Gondolkozz előre: köss készülékbiztosítást a Yettelnél!
Ma már nem újdonság, hogy nagy értékű vagyontárgyainkra, például ingatlanra, autóra, de akár saját magunkra is biztosítást kötünk. Ez az előgondoskodás abban segít, hogy bármilyen káresemény, baleset ne érhessen felkészületlenül, ne veszítsünk el mindent, ami számunkra fontos.
Ugyan egy mobiltelefon nem olyan árkategória, mint egy lakás vagy egy autó, és nem is említhető egy lapon saját életünkkel és egészségünkkel, de így is az életünk egyik legfontosabb része. Egy olyan mindenes, amelyet szinte egész nap magunkkal hordunk, és a munkától a szórakozásig, a kommunikációtól a tájékozódásig az élet összes területén elengedhetetlenné vált. Épp ezért az is fontos, hogy a készülék mind külsőleg, mind pedig működésében kifogástalan maradjon - ha viszont valami történik vele, gyorsan megérezzük a hiányát.
A telefon leggyakoribb káreseményei
Egy mobiltelefon, bármilyen erős és ellenálló felépítésű is, nem bír ki minden élethelyzetet és balesetet. A legtöbb esetben az alábbiak történhetnek vele:
- Törés
- Karcolás
- Vízkár
- Lopás
Törés: nem csak esztétika
A különféle mobilokat más és más borítással látják el, de még a legerősebb sem garantálja, hogy semmilyen külső behatás nem okozhat helyrehozhatatlan kárt. Mivel pedig az eszköz igen kicsi, a külső sérülés szinte biztosan kárt okoz valamilyen belső alkatrészben, ellehetetleníti egyes kezelőszervek használatát.
Karcolás: az első lépés
Bizony, a karcok sem csak azért okozhatnak gondot, mert elcsúfítják a telefont. Főként a kijelző esetében jelenthetnek problémát, hiszen egyes tartalmi elemeket kitakarhatnak, de akár az érintéses kezelés is akadozhat az érintett területeken. Emellett egy karcolás megsérti a készülék ellenálló felületét, és így esélyt ad korrózió kialakulására.
Vízkár: a védelem ellenére is megtörténhet
Igen, a mai telefonok közül egyre több rendelkezik valamilyen IP-besorolással, tehát por- és víz elleni védelemmel. Ezekről a kategóriákról érdemes tudni, hogy laboratóriumi körülményekre vonatkoznak - víz esetében például ez azt jelenti, hogy az adott időtartam és vízmélység mellett mozdulatlanul, tiszta vízben van a telefon, épp ezért az életszerű helyzetekben még ilyenkor is okozhat gondot a készülékházba beszivárgó víz. Ez aztán akár azonnali zárlatot is okozhat, vagy a kicsapódó pára tehet tönkre fontos alkatrészeket.
Lopás: több is veszhet (és nem csak Mohácsnál)
Ha valaki eltulajdonítja a telefonunkat, sokféle szempontból károsít meg, hiszen a készülékkel együtt eltűnik egy sor adatunk, amelynek utólagos pótlása hosszadalmas és kellemetlen feladat. Emellett értelemszerűen a legnagyobb veszteség maga a készülék, hiszen még egy olcsóbb mobil pótlása is komoly (és váratlan) kiadás lehet.
Védekezz többféleképpen!
A balesetek és egyéb károk ellen természetesen biztosítás nélkül is tehetünk ellenlépéseket. A külső behatások ellen használhatunk védőtokokat és kijelzőfóliákat, a telefont távol tarthatjuk a fürdőkádtól, a Balatontól és az esőtől, no meg persze jól elrejthetjük a táska biztonságos zugába vagy egy lecipzározott zsebbe a lopások ellen. De van, amikor semmilyen óvintézkedés nem elegendő - ezért érdemes előre gondolkodni és gondoskodni.
Milyen készülékekre köthetünk biztosítást a Yettelnél?
Alapvetően mobiltelefonokra, de akár okosórákra, routerekre és modemekre is köthető biztosítás - sőt, már az sem feltétel, hogy kizárólag új és a Yettelnél vásárolt eszköz legyen. Alapvetően legfeljebb egymillió forint listaárú készülékekre érvényes, online csak új eszköz vásárlásakor, de a Yettel üzletekben használt készülékekre, utólag is. Ez esetben a telefon ellenőrzése után lehet megkötni a biztosítást.
Az sem okoz problémát, ha már rendelkezünk egy biztosított telefonnal, ugyanis a Yettelnél akár több készüléken vagy tartozákon is lehet érvényes biztosítás egyidejűleg.
Milyen biztosítás-típusok érhetők el?
Jelenleg a Yettel háromféle csomagot kínál. A Basic kiterjed a véletlen károsodásokra (például, ha eltörik, megreped vagy elázik a készülék), valamint a harmadik személy által szándékosan elkövetett rongálásra. A Medium csomag ezeken delül a lopást is magában foglalja, míg az Extra beemeli a gyári garancia letelte utáni egy évben fellépő belső meghibásodást, valamint a nedvesség, páralecsapódás, elázás miatti hibákat.
A havidíjak és a biztosítási önrész összege a készülék listaára alapján számolható ki, ehhez részletes útmutatót a yettel.hu/keszulekbiztositas oldalon lehet elolvasni.
Mi a teendő káresemény után?
Ha beütött a baj, elsőként a kárbejelentési vonalat kell felhívni munkaidőben: ez a 2021. november 1. előtt kötött biztosítások esetén a +36 80 620-400, míg az ezutáni biztosítások esetén a 2021. november 1. után kötött biztosítás esetén a +36 80 620-404. Utóbbi esetben a www.O2fs.hu is megtehetjük a bejelentést. Fontos, hogy lopás vagy rongálás esetén rendőrségi feljelentésre is szükség van, az ellopott készülékek SIM-kártyáját pedig a Yettelnél azonnal le kell tiltani.
Ha elfogadják a káreseményt, a készüléket futár veszi át, valamint igény esetén kiviszi a kölcsönkészüléket a javítás idejére. Az önrészt a káresemény esetén a megjavított vagy cserélt készülék átvételekor a futárnak kell kifizetni. A sérült készüléket ezután a biztosító szervizpartnere javítja meg, illetve, ha az nem javítható vagy ellopták, a szervizpartner elsősorban típusazonos készülékre cseréli. Amennyiben ilyen nem áll rendelkezésre a 20 munkanapos kárrendezési határidőn belül, akkor az ügyfél tájékoztatást kap a biztosított készülékhez hasonló paraméterekkel rendelkező eszközökről.
Védd a mobilodat, köss biztosítást a Yettelnél!
Jobb félni mint megijedni - ez a régi mondás a mobiltelefonok és egyéb fontos műszaki eszközök esetén sajnos mindig érvényes marad. Ha pedig ilyen készülékekre szeretnénk biztosítást kötni, a Yettel a mobileszközök szakértőjeként kiváló választás. Az pedig, hogy már akár máshol vásárolt, használt mobilokra is kiterjed a szolgáltatás, valamint több eszköz vagy kiegészítő is összevonható, még átláthatóbbá és kényelmesebbé teszi a folyamatot.
Szerző:
Bátky Zoltán
informatikai és távközlési szakújságíró, szerkesztő