Így alakítsd ki a leghatékonyabb otthoni Wi-FI hálózatot

Odáig rendben is volna, hogy az internetet valamilyen szolgáltatással elvezetjük a lakásunkig - de hogyan tovább? Manapság már nem csak annyiból áll a feladat, hogy egy asztali számítógépet vezetékkel csatlakoztatunk a routerhez, hiszen megannyi különféle eszköz szeretne csatlakozni a világhálóhoz: mobiltelefonok, laptopok, tabletek, tévék, okosotthon-eszközök és sok minden más. Szerencsére a vezeték már egyáltalán nem alapfeltétel, hiszen könnyen kialakíthatunk egy belső Wi-Fi hálózatot, amelyhez ezek az eszközök biztonságosan és kényelmesen kapcsolódhatnak bárhol a hatókörön belül. 

Egy Wi-Fi hálózat kialakítása alapvetően nem bonyolult feladat, de azért vannak olyan dolgok, amikre érdemes odafigyelnünk azért, hogy biztonságban legyenek az eszközeink és adataink, folyamatos és gyors maradjon az adatkapcsolatunk és készen álljunk a hálózat bővítésére is, ha épp arra lenne igény. Az alábbi tippekkel az a célunk, hogy segítsünk gyorsan, minden körülményre kiterjedően beállítani az otthoni vezetéknélküli hálózatot és ehhez kiválasztani a megfelelő eszközöket, valamint megadni a szükséges beállításokat. 

Milyen eszköz kell egy otthoni Wi-Fi hálózathoz? 

A legtöbb esetben, amikor a szolgáltatótól internet-elérést rendelünk, a tőlük kapott router többfunkciós. Egyrészt arra való, hogy "kilásson" az internetre, tehát modemként működik, másrészt pedig ezt a kijáratot megosztja az otthoni eszközökkel, amelyek így egyrészt mind ugyanezt az internetkapcsolatot használhatják, másrészt pedig egymást is láthatják, adatokat cserélhetnek egymás között. 

Első lépés: a router elhelyezése 

Ha szeretnénk, hogy az otthonunk minden pontjára eljusson a vezetéknélküli hálózat, találjunk egy központi helyet a routernek. Nem árt, ha elkerüljük, hogy szorosan a fal mellett, vagy valamilyen elszigetelt helyen álljon az eszköz, ahogy az sem előnyös, ha más eszköz, például egy nagyobb tévé takarásában marad. Ha még ezek után is maradnak távolabbi helyiségek, ahol már lassabb a kapcsolat, vagy időnként akadozik és megszakad, a későbbiekben ajánlunk egy fejlett módszert ennek elhárítására. 

Mielőtt a hálózat beállítását elkezdenénk, ellenőrizzük, hogy a csatlakoztatni kívánt eszközeink kompatibilisek-e a router által kínált Wi-Fi szabványokkal. A legújabb, kereskedelmi forgalomban már elérhető modellek a Wi-Fi 6 alapján működnek, de ez visszafelé kompatibilis a régi eszközökkel. 

router

Második lépés: a hálózat beállítása 

Amikor megkapjuk a routert és beállítjuk rajta az internet-elérést, könnyen megadhatjuk azt is, hogyan épüljön fel az otthoni belső hálózat. Ezt a router saját menüjében tehetjük meg, amit egyszerűen, webböngészőn keresztül érünk el (ehhez a szükséges lépéseket mindig az adott router leírásában találjuk). Elsőként megadhatjuk a hálózat nevét, hogy a családtagok könnyen rátaláljanak - de itt jön egy fontos terület, a biztonság. 

Harmadik lépés: biztonsági beállítások 

Annak érdekében, hogy a hálózatunkra ne csatlakozhassanak illetéktelenek, érdemes jól titkosított, jelszóval védett megoldást választani. Manapság a legerősebb szabvány a WPA3-PSK (AES), ezért amennyiben ez elérhető az általunk választott routerben, ezt adjuk meg. A legtöbb eszközben viszont a korábbi, WPA2-PSK (AES) mindenképpen megtalálható, ez szintén jó választás. 

Bármelyiket is használjuk, a bekapcsoláskor meg kell adnunk egy erős jelszót. Ez lesz az a karaktersor, amelyet a csatlakozni kívánó eszközökön is be kell pötyögni (bár természetesen a családtagok telefonjain, laptopjain beállíthatjuk, hogy ezt jegyezzék meg, így a későbbiekben automatikusan csatlakozni fognak, amikor a hatókörön belül tartózkodnak). Figyeljünk rá, hogy egy igazán hatékony jelszó ne legyen egyszerű karaktersor (mint az "admin" vagy az "123456"), valamint valamilyen könnyen kitalálható dolog, például a születési dátumunk vagy a kedvenc macskánk neve. 

Negyedik lépés: a hálózat karbantartása 

A fentiek elvégzése után máris működőképes a Wi-Fi hálózat, a jelszót ismerő eszközök csatlakozni tudnak, látják az internetet - de még ne dőljünk hátra. Időről időre ugyanis érdemes ellenőrizni, minden rendben van-e. A router böngészős vezérlőfelületén néha érdemes ugyanis ellenőrizni, kik csatlakoznak épp a hálózatra. Előfordulhat, hogy véletlenül illetéktelenekhez kerül a jelszó vagy mi nem figyeltünk eléggé a beállításokra. Ha olyan eszközt látunk a csatlakozók között, amit nem ismerünk fel, nézzünk utána, hátha egy "potyautas". 

Emellett azt se felejtsük el, hogy a világban folyamatosan fedeznek fel sérülékenységeket, kiskapukat, amit a hackerek, internetes támadók előszeretettel használnak fel. A gyártók ezeket a réseket szoftverfrissítésekkel "tömik be", ezért időnként ellenőrizzük, hogy a routerhez elérhető-e ilyen, és mielőbb telepítsük. Ez mindössze pár perc szünetet és egy újraindítást igényel, de kiemelten fontos az otthoni adataink és eszközeink védelmében. 

Ötödik lépés: lehet még erősebb, még szélesebb? 

Ha a működés közben azt észleljük, hogy a routertől távolabb eső helyiségekben, esetleg olyan helyeken, amelyeket több vastag fal vagy egyéb nagyobb tárgy választ el a központi eszköztől, a kapcsolat időnként megszakad vagy lelassul, kísérletezhetünk a router áthelyezésével, a jelerősség mérésével. A legjobb megoldás egy úgynevezett mesh hálózat létrehozása. Ilyenkor nem csak egy router látja el a Wi-Fi ellátását, hanem kettő vagy több, amelyeket elhelyezhetünk úgy, hogy az otthonunk minden szegletét beszórják. Egy ilyen rendszer azonban továbbra is egyetlen Wi-Fi hálózatként látszik, az eszközeink pedig automatikusan arra az eszközre csatlakoznak, amely épp az erősebb és biztosabb jelet adja. 

Profi tippek 

A Wi-Fi hálózatnak csak egy funkciója az, hogy a hozzá csatlakozó eszközök láthassák a router által közvetített internetet. Emellett azonban arra is használhatjuk, hogy láthassunk területeket egymás számítógépeiből, tárhelyeiből. Így például nem kell másolgatnunk zenéket, videókat, dokumentumokat egyik eszközről a másikra pendrive segítségével vagy e-mail csatolmányaként küldözgetni: az operációs rendszerekben beállíthatjuk, hogy az egyes eszközökön milyen mappákat kik láthatják és milyen jogosultságokkal rendelkezhetnek (például csak megnézhetik ezeket, esetleg másolhatják, törölhetik is őket). 

Még ügyesebb módszer, ha beszerzünk egy NAS-t: a név a hálózati adattároló angol kifejezésének rövidítése, és egy olyan miniszámítógép, amely akár teljesen csendben bújhat meg a lakás egyik sarkában, de a hálózat részeként egyfajta családi tárhelyként funkcionál. Ezt beállítva azt is megtehetjük, hogy nem a laptopokon, mobilokon tárolunk videókat, zenéket, hanem azokat a NAS tárhelyéről játsszuk le, és minden tartalmat elérhetünk bármelyik eszközünkről. Sőt, ha úgy állítjuk be, a NAS privát felhőtárhelyként is működik, amivel utazás közben, távolról is elérhetjük az otthon hagyott adatainkat. 

Még egy érdekes tipp, amely ezúttal a hozzánk érkező vendégeknek lehet hasznos. Sok router tud ma már úgynevezett vendéghálózatot létrehozni. Ez ugyancsak egy jelszóval védett Wi-Fi hálózat, azonban különállóan működik, tehát bárki érkezik hozzánk, ennek a jelszavát adhatjuk meg: innen nem látja a belső hálózat többi eszközét, de ugyanúgy élvezheti az internetünk megosztását. 

Wifikás megoldás egyszerűen 

Jól látható, hogy ma már nem boszorkányság egy olyan otthoni hálózat beállítása, ahol nem kell kábelekkel bajlódnunk, a lakás bármely pontjáról, bármely eszközzel elérhetjük az internetet vagy épp egy másik családi gépet. Ha a néhány alapvető biztonsági beállításra odafigyelünk, az otthoni internet megrendelése után akár mindenféle mélyebb képzettség nélkül, percek alatt kialakíthatjuk a gyors, biztonságos családi wifit.

Szerző:

Bátky Zoltán
informatikai és távközlési szakújságíró, szerkesztő