Bevezetés az Apple iOS világába


Amikor 2007 június 29-én Steve Jobs bemutatta az első iPhone modellt, a közönség nem hitt a szemének. A nyomógombos telefonokhoz szokott világban újdonságként hatott, hogy a készüléken csak néhány funkciógomb maradt, és minden egyebet az érintőkijelzőn vezérelhettünk, ráadásul érintőtoll és egyéb segédeszköz nélkül. A készülék innovációin túl az egyik legnagyobb szenzáció épp az az operációs rendszer volt, amely mindezt lehetővé tette: az iOS.

Az iOS forradalma 

Az első iPhone előtt is léteztek persze okostelefonként kategorizálható eszközök, bár ezeket akkor még inkább PDA (Personal Digital Assistant, azaz digitális személyi asszisztens) néven emlegették. És bizony, ezek még nem voltak olyan elterjedtek, mint amilyen általánosnak manapság az érintőkijelzős okosmobilok számítanak. Ennek többek között az volt az okat, hogy ezeken az eszközökön a hagyományos számítógépek operációs rendszereinek átalakított verziói futottak, amelyek kezelése még eléggé körülményesnek számított az új felületen.   

Az Apple 2007-ben azzal hódította meg a világot, hogy saját okostelefonjára már tényleg olyan rendszert készített, amely nem valami meglévő környezet toldozott-foldozott kiadása, hanem teljesen az érintős felületre optimalizált, végtelenül egyszerűen kezelhető megoldás. Mik is voltak ennek az alapkövei? 

  • Köztes eszköz nélkül, ujjal vezérelhető felület 
  • Jól látható, könnyen értelmezhető ikonos elrendezés 
  • Alkalmazások (appok) letöltése és futtatása, ezáltal a készülék funkcióinak személyre szabása 

Ma már teljesen általános dolog, hogy a mobil minden tulajdonságát az ujjunk mozdulataival irányítjuk, de korábban mindez forradalmi újításnak számított. A világ pedig gyorsan rászokott erre, ahogy arra is, hogy a kis mobil kijelzőn egyértelmű, jól kivehető ikonokkal, csúszkákkal és egyéb vezérlőeszközökkel tudunk mindent beállítani és működtetni. A szakértők szerint az iOS azért tudott nagyot lendíteni a technológián, mert "kisgyerekektől nagymamákig" mindenki számára könnyűvé és mindennapossá tette a mobil eszközök használatát, többé nem csak a képzettek és geekek játékszere volt a technológia.

az első iphone készülék egy kézben

Hogyan fejlődött az iOS a kezdetektől napjainkig? 

Természetesen a 2007-es első kiadás és a ma aktuális iOS között hatalmas fejlődési utat jártak be az egyes verziók. Egyrészt a készülékek is egyre több mindent tudtak, amelyet követni kellett a rendszernek, másrészt változtak a felhasználói szokások is. Az egyre nagyobb kijelzők, a mind többet tudó telefonok, a mobilnet, a kamerás képességek, a játékok, a virtuális valóság és megannyi egyéb funkció folyamatosan fejlődött az iOS főverzióiban is. 

Persze azt sem szabad elfelejteni, hogy nem sokkal az első iPhone megjelenése után felbukkantak az Android rendszert futtató mobilok is, ezért azóta is a két legnagyobb mobil operációs rendszer verseng egymással. Mondhatni, ma már kevés olyan dolog van, amit csak az egyik tud és a másik nem, bár persze mindkettőben vannak egyedi sajátosságok. A választás ma már azon múlik, kinek melyik áll inkább kézre, vagy épp mit szokott meg korábban, esetleg más eszközeihez, digitális ökoszisztémájához melyik passzol jobban. 

Érdekesség, hogy a legelső iPhone megjelenésekor a rendszernek még nem volt hivatalos neve, az iOS csak később vált általánossá. Akkoriban még voltak komoly hiányosságai is, például nem támogatta a multitaskingot (azaz több alkalmazás egy időben történő futtatását), nem lehetett rá az Apple saját appjain kívül más szoftvereket telepíteni, nem működtek a más szolgáltatók által kínált e-mail megoldások és semmilyen lehetőség nem volt a főképernyő elrendezésének megváltoztatására. 

Később aztán egyre több újítás érkezett. 2008-ban az App Store megnyitotta a lehetőséget arra, hogy külső fejlesztők által készített alkalmazásokat is telepítsünk a készülékre, és megjelentek a konkurencia szolgáltatásai is, innentől nem volt gond például Google térképet böngészni iOS alatt. A Microsoft levelezőszolgáltatása, az Exchange is támogatottá vált. Aztán érkeztek sorban a további finomítások: a kivágás, másolás és beillesztés megkönnyítette a szövegek szerkesztését, egyre okosabb lett a kamera app, amelyen egyetlen koppintással mondhattuk meg, mi legyen a fókuszban. Megjelent az elveszett telefonokat megkereső Find My iPhone funkció, a rendszer része lett a digitális iránytű, és bemutatták a szülői felügyelet alapjait. 

2010-ben kibővült a támogatott eszközök köre is, megjelent ugyanis az Apple első tablete, az iPad, amely szintén iOS-t futtatott, csak épp nagyobb kijelzőre szabva. Innentől egészen 2019-ig ugyanaz a rendszer szolgálta ki az Apple telefonjait és táblagépeit, ekkor azonban különvált a fejlesztés, az iPhone-okon maradt az iOS, míg a tabletekre már iPadOS néven készülnek az új verziók. 

Bár ebben már nem volt teljesen az első, de az iOS 4-ben az Apple is bemutatta saját videóchat-megoldását, a FaceTime ma is népszerű az almás felhasználók között. Az iPhone 5 nagy újdonsága a Siri nevű digitális asszisztens volt, valamint egy saját szöveges üzenetküldő iMessage néven. Itt mutatták be a cég saját felhőtárhelyét, az iCloudot is. A 7-es verzióban jelent meg az AirDrop, egy minden addiginál egyszerűbb fájlmegosztási módszer, eggyel később pedig az otthoni okoseszközöket összekapcsoló HomeKit. 

Az évente megjelenő új verziókban természetesen a korábbi funkciók finomhangolása is folyamatos, a meglévő appok és rendszer-elemek is megkapják a legmodernebb tulajdonságokat. Egyre szebb és részletesebb az Apple térképének megjelenítése, a Siri már hozzáfér külső alkalmazásokhoz is (tehát megtehetjük, hogy az asszisztenst arra kérjük, a naptárunk adatai, az időjárás és a valós idejű térképinformációk alapján állítsa be, mikor kell elindulnunk másnap a megbeszélésre és rendeljen taxit). 

Exkluzív iOS-funkciók 

Manapság már a nagy mobil operációs rendszerek odáig fejlődtek, hogy amit az egyik tud, abból szinte mindent tud a másik is, hiszen akár iPhone-t, akár más telefont használunk, ugyanabban a digitális ökoszisztémában létezünk, ugyanazokat a közösségi szolgáltatásokat látogatjuk, ugyanúgy fotózunk, videózunk, kommunikálunk és tájékozódunk. Az alkalmazásboltokban található appok nagy részének szintén van iOS és Android változata, tehát alapvetően elmondható, hogy sok mindenről nem maradunk le, ha egyik vagy másik rendszer mellett döntünk. De azért akadnak exkluzív funkciók és olyan lehetőségek, amelyek csak iOS alatt érhetők el, ebből mutatunk párat:  

iMessage 

Az iOS saját üzenetküldője ma már nem feltétlenül ad többet mind bármilyen hasonló megoldás, viszont abban egyedi, hogy a hagyományos SMS helyett adatkapcsolatot (mobilnetet vagy wifit) használ, így ha valakinek olyan előfozetése van, amelyben korlátos számú SMS-re van lehetőség, ez kiváló alternatíva. Másrészt képes arra, hogy az üzeneteket szinkronizálja a többi eszközünkkel is, így ugyanazok az üzenet-folyamok megjelennek az iPadünkün vagy Macbookunkon is, ha ugyanazzal az Apple ID-vel jelentkezünk be. 

Continuity Camera 

Bár külső alkalmazásokkal már androidos mobilokat is használhatunk arra, hogy webkameraként a számítógépünkkel kapcsoljuk össze, az iOS 16 óta az iPhone ezt már natív módon is tudja. Ha a gépen és a telefonon ugyanazzal az Apple ID-vel jelentkezünk be, a két eszköz automatikusan összekapcsolódik és videós hívásokra ugyanúgy kiválaszthatjuk a telefont, mintha a számítógép saját, beépített eszköze lenne. 

FaceTime 

Az egyik legelső mobilos videóchat-alkalmazás akkor jelent meg, amikor az iPhone-ok először kaptak előlapi kamerát. Azóta a FaceTime a rendszer elválaszthatatlan része, ezért az Apple eszközök felhasználói mindenféle külső szoftver nélkül tudnak két- vagy akár több fős videós csevegést indítani. Ráadásul ma már arra is van lehetőség, hogy nem Apple-felhasználók is csatlakozzanak, hiszen Android vagy Windows alatt böngészőben lehet fogadni egy hívást. 

AirDrop és NameDrop 

Bár már sokféle technológia létezik az egymás közötti adatmegosztásra, az Apple saját megoldása az egyszerűséget helyezi előtérbe. Az egymás közelében található eszközök között Bluetooth vagy Wi-Fi segítségével fotókat, dokumentumokat vagy egyéb fájlokat tudunk átküldeni néhány mozdulattal, egyszerűen csak a felhasználó ikonjára koppintva. A NameDrop ennek kiterjesztése és az iOS 17.1 óta elérhető: itt a kontakt-információkat tudjuk közeli iPhone-okkal vagy Apple okosórákkal megosztani. Mennyivel egyszerűbb ez, mint diktálni a nevet és telefonszámot, igaz? 

Akkumulátor élettartam-ellenőrzés 

Az iOS egyik beépített funkciója az is, hogy az akku állapotáról naprakész adatokat láthatunk a beállítások között. Ez segít többek között azt is megvizsgálni, mennyire használódott el a telefon áramforrása a hónapok vagy évek alatt és arról is információkat kapunk, milyen funkciókkal merítjük leginkább az akkut.  

Kanyarban az iOS 18! 

Az új iOS főverziókat az Apple általában saját, nyári fejlesztői konferenciáján jelenti be. Ez idén is így történt, bár pontos dátumot még nem kaptunk, de ismét ősszel lesz elérhető az iOS 18 (a szakértők szeptember második felét jelölték meg). Természetesen most is jó pár újdonságot illetve ráncfelvarrást találunk a rendszerben, amelyek érintik a kezelhetőséget, a biztonságot és kiterjesztenek meglévő funkciókat Lássuk a legfontosabbakat! 

Megújul a vezérlőközpont. Az újabb iPhone-okon ezt a jobb felső sarokból lehet lehúzni és itt találhatók a készülék legfontosabb beállításai. Ezt mostantól teljesen testre szabhatjuk, tehát úgy rendezhetjük el az itteni lehetőségeket, ahogy nekünk a legkényelmesebb, előre hozva az általunk legtöbbet használt elemeket. Sőt, mostantól az Apple lehetőséget ad arra, hogy külső fejlesztők is beemelhessenek ide funkciókat, tehát később akár megtehetjük, hogy a kedvenc zenelejátszónk vagy okosotthon-eszközünk közvetlen gyorsbeállításait is innen intézzük. 

ios 18

Friss főképernyő és zárolt képernyő 

Hol van már az első néhány iOS, ahol a főképernyő ikonjainak sorrendje is fix volt? Egy ideje már sokféle módon szabhatjuk személyre a felületet, ez bővül ki hamarosan: a widgeteket (kisalkalmazásokat) is átméretezhetjük, megszínezhetjük az ikonokat a könnyebb megtalálás érdekében, ráadásul végre minden ikont oda húzhatunk, ahová csak szeretnénk, akár üres helyeket is hagyva. Ráadásul lezárhatunk egyes appokat, amelyek csak jelszóval nyithatók meg, ezért könnyebb szívvel adhatjuk oda a készüléket másoknak. 

Mindentudó Fotók app 

A fényképeket kezelő alkalmazás teljesen átalakul, kézreállóbb kezelőfelületet kap, de sokkal több beállítást és szűrőt kapunk az eddigieknél, hogy villámgyorsan megtaláljuk a kismillió fénykép közül azt, amit keresünk. 

Új jelszókezelő 

Ha valaki több tucat szolgáltatásban használ különféle jelszavakat, ez a központi jelszótár nagy segítségére lehet, ráadásul mostantól lehetőségünk lesz ezeket megosztani a családtagokkal is, valamint létrehozhatunk olyan közös jelszavakat, amelyekkel mindenki hozzáférhet egy adott weboldalhoz vagy fiókhoz. 

Fedezd fel az új iOS-t a Yettelnél kapható iPhone-okon! 

Az iOS többek között arról is híres, hogy nagyon gyorsan lehet frissíteni az összes kompatibilis iPhone készüléken, ezért ez a rendszer nagyon egységes (és ezáltal biztonságos is). A megjelenés után hamarosan megjelenik a frissítésre vonatkozó üzenet, méghozzá a jelenlegi információk szerint az alábbi típusokon: iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro, iPhone 15 Pro Max, iPhone 14, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max, iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max, iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, valamint a második és harmadik generációs iPhone SE modellek.

A legújabb generációk elérhetők a Yettel kínálatában, ezek mindegyike kompatibilis az iOS 18-cal, tehát ha a legújabb Apple-funkciókat szeretnéd kipróbálni, nálunk jó helyen keresgélsz! 

Megnézem a kínálatot

Szerző:

Bátky Zoltán
informatikai és távközlési szakújságíró, szerkesztő