Gyenge a wi-fi? Ezekkel a módszerekkel segíthetsz a problémán!
Otthon vagy az irodában ma már nem feltétlenül szükséges vezetékes kapcsolat ahhoz, hogy az eszközeinket a belső hálózatra és az internetre kapcsoljuk. A wi-fi segítségével a mobilok, laptopok, tévék, számítógépek és egyéb okoseszközök is könnyedén csatlakoztathatók a központi routerhez - de persze ahogy a kábelnek is adott a hossza, a wi-fi hatótávolsága is véges, az adott eszköztől függően egy bizonyos távolság után gyengül, majd megszűnik a jel, de problémákat okozhatnak olyan tárgyak is, amelyek tompítják, zavarják a hálózatot, például egy vasbeton fal vagy egy nagy teljesítményű műszaki eszköz.
Alapvető wi-fi elhelyezési kisokos
Mielőtt a wi-fi hálózat megerősítéséről, kiterjesztéséről beszélnénk, először essen szó az alapokról! A legjobb ugyanis az, ha a wi-fi routert olyan helyen üzemeltetjük, ami a legjobb a lefedendő terület szempontjából. Ennek megfelelően a következőkre érdemes ügyelni:
- Próbáljuk közel elhelyezni a lakás vagy iroda mértani közepéhez. Így nagyobb az esélye, hogy a távoli helyiségekbe is megfelelő jelerősség jut, minden irányban.
- Próbáljuk nem eldugott helyekre, például szekrények mögé, a műszaki eszközök közé betenni az eszközt, ezek már induláskor is zavarhatják a hálózatot.
- Ha az eszközön lehetőség van különféle frekvenciák között választani, egyszerű mobilos appok segítségével megnézhetjük, milyen sávok a legkevésbé telítettek, hol nem zavar be a szomszédok saját wi-fije vagy más rádiófrekvenciás berendezés. Ilyen szolgáltatást a Yettel is kínál, a jelerősség méréséhez kattints ide! Szintén egyes eszközökön beállítható dinamikus frekvenciakezelés, ilyenkor automatikusan válthat a router különféle sávok között annak megfelelően, melyiken tud a leginkább zavartalanul szolgáltatni.
Haezekkel megvagyunk, persze még mindig lehetnek problémák a hálózatban. Ilyen, ha alapterületében, nagy a lefedendő terület, a helyiségek elrendezése okoz zavart, esetleg több szintet kell ellátni vezeték nélküli hlózattal. Az ilen esetekre jöhetnek jó
Router jelerősség mérés
Teszteld a routered jelerősségét annak érdekében, hogy a maximumot hozd ki a Yettel megbízható, folyamatosan bővülő hálózatából.
l a különféle jelerősítők és egyéb segédk.
Jelismétlő, erősítő, bővítő és mesh - terjeszd a hálózatot okosan
A wi-fi hálózat javítására sokféle módszer létezik, bár ezek egyre inkább "összeérnek", és olyan eszközöket vásárolhatunk, amelyek többféle módszerrel segítik a hálózat méretének növelését vagy a jelszint stabilitását. A jelerősítők értelemszerűen az utóbbi téren hasznosak, ha egy wi-fi router jelszintje (azok a bizonyos "pálcikák", pontosabban a wi-fi jelzés pontja körüli félkörök száma) alacsony, a nemzetközi néven boosterként ismett eszközök adhatnak ennek egy löketet. Gyakrabban probléma az, hogy a jelszint azért akadozik, mert nagy a távolság a routertől, ekkor inkább az ismétlők (repeater) vagy bővítők (extender) jelenthetik a megoldást. Ezek az eszközök arra képesek, hogy - még a központi router hatókörzetén belül - csatlakoznak a routerhez valamilyen módon, de kibővítik a lefedett területet.
Jelerősítés a fali vezetékek segítségével
Ennek az egyik módszere az úgynevezett powerline adapter, amely egy ügyes trükkel a lakás falaiban futó elektromos vezetékeket használja a jelek továbbítására, tehát elég ezeket bedugni egy fali csatlakozóba, majd a beállítás után ezek is wi-fi jeladókká és vevőkké változnak, a központi egységtől távolabbi helyeken is. Alacsony energiafogyasztással működnek, az áramot értelemszerűen közvetlenül a fali csatlakozóból szerzik, és a legtöbb ilyen eszközt néhány gombnyomással lehet csatlakoztatni egy másik powerline adapterhez vagy a routerhez.
Jelerősítő, avagy a wi-fi wi-fije
A booster, avagy jelerősítő egy külső egység, amely igazából olyan, mint egy routerhez csatlakozó másik router. Ezt elhelyezhetjük egy távolabbi helyiségben, és ha azt érezzük, hogy a központi wi-fi jelerőssége már kevés ott, ahol épp tartózkodunk, átválthatunk a boosterre. A fenti két módszer előnye az, hogy egy hozzánk közelebbi eszköz hatókörében, gyorsabb és stabilabb hálózatot érünk el, a hátránya viszont az, hogy ilyenkor gyakran nekünk kell a wi-fi források között váltanunk.
Mesh: több, mégis egy!
Erre ad választ egy másik, ma már egyre népszerűbb módszer az úgynevezett mesh rendszer. Ez gyakorlatilag egy több eszközből álló routeres megoldás, amikor a központi egység mellett egy vagy több további router teljesít szolgálatot a lakás több pontján. Amikor egy wi-fi hálózatra csatlakozó eszközzel, például telefonnal a helyiségek között mozgunk, a mesh hálózat figyeli azt, hogy melyik egységhez vagyunk a legközelebb, és automatikusan a legjobb, legstabilabb jelerősséggel rendelkezőhöz kapcsolja a készülékünket - anélkül, hogy ezt mi bármilyen szinten is észrevennénk, hiszen a telefonunk mindegyik mesh routert egyetlen eszközként látja, tehát nem kell mindegyikhez külön-külön újra elvégezni a csatlakoztatást. Egy mesh rendszer elemeit már könnyen szétszórhatjuk úgy a különféle helyiségekben, hogy a lakás minden pontját lefedje a hálózatunk.
Mire figyeljünk, ha eszközökkel szeretnénk bővíteni a wi-fi hálózatot?
- Mesh hálózat alkalmazása esetén van a legegyszerűbb dolgunk, hiszen itt a több router a beállítást követően egyetlen egységként látszik minden eszközünk számára, elég csak elhelyezni ezeket a megfelelő helyiségekben, és a telefonjainkat, okoseszközeinket csupán egyszer kell párosítani a wi-fi hálózattal, innentől az összes mesh eszközt felismerik és automatikusan váltanak közöttük.
- Ha meglévő routerhez keresünk kiegészítő jelerősítőt, figyeljünk a kompatibilitásra: tudja-e ugyanazt a wi-fi szabványt, milyen átviteli sebességet kínál. Lehetőleg olyat válasszunk, amely mindenben megfelel a központi router által kínált szolgáltatásoknak.
- A jelerősítőket is okosan helyezzük el. Úgy rendezzük be a hálózatot, hogy a korábban gyengén lefedett helyiségek felé terjeszkedhessen a hálózat. Kültéri lefedettséghez válasszunk erősebb eszközöket!
Netezz bárhonnan a Yettel OtthonNettel!
Egy jól működő, gyors internetre csatlakozó, biztos wi-fi alapot nyújtó megoldás a Yettel OtthonNet szolgáltatása, amely több előnyt is kínál. Egyrészt az ország teljes területén használható a Yettel stabil mobilnet-hálózatán, korlátlan adatkerettel. Beüzemelni szintén egyszerű, hiszen kábelek nélkül csatlakozik az internethez, ezért szerelőre sincs szükség. A használatba vételt videós útmutató is segíte, tehát nem kell profi hálózati szakembernek lenni!
Az OtthonNet ráadásul nem ragaszkodik egyetlen helyhez: az országon belül bárhová magunkkal vihetjük, 30 naponta akár 10 napra, külön díj nélkül. Az OtthonNet Bárhol Módot könnyen aktiválhatjuk a Yettel App felületén, majd pedig a routert az új helyen beüzemelve úgy csatlakoznak hozzá az eszközeink, mintha csak az otthoni környezetben lennénk. Ideális mindez akár egy nyaralásra, családlátogatásra vagy bármilyen egyéb utazásra. Tehát ez is a saját wi-fi hálózatunkat bővíti ki egy speciális módon: nem úgy, hogy a lakáson belül fedünk le nagyobb területet, hanem magunkkal visszük oda, ahol épp használni szeretnénk.
Szerző:
Bátky Zoltán
informatikai és távközlési szakújságíró, szerkesztő