Válaszd a hozzád legjobban illő okosórát!

Mitől okos egy óra, hiszen csak az időt kell mutatnia, nem? Bizony, az óráknál is megérkezett az a generációváltás, amely a telefonokat is elérte néhány évtizede, így aztán már nem kérdés, hogy egy készülék jóval többet tud a hanghívásoknál az internetezéstől a játékokon és egyéb appok használatán át a fotózásig és videózásig. Az okosórák a hagyományos karórák kinézetét és alapfunkcióit ötvözik a mai okostelefonok sokrétű tudásával, hogy olyan mindennapi segítőtársat kapjunk, amely megannyi élethelyzetben lehet hasznos. 

Hogyan működnek az okosórák? 

Kinézetre egy okosóra kisebb-nagyobb szinten a hagyományos karórákat idézi, tehát csuklópánttal rögzítjük. A számlap azonban már nem csak az időt tudja kijelezni, hanem egy miniatűr mobil kijelzőt találunk a helyén, amely - természetesen az idő mutatásán túl - egy sor egyéb információt képes megmutatni a beérkező üzenetektől az emlékeztetőkön át az épp lejátszott zeneszámokig vagy az edzésünk elemzéséig. 

Az okosórákban a telefonokhoz hasonló hardver még kisebb méretűre optimalizált változata dolgozik. A legtöbb ilyen kis eszköz képes önállóan is különféle appokat futtatni vagy beépített funkciókat végrehajtani, de ugyanígy vezeték nélkül kapcsolódhat a telefonunkhoz és egyéb eszközeinkhez annak érdekében, hogy amolyan kiterjesztett kijelzővé és kezelőfelületté váljon. Egy beérkező üzenet jelzésekor például nem kell feltétlenül elővennünk a mobilt, hiszen az okosóra kijelzőjén is megnézhetjük, ki a küldő és mi a tárgy, a telefonra csak akkor van szükség, ha hosszabb szöveg, esetleg részletesebb kép vagy videó érkezik, vagy válaszolni szeretnénk rá. 

Emellett ma már a legtöbb okosórát felruházzák egy sor olyan funkcióval, amely akár a telefon nélkül is működik. Ilyenek például az egészségügyi és fitnesz-segédek, amelyek az óra kiépítésétől függően képesek figyelni a pulzusunkat, a megtett lépések számát, de akár automatikusan felismerik az épp végzett edzés típusát, és tippeket adhatnak a hatékonyabb mozgásra. Hasonlóképpen jó lehet egy okosóra a tájékozódásra, hiszen sokat már felszerelnek GPS-szel, de ugyanígy az NFC-képes okosórákra telepíthetünk mobil pénztárcát is, hogy bankkártyaként használjuk őket. 

smartwatch

Az okosórákat a mobilokhoz hasonlóan akkumulátor hajtja, ezért időről időre ezeket is tölteni kell, azonban ez általában gyors és kényelmes folyamat: bizonyos modelleket kábeles töltővel, másokat vezeték nélküli töltőpadokon vagy bölcsőkön is lehet tölteni. 

A választáskor érdemes olyat keresni, amely kompatibilis a meglévő telefonunkkal és egyéb eszközeinkkel, hiszen így használhatjuk ki legjobban az összes funkciót. Emellett természetesen formára, színre és stílusra is válogathatunk, akár a modernebb, futurisztikusabb, szögletesebb tech-dizájn, akár a hagyományosabb órákra emlékeztető kerek kialakítás a kedvencünk. Az órák kezelése általában a számlap érintésével történik, de egyes modelleknél a hagyományos órákhoz hasonló tekerőgombokat is találunk. Emellett egyre több okosórába építenek be hang alapú asszisztenseket is, így akár azt is megtehetjük, hogy szóban adunk utasításokat az apróságnak. 

Manapság elérhetők már olyan okosórák, amelyek akár teljesen függetleníthetők a telefonoktól, mivel saját SIM-kártyát is kezelnek (a legtöbb ilyenben már eleve beépített eSIM-et találunk). Ezáltal könnyen megtehetjük például, hogy úgy megyünk el futni vagy egyéb szabadidős tevékenységet végezni, hogy a telefonunkat otthon hagyjuk, erre az időre az óra is képes mobilnet használatára, üzenetek küldésére és fogadására, vagy akár hanghívásra is. 

Van, akinek az okosórák funkcionalitása már túl sok, de mozgás mellé, vagy az alapvető egészségügyi adatok követésére szívesen használnának hasonló eszközt, nekik ajánlott az eszközök speciális változata, amelyet fitneszpánt vagy okoskarkötő néven ismernek. A legtöbbször ezek is összekapcsolhatók a telefonokkal, miközben figyelik az edzésünket és az életfunkcióinkat. 

Okosórák és okoskarkötők a Yettel kínálatában 

Íme néhány olyan eszköz, amely már a Yettelnél is elérhető: mindegyikük kínál egyedi funkciókat és könnyen választhatunk aszerint is, hogy milyen egyéb eszközökkel, telefonokkal szeretnénk összekapcsolni őket! 

Google Pixel Watch 3 

A Google saját okosórája a Pixel készülékekkel kompatibilis, de kiválóan együttműködik más Andxroid-alapú eszközökkel is. Elérhető 45 és 41 milliméteres átmérőjű változatban, ezért férfi és női csuklókra is kiváló. A kör alakú kijelző a hagyományos világot idézi és átmenetet képez a sportos és elegáns stílus között. Egy sor mozgásformát ismerő "virtuális edző" kapott helyet benne, de segít a Pixel mobilok kamerájának távvezérlésében is. Figyeli az alvásunk minőségét és erről összefoglalót ad a reggeli jelenésben, amelybe befoglalhatja az aznapra várható időjárást és a ránk váró feladatok listáját is. 


Megnézem

Pixel Watch 3


 

watch 7

Samsung Galaxy Watch 7

A Galaxy órák hetedik generációja 44 és 40 milliméteres kiadásban kapható, és kerek számlapjával a laza eleganciát képviseli. Könnyen cserélhető szíja sokféle stílusra lehetőséget ad, és itt is megtalálható megannyi edzésfunkció, valamint az alvás figyelése. A különféle edzésformákat akár kombinálhatjuk is és néhány koppintással teljesen személyre szabhatjuk, emellett a Samsung Health szolgáltatással együttműködve sokféle életfunkciónkat monitorozza, amely segíthet időben felismerni bizonyos betegségeket vagy figyelmeztető jeleket. Kiemelten hasznos a magas pulzusra figyelmeztető jelzés, vagy az elesés érzékelése, amely után akár automatikus segélyhívást is indíthat. Ezt az órát a kompatibilis Samsung Galaxy telefonokkal lehet párosítani. 

Megnézem


 

Samsung Galaxy Watch Ultra 
 

A Galaxy okosórák jelenlegi csúcsa, amely extrém sportoktól a túrázásig sokféle helyzetben megállja a helyét. Akár 55 Celsius-fokos hőmérsékletet, 10ATM víznyomást és 9000 méteres magasságot is kibír (alpinisták, búvárok és ejtőernyősök előnyben), és robosztus kialakítása is azt mutatja mindenkinek, hogy a Watch Ultra tulajdonosa az életben képes elmenni a legvégsőkig. 


Megnézem

Galaxy Watch Ultra

huawei watch gt5

Huawei Watch GT5 

A Huawei okosórája kifejezetten az elegancia és a hagyománytisztelet jegyében készült, elsőre talán össze is lehet téveszteni egy stílusos, drága hagyományos órával - pedig ez a külső is sokrétű tudást rejt. Itt is elérhető egy sor egészségügyi funkció, például az élettani adatok elemzéséből az érzelmi jólétre is következtet a rendszere, de nőknek kifejezetten hasznos a ciklusnaptár is. A pulzus mellett méri a véroxigén szintjét és a bőr hőmérsékletét is, tehát itt is gyorsan lehet következtetni olyan jeleket, amelyek betegségre utalhatnak. Ezt a készüléket ráadásul könnyen párosíthatjuk nem csak bármilyen, 8-as főverziónál frissebb Androidot futtató telefonhoz, de még iOS eszközökhöz is. 

Megnézem

Honor Band 7 
 

Kiváló példa az okosóráknál elérhetőbb árú, kompaktabb kialakítású, mégis nagyon hasznos kiegészítőkre a Honor okoskarkötője. Ennek rendszere mesterséges intelligenciával kiegészülve segít az egészségünk megfigyelésében, többek között a pulzusszámot, az alvás minőségét és a stressz-szintet figyelve. 96 sportmód közül választhatunk edzés közben, de a vékony kijelzőn még így is elférnek a telefonra érkező üzenetek vagy a zenelejátszó. Ezt az okoskarkötőt is párosíthatjuk Android mellett iOS-t futtató eszközökhöz egyaránt. 


Megnézem

honor band 7

Az órák jövője megérkezett 

Míg az első okosórák bő egy évtizeddel ezelőtt még a tech-őrültek számára jelentettek mókás kiegészítőt a telefon mellé, a mai okosórák már kifejezetten sok funkcióval önállóan is megállják a helyüket. Az időmérés mellett a mobil kezelésének kényelmes interfészét jelenthetik, de kifejezetten hasznosak az egészség és a sport terén is. A Yettelnél megannyi remek modellt találni, akár ár alapján, akár a funkciók ismeretében, akár pedig a meglévő telefonunkhoz keresünk egy csuklóra illeszthető társat. 

Szerző:

Bátky Zoltán
informatikai és távközlési szakújságíró, szerkesztő