Elérhető árú okostelefonok: így válaszd ki a számodra megfelelőt

Mint minden egyéb műszaki eszköz esetében, az okostelefonok piacán is találunk jelentős árkülönbségeket. Értelemszerűen a legtöbb fókuszt a gyártók prémium készülékei kapják, hiszen ezekben található a legerősebb és leggyorsabb hardver, valamint az aktuálisan elérhető legújabb funkciók. Ez azonban nem azt jelenti, hogy ha csak kevesebb összeget tudunk, vagy akarunk elkölteni egy új készülékre, jelentősen le kell adnunk az igényeinkből. A belépő és középkategóriás mobilok ugyanis ma már lehetnek legalább olyan jól használhatóak és megbízhatóak, mint a legdrágább társaik, a választáskor egyszerűen azt kell megvizsgálnunk, hogy mik azok a területek, ahol nincs szükségünk a prémium telefonok extráira. 

Értelemszerűen a legdrágább modellekben minden a lehető legjobb és legszebb, de simán előfordulhat, hogy az összes funkcióból csak néhány olyan van, ami számunkra tényleg fontos. Nézzük tehát először felsorolás formájában, milyen fő területeket érdemes megvizsgálni, amikor olcsóbb készüléket keresünk: 

  • Hardver 
  • Kijelző 
  • Kamera 
  • Akkumulátor 
  • Operációs rendszer 

Hardver: lehet erős olcsóbban is 

A telefonok hardvere alatt a legtöbben a fő alkotóelemeket értik, tehát a processzort és grafikai vezérlőt tartalmazó rendszerchipet, a rendelkezésre álló memóriát és a háttértár nagyságát. 

A rendszerchipek esetében ma már a belépő és középkategóriában is sokmagos processzoros egységeket találunk, amelyek esetleg nem hozzák a prémium kategória rekorddöntögető adatait - de nem is feltétlenül van erre szükségünk. Ma már egy olcsóbb készülék chipje is tökéletesen elegendő arra, hogy az általánosan használt appokat futtassuk a böngészéstől a levelezésen, közösségi megoldásokon át a legtöbb játékig és multimédiás platformig. A sokmagos chipek ráadásul sok esetben kétfajta processzormagot tartalmaznak, az egyik a hardverigényes feladatok idején aktiválódik, míg a másik a "csendesebb" időszakokban dolgozik, ezzel meghosszabbítva az egy feltöltéssel elérhető üzemidőt és kímélve az akku élettartamát. 

Amire érdemes még odafigyelni, az a memória nagysága: manapság már ritkán árulnak 4 GB alatti készülékeket, de a középkategóriában gyakran 6-8 GB is előfordul, amely már szintén elegendő a mai felhasználási módok akadásmentes használatához. Végül pedig ott a háttértár: szinte mindenhol 256 GB az alapértelmezett, de az olcsóbb készülékeknél sem ritka már ennek duplája. 

Tipp: ha a háttértár esetleg nem is a legnagyobb, nézzük meg, hogy a készülék képes-e külső memóriakártya fogadására. Az olcsón beszerezhető microSD kártyák tárhelyét a mobilok rendszere összeadja a belső háttértárral, és kifejezetten olcsón varázsolhatunk a belépő szintű telefonból tárhelybajnokot. 

Kijelző: 2K alatt is van élet? 

Bár a legdrágább készülékeken ma már 2K vagy afölötti felbontású megjelenítőket találunk, ma már a legtöbb alsó és középkategóriás modellen is megjelentek a full HD (1080p) és valamivel afölötti felbontást használó kijelzők. Ez megegyezik egy átlagos PC-s kijelző vagy középkategóriás tévé felbontásával, tehát ha ugyanezt "összenyomjuk" egy 6 hüvelykes képátlójú mobilra, jól látható, hogy már ez is nagyon részletes képet ad. Az ennél kisebb, például HD (780p) felbontás ma már csak a legolcsóbb készülékek jellemzője. 

A kijelző esetében néhány egyéb fontos jellemzőt érdemes megnézni, többek között a panel típusát. Az energiatakarékosabb működést, kontrasztosabb fekete színeket ígérő OLED ugyan a drágább modellekre jellemző, de egyre több ilyet találunk az elérhetőbb telefonokon is. Az IPS, TFT panelek sem rosszak, sőt fényerőben néha többet is adhatnak az OLED-nél, bár a készülékek fogyasztására kissé rosszabb a hatásuk. 

Tipp: érdemes megvizsgálni, milyen a telefon maximális fényereje, ezt nitekben mérik. Minél nagyobb ez az érték, annál biztosabb, hogy tűző napon vagy ellenfényben is olvasható marad a kijelző. Emellett manapság extrának számít a képfrissítés is: az alapnak számító, másodpercenkénti 30 képkocka helyett egyre több készülék tudja a 60 vagy akár 120 fps értéket, ami simább görgetést, szebb képátmeneteket biztosít. 

Kamera: a kevésbé profi is lehet ügyes 

Érdekes, hogy az elmúlt évtizedben egyre inkább a kamerák tudása "adja el" még a legdrágább mobilokat is. Ez a terület valóban óriási fejlődésen ment át, gyakorlatilag mára el is tűntek az általános felhasználású digitális fényképezőgépek, hiszen már egy belépő szintű mobiltelefon is képes arra, amit ezek a gépek tudtak. 

A prémium mobilokon persze manapság már akár 100-200 megapixeles főkamerát és optikai zoomot is találunk, de erre nem feltétlenül van mindenkinek szüksége. Már belépő szinten sem ritka a 20 megapixeles főkamera, amelyhez ráadásul sok esetben egy vagy két segédkamera is társul, ezek főként a széles látószöggel tájképekre, nagy átfogású felvételekre, vagy épp makrófotózásra, tehát a néhány centire levő apróságok megörökítésére valók. 

Mindennapi felhasználásra egy ilyen kamerás egység tökéletes: a körülöttünk lévő események, egy utazás, vagy egy buli pillanatait már ez is jól vissza tudja adni, és sok esetben a telefon rendszere segít olyan szoftveres megoldásokkal, amelyek képesek javítani az elkészült képeken, például a zaj csökkentésével vagy a háttér elmosásával. 

A szelfikamerák felbontása is ritkán megy 8-10 megapixel alá, ezeken már a videóchatelés mellett a saját magunkról készült felvételek is részletesek és minőségiek lehetnek. 

Tipp: nézzük meg, hogy a főkamera (és esetleg a további kamerák) képesek-e automatikus fókuszra, ez ugyanis segít abban, hogy a becélzott személy vagy tárgy éles maradjon. Hasznos az is, ha a kamerát felszerelték optikai képstabilizátorral, amegy segít az autó vagy a kéz remegését kompenzálni. 

Akkumulátor: erősen vagy gyorsan? 

Az okostelefonok érkezése óta megszokhattuk, hogy a több tudás és az erősebb hardver bizony csak 1-2 napos akkuidőt engedélyez. Nem mindegy persze, mennyit tudunk kihozni a mobilból egy töltés után, ezért első körben vizsgáljuk meg az akkumulátor kapacitását. Ezt mAh (milliamperóra) egységekben számolják, és már a belépő szinten sem ritka a 4000 mAh kapacitású egység. Ha ennél is nagyobb akkut találunk egy olcsóbb mobilban, az már tényleg jó választás az üzemidőt tekintve, hiszen az óvatosabb teljesítményű hardver kevesebbet is "eszik", ami egy nagyobb akkuval párosítva nyerő lehet. 

Emellett az sem mindegy, mennyi időt kell rászánni a lemerülő akku töltésére. Manapság már középkategóriában sem ritka, hogy a készülék képes valamilyen gyorstöltésre, a 25 W-os teljesítménytől akár a 100 W környékéig. Itt minél nagyobb ez az érték, annál hamarabb harcra kész lesz a telefon. 

Tipp: ha a kényelem és a stílus is számít, nézzük meg, képes-e a készülék vezeték nélküli töltésre, ilyenkor egy töltőpadra helyezve, vezeték csatlakoztatása nélkül is elindul a töltés. Másrészt, ha a meglévő akku kapacitása mellett biztosra mennénk, érdemes egy külső útitöltőt is beszerezni, amellyel bárhol segíthetünk a mobil merülő telepén. 

Operációs rendszer: tartsuk frissen! 

Manapság leginkább két nagy táborra szakadnak azok a felhasználók, akik a telefon operációs rendszere alapján döntenek. Az egyik ilyen az iOS, amely az iPhone-okon futó rendszer, de az Apple készülékei azért inkább a drágább szegmensbe tartoznak. A másik rendszer a Google által fejlesztett Android, amely a legolcsóbbtól a legdrágább készülékekig mindenhol megtalálható, univerzális megoldás. 

Itt egyrészt érdemes arra figyelni, hogy minél frissebb főverzió fusson a telefonon, ez egyrészt az újabb funkciókat is elérhetővé teszi, valamint biztonságban tartja a készüléket az online támadásoktól. Ha van információ arról, hogy a vásárlás után még hány frissítést támogat a gyártó, az is hasznos információ, így előre tudhatjuk, meddig lesz elérhető a telefonra az aktuálisan legújabb rendszer. 

Tipp: az androidos mobilok gyártói gyakran valamilyen saját felhasználói felülettel bővítik ki a rendszert, így sajátos megjelenést és extra funkciókat biztosítanak. Érdemes megnézni, mit kínál az adott telefon felülete, mennyire tetszik a kinézete, milyen részletes a testreszabhatósága. Egy másik fontos terület az is, hogy egyes gyártók (ezek legismertebbje a Huawei) az android motorra teljesen saját rendszert építettek, amely alapvetően kompatibilis a többi androidos szoftverrel, de egyes appokat nem, vagy csak tükközve tudnak futtatni. 

A Yettel elhozza az olcsó telefonokat 2025-ben is! 

Az alábbiakban néhány olyan készüléket emelünk ki, amely ugyan elérhetőbb árszinten kapható, de minőségük, tulajdonságaik alapján bátran ajánljuk őket.

Xiaomi Redmi 13 

A távol-keleti gyártók egyik legsikeresebbje az elmúlt években a Xiaomi, amely rendkívül jó ár-érték arányú készülékekkel tört be a piac élbolyába. A Redmi 13 ugyan egy belépő-középkategóriás modell, de már itt is megtalálható néhány olyan tulajdonság, amely kiemeli a mezőnyből. 

Ilyen például a 108 megapixeles főkamerája, amely még a felsőbb kategóriában is ritkaságnak számít. Fotós téren egyébként további extrákat is kapunk, mint például a 3x zoom, a gyenge fényviszonyok között is tiszta képek készítése, az elkészült képekre alkalmazható szűrők és keretek, valamint a 13 megapixeles szelfikamera képét javító fénygyűrű. 

A nagyméretű kijelző full HD+ felbontású, ráadásul akár 90 Hz-es képfrissítésre is képes, amelyet a körülményekhez képest automatikusan szabályoz. Az IP53 por- és nedvesség-védelem, vagy a 33W-os gyorstöltés pedig szintén a kényelmet szolgálja. 

Megnézem

redmi 13

Motorola Moto G14 

A nagy múltú Motorola márkanév alatt olyan elérhető készülékek is érkeznek, amelyek minőségben és megbízhatóságban felérnek jóval komolyabb modellekhez is. A Moto G14 6,5 hüvelykes képátlójú, Full HD+ LCD kijelzője az egyik legjobb ebben az árkategóriában. A 2400 x 1080 pixel felbontás éles, részletgazdag képet biztosít, míg a 20:9-es képarány abban segít, hogy a mai médiatartalmakat és extra információkat is könnyen megjeleníthessük. 

A multimédiás élményt tovább fokozza a készülék hangrendszere: a Moto G14 sztereó hangszórópárral érkezik, amelyek Dolby Atmos támogatással rendelkeznek. A Moto G14 energiaellátásáról egy 5000 mAh kapacitású akkumulátor gondoskodik, amely akár több mint egy napos üzemidőt is biztosíthat. 

A Moto G14 hátlapján egy 50 MP-es főkamera található, amely részletgazdag és élénk képeket készít, még gyenge fényviszonyok mellett is. Ezt egy 2 MP-es makrókamera egészíti ki, amely lehetővé teszi, hogy tiszta és éles képeket készítsünk akár a néhány centiméterre levő tárgyakról, apróságokról is. Az előlapi 8 MP-es kamera tiszta és természetes szelfiket készít, amelyek ideálisak közösségi médiás megosztásra. 

Megnézem


 

moto g14

Samsung Galaxy A16 

Az A16 a Samsung egyik legolcsóbb készüléke jelenleg, de már ez is jó néhány olyan tulajdonsággal bír, amelyek kiemelik a versenytársak közül. A kijelző már itt is full HD+, és a képfrissítés is 90 Hz-es, tehát a látványra nem lehet panasz. Az IP54 védelem csepp- és porállóvá teszi, a hat éves frissítési garancia pedig azt jelenti, hogy a gyártási évet követő hat évben érkeznek rá az operációs rendszer új verziói és a szükséges biztonsági javítások. Az 5000 mAh akku ezzel a hardverrel igazán hosszú üzemidőt eredményez, és a főkamera felbontása már itt is eléri az 50 megapixelt. 
 

Megnézem

galaxy a16

Cseréld le régi telefonod a Yettel Mobil+ programmal

Ha belépő vagy középkategóriás készüléket szeretnénk, esélyesen fontos számunkra az is, hogy a pénzünkért minél több törődést kapjon az új készülék, valamint olyan értékmentő lehetőségek legyenek elérhetőek, amelyek segítenek a spórolásban. A Yettel Mobil+ programjában többek között lehetőség van a régi telefon beszámítására, ami egyszerre környezet- és pénztárcakímélő megoldás, de az elromlott mobilok szervizelésében is extrákat kínálunk. A készülék tartozékainak megvásárlásakor is mennyiségi kedvezmény érhető el, 3 esetén már 15, míg 4 vásárlásakor 25 százalékot spórolhatunk. 

Szerző:

Bátky Zoltán
informatikai és távközlési szakújságíró, szerkesztő