táskában vagy egy kabát belső zsebében is. De ugyanígy akadnak olyanok, amelyek inkább a teljesítmény és a hangerő terén bizonyíthatnak, képesek egy nagyobb szobát, egy komolyabb méretű külső helyiséget vagy akár egy egész termet "beszólni".
A hangminőség terén is akadnak különbségek, hiszen egyes modellek előre beállított hangszínekkel rendelkeznek, míg akadnak olyanok, amelyeken különféle profilok alapján, vagy akár teljesen manuálisan változtathatjuk a hangképet, szükség esetén kiemelve vagy épp visszavéve egyes tartományokat.
Milyen a kinézete?
Tudjuk, egy audióeszköznél a hangzás a legfontosabb, de azért az sem mindegy, hogy néz ki a hangszórónk. Egy céges bemutatóra talán nem mindig ideális egy bohókás, nyári színekben pompázó bulimodell, míg egy éjszakai parti hangulatát épp feldobhatják azok a hangládák, amelyekben például színes LED-fények is találhatók - ilyen modellekből még olyat is találhatunk, ahol a színeket és a fények ritmusát a zene alapján "keveri" az eszköz.
Extra funkciók és tulajdonságok
Ha a fenti alapokkal megvagyunk, érdemes végigböngészni a kiszemelt hangszóró extráit és a működésének részleteit is. Itt találhatunk például olyanokat, mint a csepp- és porállóság mértéke, ami a kültéri használat esetén nem mindegy. Bizonyos modellek egyenesen vízállóak egy adott szintig, tehát akár a medencébe pottyantva sem kell keresztet vetnünk rájuk.
Ugyancsak extra lehet a már említett világítás, de a működés során is kaphatunk különlegességeket, például több eszköz egyszerre történő csatlakoztatását, így többen keverhetik a zenét. Hasonlóképpen egyes hangszórók képesek egymáshoz is kapcsolódni, így egyszerre több helyiségben szólalhat meg ugyanaz egyetlen eszközről.
Na de mennyiért...?
Igen, természetesen nem hagyhatjuk ki az ár kérdését sem. Itt is, mint minden műszaki eszköznél, a határ a csillagos ég, de ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy elérhető áron ne találnánk kifejezetten jól szóló, hasznos funkciókat kínáló hangszórókat. Érdemes előre meghatározni, mennyit szeretnénk kiadni az új eszközre, és ez alapján kezdeni a keresgélést, majd ezen belül kiválasztani azokat, amelyek az általunk fontosnak tartott tulajdonságok legtöbbjével rendelkeznek.
Bluetooth hangszórók széles választéka a Yettlenél
A Yettel kínálatában sokféle Bluetooth hangszóró érhető el méret, szín és tulajdonság tekintetében egyaránt. A szinte zsebben hordható, mégis nagyot szóló apróságoktól a partikirály bömbidobozokig válogathatunk - mutatunk is néhány jellemző típust!
Edifier MP230
Ha valaki azt mondaná, hogy minden modern tech-kütyü ugyanolyan, villantsuk meg neki az Edifier MP230-at, amely színében és kialakításában a retró rádiók világát idézi. A barna és réz kombinációja, valamint az előlap szövete a boldog békeidőket idézi, de a belső tudás már nagyon is mai. Méretéhez képest kifejezetten erős basszustartománnyal, tiszta hangképpel rendelkező zenét szolgáltat, ami maximális hangerőn jóval odacsapósabb, mint a látvány alapján gondolnánk.
Csatlakoztatásához a Bluetooth 5.0 mellett akár vezetékes módot is választhatunk, így tovább növelve a kompatibilis lejátszók körét. Még vezeték nélküli üzemmódban is 8-9 órán keresztül bírja egy feltöltéssel, tehát egy teljes éjszakai partit vagy egy munkanapot is kibír fali csatlakozó keresgélése nélkül.
Edifier MP260
Első pillantásra mintha nem is egy Bluetooth-hangszórót látnánk: ez a stílusos dobozka lehetett volna az ágyunk mellett álló éjjeliszekrényen akár 10 vagy 20 évvel ezelőtt is. De közelebbről már jól látszik, hogy ez az ébresztőórával kombinált hangszóró modern, ráadásul sokrétű tudással felvértezett eszköz. Nem csak Bluetooth eszközökről tud tartalmakat lejátszani, de USB-n keresztül is csatlakoztathatunk hozzá hangforrást, valamint microSD-kártyát behelyezve közvetlenül is lejátszhatjuk annak tartalmát. A nagy kijelzős óra ébresztő funkciót is kapott.
A hangminőségre sem lehet panasz, két 4 W-os magassugárzó és 12 W-os mélysugárzó biztosít tiszta, kiegyenlített hangképet. Az eszköz fényeit pedig intelligens érzékelők segítik, amelyek a környezetnek megfelelően állítják be a kijelző fényerejét, így ez éjszaka, alvás közben sem zavarhat senkit.
Hangra fel!
Ha már egyszer mindenki zsebében ott lapul egy mindentudó szórakoztató központ, használjuk is ki a tudását! A telefon, tablet vagy egyéb hordozható eszközünk mellé megannyi élethelyzetben jelenthet nagyszerű kiegészítőt egy jól megválasztott hangszóró. Mert zene nélkül mit érek én - és mit ér a mobilunk, nem igaz?
Szerző:
Bátky Zoltán
informatikai és távközlési szakújságíró, szerkesztő