Ne csak te legyél okos, az otthonod is az lehet!

Manapság már sokféle műszaki kategória elé odabiggyesztik az "okos" szót. Ez a trend az okostelefonok népszerűvé válásakor kezdődött, és azt jelezte, hogy az addig csupán telefonálásra és üzenetküldésre szolgáló eszközök sokféle egyéb feladat végrehajtására, appok futtatására, navigációra, fényképezésre, játékra és munkára is képessé váltak. Azóta van már többek között okosórától okos targoncáig megannyi egyéb újdonság - és igen, most már évek óta használjuk az okosotthon kifejezést is, amely a fentiekhez képest valamelyest kakukktojás. 

Mi az okosotthon? 

Amikor okosotthonról beszélünk, természetesen nem arról van szó, hogy a lakásunk vagy házunk egyben kap valamiféle intelligenciát: egy okosotthon olyan okoseszközök gyűjteménye, amelyek külön-külön, de akár egy ökoszisztémába összegyűjtve növelik a lakóhelyeink kényelmét, segítik annak gazdaságos működtetését, fokozzák biztonságát. A különféle otthoni okoseszközök egyrészt rendelkeznek valamilyen szintű automata működtetési mechanizmussal is, de ami még fontosabb, ezek képesek internetre, belső hálózatra csatlakozni, ezáltal pedig egyszerűen - például mobilapp formájában vagy böngészőn keresztül - távolról is utasításokat adhatunk nekik, vagy megfigyelhetjük az állapotukat. 
 

smart home

Nézzük, mik a leggyakoribb okosotthon-eszközök és területek, aztán rátérünk ezekre részletesen, valamint elmagyarázzuk az ezekhez kapcsolódó rendszerek, irányítási lehetőségek alapjait. 

  • Okos termosztátok, hűtő- és fűtőrendszerek, árnyékolástechnika 
  • Okos világítási megoldások 
  • Okos ajtócsengők, kaputelefonok 
  • Távvezérelhető biztonsági kamerák 
  • Okostévék és egyéb multimédiás rendszerek 
  • Egyéb, speciális berendezések 

Okos termosztátok, hűtő- és fűtőrendszerek, árnyékolástechnika 

A legegyszerűbb ilyen kategóriájú eszköz az úgynevezett okos termosztát, amely lényegében a hagyományos eszköz távolról is vezérelhető változata. Tudása modellenként változhat, de többek között megtehetjük azt, hogy időzónák vagy napszakok alapján előre beállítjuk, mikor milyen hőmérsékletet szeretnénk a lakásban. Éjjel például alváshoz lejjebb vehetjük, a reggeli ébredéshez pedig megadhatunk egy magasabb értéket, de akár egy hosszabb utazásnál is beállíthatjuk, hogy csak "szinten tartó" fűtést biztosítson. Emellett pedig távolról is változtathatjuk a hőmérsékletet, tehát mielőtt elindulunk egy vidéki látogatásról, megadhatjuk, hogy mire hazaérünk, kellemes meleg fogadjon. 

Az ilyen termosztátok vagy beépített hőérzékelőkkel, vagy a lakás különböző pontjain elhelyezett szenzorokkal figyelik a hőmérsékletet, a fejlettebbekkel akár helyiségenként külön is vezérelhetjük az értékeket. 

Ehhez a területhez tartoznak még egyéb hasznos berendezések, például olyanok, amelyek a lakás árnyékolását, illetve a nyílászárókat vezérlik, szükség szerint akár automatikusan nyitva-csukva az ablakokat, vagy kezelve a redőnyök, reluxák állapotát. 

smart home

Okos világítási megoldások 

Okos égőket akár már egy általános boltban is találhatunk, ezek a kategória legegyszerűbb eszközei. Ezek szintén a hálózattal kommunikálnak, így elérhetjük őket akár mobilon is, távolról fel- és lekapcsolva, a fényerőt beállítva, vagy egyes modelleknél a színeket is változtatva. Egyes eszközöknél megadhatunk egyéb automatizmusokat is, például automatikusan felkapcsolnak, ha valaki a helyiségbe lép és kialszanak, ha a szoba már üres. Itt is szerepet kapnak az árnyékolók vezérlései, hogy a természetes fényt optimálisan használhassuk és ezáltal spórolhassunk az energiaköltségeken is. 

Okos ajtócsengők, kaputelefonok 

Az okos csengők és kaputelefonok a biztonsági kamerák és távbeszélők speciális változatai: képesek többek között figyelni az ajtó előtti területet, és akár jelzést küldeni a megadott mobilappra, ha váratlan mozgást érzékelnek. Ha nem vagyunk otthon, egy ilyen eszközzel a mobilról is válaszolhatunk a csengetésre, például jelezhetjük a futárnak, hová tegye a csomagot a távollétünkben. 

De még akkor is hasznos egy ilyen megoldás, ha otthon vagyunk - akár a mobil, vagy az okostévé képernyőjén is megjeleníthetjük az okos kaputelefon képét, válaszolhatunk a csengetésre vagy egy megfelelő rendszerrel egy gombnyomásra be is engedhetjük a vendéget. 

Távvezérelhető biztonsági kamerák 

A fenti eszközök "nagytestvérei" azok a kamerák, amelyeket a lakás különféle pontjain, de akár kültéren, például a kertben is elhelyezhetünk. Ezek szintén képesek arra, hogy böngészőben bejelentkezve megnézhessük az általuk látott élőképet, akár hanggal együtt. Itt is sokféle tudású és kiépítésű modell létezik, egyeseket például távolról mozgathatunk is, és természetesen vannak olyanok, amelyek bizonyos időtartamra el is tárolják a felvett mozgóképet. 

Speciális területet jelentenek a per camera, avagy kiskedvenc-kamera néven ismert eszközök, amelyeket kifejezetten a háziállatok igényeire szabtak. Ezek követik a cicák, kutyák mozgását, de akár hangszóróval szerelt modelleket is találhatunk, amelyeken át távolról beszélhetünk is a kedvencekhez, megnyugtatva őket, ha már jó ideje nem látnak minket. Akadnak még olyan speciális modellek is, amelyeket ételadagolóba építenek, ezáltal akár egy mobilappból oldhatjuk meg, hogy odahívjuk az állatokat, beszélünk hozzájuk és a tárolóban lévő tápból adunk nekik újabb adagot. 

Okostévék és egyéb multimédiás rendszerek 

Az okostévé az egyik legelső otthoni okoseszköz volt, hiszen egy ilyen tulajdonságokkal felvértezett televízió képes csatlakozni a lakás wi-fi hálózatára, így elérve akár a számítógépeken vagy egyéb hálózati tárhelyen található filmeket, egyéb videókat, zenéket, képeket. Van olyan modell, amelyet szintén az otthontól távolról vezérelhetünk, például felvehetünk vele tévéműsorokat. 

Az okostévéken általában már a mobiltelefonokhoz, tabletekhez hasonló operációs rendszer és vezérlőfelület található, amelyet távirányítóval, mobilapp segítségével, de akár kézmozdulatokkal vagy hanggal is irányíthatunk. Képesek külső appok letöltésére és futtatására is, tehát akár családi játékközponttá is változtathatóak. 

A televíziók mellett ma már egyre több multimédiás berendezés kap okos funkciókat, például hangszórók, amelyeket távolról vezérelhetünk, a tartalmakat pedig szintén az otthoni tárhelyekről oszthatjuk meg velük, vagy kihangosíthatjuk rájuk a telefonunkat. 

Egyéb, speciális berendezések 

Az otthoni wi-fi, a mindenhol jelen lévő nagysebességű mobilinternet és a már nagyon kicsiben, olcsón is előállítható chipek korában egyre több olyan eszköz "okosítható" fel, amelyre korábban nem is gondoltunk volna, de lelkes kísérletezők folyamatosan állnak elő olyan megoldásokkal, amikor vezeték nélkül kommunikáló miniszámítógépekkel hagyományos eszközöknek adnak új funkciókat. 

Több gyártónál elérhető például okoshűtő, amelyek akár képesek élőképet mutatni appon keresztül a tartalmukról, hogy hazafelé ne felejtsük el a kifogyóban lévő élelmiszereket feltölteni. Még olyan megoldás is létezik, amelynél beállíthatjuk, hogy egy adott termékkategóriából automatikusan adjon fel rendelést az általunk kiválasztott szolgáltatóhoz, ha azt "látja", hogy egy adott szint alá csökken a mennyisége. 

De ma már kávéfőzőtől az okossütőn át a mosógépig találunk olyanokat, amelyeket távolról, mobilról vagy böngészőből vezérelhetünk, a fali digitális képkeretekben aktuális hangulatunk alapján változtathatjuk a képeket. 

Hogyan vezérelhetjük az okosotthon eszközeit? 

Egy otthoni okoseszköznek általában van egy egyszerűen elérhető saját felülete is, ez legtöbbször egy mobilon futtatható app, vagy egy biztonságos bejelentkezés után használható böngészős felület. Az eszközt úgy kell beállítani, hogy csatlakozzon a lakás belső hálózatához, ezt általában wi-fin keresztül tehetjük meg, mintha egy mobiltelefont vagy egy számítógépet adnánk a hálózathoz. A megfelelő beállítások után az eszközt interneten keresztül is megtalálhatjuk, megnézhetjük aktuális állapotát vagy utasításokat adhatunk neki. 
 

smart home

Érdemes vásárlás előtt megnézni, hogy az adott eszköz milyen rendszerekkel kompatibilis - a legtöbbször az elterjedtebb mobilos környezetek, tehát az iOS és az Android támogatottak, de nem árt megnézni például azt sem, hogy milyen wi-fi hálózatokra tud csatlakozni, vagy milyen távolságban kell lennie a routertől. 

A legjobbak azok az eszközök, amelyek valamilyen ökoszisztémába illeszthetők. Ilyen például a Google Home vagy az Apple HomeKit. Ezekben kialakíthatunk olyan kezelőfelületeket, amelyekben egy helyen láthatunk minden okoseszközt, tehát nem kell különálló felületekkel és appokkal zsonglőrködni - sőt, akár egyes eszközök működését össze is kapcsolhatjuk. Így például automatizálhatunk folyamatokat: a reggeli rutin része lehet, hogy a megadott időpontban felemelkednek a redőnyök, megszólal a rádió és beindul a fűtés, de létrehozhatunk olyan beállítást is, hogy amikor valaki csenget, minden médialejátszás lenémul. 

Az okosotthon motorja: a stabil otthoni internet

Ahogy láthattuk, az okosotthont kiszolgáló különféle eszközök egytől egyig azzal az előnnyel rendelkeznek, hogy “rálátnak” a világhálóra, tehát egyrészt mi magunk is bárhonnan ellenőrizhetjük a működésüket és utasításokat adhatunk nekik, másrészt képesek külső adatok alapján is dolgozni, ahol a szükséges információkat online forrásokból szerzik. Épp ezért az okosotthonok felszerelésének alapvető lépése egy olyan otthoni internetes környezet létrehozása, amely egyrészt stabil és folyamatos hálózati kapcsolatot biztosít és eléggé rugalmas ahhoz is, hogy az egyes kütyük munkába állítása ne vegyen el sok időt és energiát. 

A Yettel Otthoni internet szolgáltatása ilyen: a folyamatosan bővülő 5G hálózatnak köszönhetően a sebességére nem lehet panasz, ráadásul a legújabb mobilnetes technológia nem csak a le- és feltöltési gyorsaságot, hanem a válaszidőt is növeli, így az egyes okosotthon-eszközök kapcsolódása és adatcseréje is szempillantás alatt történik: ha a termosztátra ránézünk, az azonnal az aktuális hőmérsékleti adatokat mutatja, de a biztonsági kamerán is késedelem nélkül a valós élőképet kaphatjuk meg. 

Ahogy az Otthoni internet beépítése is könnyen és gyorsan, szakember igénybe vétele nélkül is elvégezhető, legalább ilyen gyorsan csatlakoztathatjuk a hálózat központjának tekinthető routerhez az összes okoseszközt is, ráadásul ez már a legfrissebb, WiFi 6 szabványt is kezeli, így az ezt támogató kütyük még gyorsabban kommunikálhatnak, akár több is egyszerre, minimális késleltetés mellett, ráadásul ami legalább ennyire fontos, a korábbi szabványoknál még erősebb biztonsági funkciókkal felvértezve. 

Az okosotthonok fogalma az újabbnál újabb eszközök és felhasználási területek megjelenésével, valamint az egyre gyorsabb és rugalmasabb internetes lehetőségek elterjedésével folyamatosan bővül. Az alapok már biztosak: egy megbízható otthoni hálózat és a hordozható eszközökhöz szükséges mobilnet biztosítja, hogy akár otthonról, akár távolról a lakás egyre több funkcióját elérjük, így fokozva a biztonságot, a kényelmet és akár gazdaságosabbá téve a mindennapokat. 

Szerző:

Bátky Zoltán
informatikai és távközlési szakújságíró, szerkesztő