iPhone történelem - az első Apple telefontól az iPhone 15-ig

Bár a közhiedelemmel ellentétben nem az első iPhone volt a legelső okostelefon, de az Apple mobilja tette közérthetővé és szerethetővé az új termékkategóriát. Cikkünkben bemutatjuk a legendás mobilcsalád születését és az azóta érkezett legfontosabb generációkat. 

Az okostelefonok hajnala 

A 2000-es évek elején a mobilok piacát olyan készülékek uralták, amelyek fő funkciója a telefonálás és az SMS-ek küldése volt. A felépítésük is ehhez igazodott: a rövid üzenetek szövegét a fizikai számbillentyűk segítségével lehetett bepötyögni, és a felhasználók többsége nem is gondolt bele többet a termékkategóriába - örömmel fogadtak olyan újításokat, mint az mp3 formátumú zenék lejátszása vagy az egyszerűbb, kisképernyős, pár képpontos játékok, de alapvetően örültek annak, hogy az egyre kisebb mobilok lehetővé teszik számukra a távoli kapcsolattartást hangban vagy maximum 160 karakteres üzenetekben. 

Voltak persze kísérletek újításra: a PDA nevű kategória a mai okostelefonok elődjének számított, de inkább amolyan miniszámítógépként kezelték őket. A készülékeket a kijelzőjükön található elemekkel lehetett vezérelni, de ehhez a legtöbb esetben még valamilyen érintőtollra volt szükség, és konkrétan meg is kellett nyomni a felületet. A PDA-k rendszerei is inkább hasonlítottak a számítógépek kezelőfelületének egyszerűsített változataira, ezért ezeket az eszközöket leginkább az amúgy is informatikával foglalkozók kedvelték, és teljesen külön kategóriának vették, mint a telefonokat. 

Az Apple műhelyében azonban már gondolkoztak egy érdekes jövőképen. A vállalat amúgy is híres volt már arról a mentalitásról, hogy meglévő technológiai újításokat olyan köntösben tálalnak, amely mindenki számára érthető és szerethető, nem csak a szakértők játékszere. Ennek a fényében lehet igazán értékelni, mit jelentett az, amikor 2007. június 29-én Steve Jobs, az Apple néhai vezére és látnoka bemutatta az első iPhone készüléket. 

Az első iPhone - egy forradalom kezdete 

Mai szemmel az első iPhone persze nem tudott túl sokat. Nem volt még benne GPS, a kamerája videózásra nem, csak fotózásra volt képes, kijelzője mindössze 3,5 hüvelykes képátlóval és 320x480 képpont felbontással rendelkezett. A közönség mégis egy emberként csodálkozott el azon, hogy megjelent egy olyan telefon, amelyen nincs nyomógombos billentyűzet, de érintőtoll sem kell hozzá, ráadásul a kezelőfelületéhez sem szükséges komoly számítástechnikai előképzettség. Egyszerű ikonok, érthető elrendezés, saját igények szerint telepíthető appok - ilyesmit egyszerre senki nem látott még telefonon. 

Persze érte kritika is bőven az első iPhone-t. A rivális cégek vezetői nem győzték hangsúlyozni a hiányosságokat és arról beszélni, senki nem fog egy mobilon olyan dolgokat elvégezni, amihez eddig PC-t használtak, hát még videót nézni vagy a Snake-nél komolyabb játékokat elindítani. Nos, tévedtek. Mikor egy évvel később beindult az App Store, még többen kezdték csodálni, mi mindenre képes egy mobil, ha az egyre növekvő számú alkalmazásokból mindenki kiválaszthatja a neki tetszőket és valóban személyre szabhatja velük a készülékét. 

iphone 2g

A 3G tovább fokozza az őrületet 

Az App Store-ral együtt jelent meg a második generációs Apple telefon, az iPhone 3G. Ez a nevéből is láthatóan már kezelte a 3G mobilhálózatokat, ezzel igazi online kommunikációs eszközzé vált. A burkolat alá bekerült a GPS is, ezzel pedig máris elindult az akkoriban még népszerűnek számító navigációs céleszközök eltűnése is. Az egy évvel későbbi iPhone 3GS-ben pedig megnövelték a kijelző felbontását, a mobil kapott egy digitális iránytűt, valamint az erősebb hardver miatt már videót is tudott rögzíteni. 

Nagyjából ekkorra kapott észbe a többi gyártó is, az első iPhone-ok hihetetlen sikere megmutatta, hogy az emberek igenis szeretik és használják az addigi mobiloktól teljesen eltérő módon működő okostelefonokat, ha azok kézreálló, egyszerű, könnyen kezelhető formában tálalják a telefon és a számítógép házasságát. A Google elkészült az első, publikusan is működő Android verzióval és 2008 októberében megjelent az első androidos mobilnak számító HTC Dream. Innentől számítható egy újabb, azóta is tartó hitvita, ami olyan, mint korábban a Skoda vagy Dacia, Commodore 64 vagy ZX Spectrum, Modern Talking vagy Iron Maiden elköteleződés. Ma is vannak "droidosok" és "ájfónosok", és bár a készülékek tudása, a rendszerek képességei nagyjából egyenlőek, mindenkinek megvan a szívéhez közelebb álló. De térjünk vissza az Apple műhelyébe, ahol nem állt meg a munka. 

iPhone 4 - retinán innen és túl 

A 2010-ben megjelent iPhone 4 ismét nagyot dobott: a 960x640 képpontos kijelző felbontása és a pixelek sűrűsége miatt az emberi szem már nem látta a képpontok közötti apró határokat, innen kapta a technológia a Retina Display nevet. Furcsa belegondolni, hogy ez még a sima HD felbontást sem érte el, de akkor óriási előrelépésnek számított. Itt kezdődött el igazán a mobilos kamerák aranykora: a hátlapi érzékelő 5 megapixelre nőtt, és megjelent az előlapi kamera, amelyet alapvetően a FaceTime nevű videóchat kiszolgálására készítettek, de ezzel hamarosan megjelent a szelfi fogalma is (gondoljunk csak bele, egész idáig a tükörben készített önfotózás volt a divat). 

Egy évvel később az iPhone 4s modell hátlapján már 8 megapixeles kamera dolgozott és akár full-HD videókat is képes volt rögzíteni, amely felismerte az arcokat és stabilizálta a remegő képet. Emellett itt jelent meg, első körben nyolc nyelven a Siri hang-asszisztens. A készülék bemutatóját még épp megérte, de a következő napon elhunyt Steve Jobs, aki tehát még láthatta, hogy az egy évtizeddel korábban még nem létező termékkategóriát az Apple robbantotta be a világba és tette igazán naggyá. 

iPhone 5 - villámgyorsan a mobilhálón 

A 2012-ben bemutatott iPhone 5 a mobilnetes működésben lépett előre nagyot, hiszen már kompatibilis volt a 4G/LTE hálózatokkal és Wi-FI 5-tel. Ezáltal út közben, otthon és az irodában is olyan internet-képes eszközzé vált, amely már a vezetékes, nagysebességű online kapcsolatra képes PC-k és laptopok mellé is felzárkózott. 

A hatodik generációval az iPhone ismét formálta az addigra sokszereplőssé váltott okostelefon-piacot, itt épp a kijelzőméret terén. Az iPhone 6 ugyanis már két változatban került piacra, a 4,7 hüvelykes kijelző helyett a vásárlók választhattak egy 5,5 hüvelykeset is, amely ráadásul már 1080p, azaz full-HD felbontást kapott, megegyezőt az akkori PC-s monitorokéval. Ez pedig ismét egy teljes iparágra kiható változást indított el, hiszen ilyen nagyságú és felbontású kijelzőn jobban kezelhető, átláthatóbb lett sok komolyabb mobilapp és játék, tehát a többi gyártó is szép lassan az egyre nagyobb kijelzős modellek felé mozdult. Akkoriban még voltak, akik azt jósolták, a "tepsi méretű" mobilok túl nagyok és hamarosan eltűnnek, de láthatjuk, hogy ma már a 6 és 6,5 hüvelyk közötti képátló az általános. 

Út a tizedik generációig 

Mint minden "technológiai forradalom", az okostelefonoké is lelassult idővel. Ez persze nem jelentette azt, hogy az iPhone-ok újabb generációiba már ne kerültek volna újdonságok: a hetedik generáció két készüléket jelentett, az iPhone 7 és 7 Plus végre vízálló borítást kapott, megújult a Touch ID nyomógomb, de a legnagyobb fejlesztést az jelentette, hogy a kamera már optikai zoomra is képes volt, a kétszeres belenagyítás tehát nem digitális trükközés eredménye. A 2017-ben kiadott iPhone 8 és 8 Plus a Qi-szabványú vezeték nélküli töltéssel, valamint a kiterjesztett valóságot segítő Neural Engine chip bemutatásával újított, a nagyobbik modellben pedig egy olyan virtuális fotóstúdiót mutattak be, amely profi megvilágítási környezeteket emulált. De ekkor már többen is azt várták, mit villant az Apple a nagy tízes alkalmából. 

iPhone X: a második évtized kezdete 

Az első iPhone bemutatásának tizedik évfordulója és a 10. generációs modell egyben nagy megújulást ígért, és az Apple nagyjából teljesítette is az elvárásokat, mivel több olyan területen is frissített, amelyek jó ideje változatlannak tűntek. Egyrészt az előlapot faragták át: megjelent a valódi feketét és mélyebb színeket adó OLED kijelző, míg a felhasználói szokások megváltozására reagálva teljesen eltűnt a Touch ID gomb - a felhasználó azonosítását immár az arcot letapogató Face ID technológia végezte. 

A megjelenítő immár szinte a teljes előlapot elfoglalta, a vékony keret felül is megmaradt, ahol már csak egy belógó szenzorsziget (a "notch") ölelte körül a szelfikamerát és egyéb szenzorokat. Ezzel úgy lehetett nagy a kijelző, hogy maga a készülék kompakt maradhatott. 

A következő évben az X modell ráncfelvarrott változatai érkeztek: az Xs és Xs Max főleg a kamerák teljesítményét fokozták, míg az Xr egy elérhetőbb árú kiadás, ahol visszatértek az LCD kijelzőhöz és néhány tulajdonság (kamera, borítás) visszafogásával kedvezőbb árcímkét kaphatott, miközben a rendszerchipje megegyezett a nagytestvérben működővel. 

2019-ben az Apple visszatért az arab számokhoz a három új modellel: az iPhone 11, 11 Pro és 11 Pro Max az elődök funkcióira épített, ismét néhány időszerű javítással. Az alap 11 vitte tovább az Xr elérhető árú megközelítését, de már dupla hátlapi kamerával, míg a két nagyobb testvéren tripla kamera dolgozott, megjelent a 4x optikai zoom és az automatikus éjszakai üzemmód, valamint a szelfikamera felbontása 7-ről 12 megapixelesre nőtt. 

2020-ban kétféle koncepció mentén is érkeztek iPhone-ok. Egyrészt az iPhone SE 2020-at adták ki, amely ismét egy jóárasított modell, amely az iPhone 11 processzorával, de megint megfizethetőbb csomagolásban célzott azokra, akiknek a főverziók már túl drágának számítottak, másrészt az iPhone 12 családnak is lett egy mini elnevezésű tagja, amely 5,4" képátlójú kijelzőjével annak a vásárlóközönségnek lett a kedvence, amely nem követte az egyre nagyobb megjelenítőjű készülékek divatját. A 12-es család két nagyobb tagja (12 Pro és 12 Pro Max) extra kameralencsét és LiDAR-érzékelőt kapott - utóbbi egy lézeres távolságmérési módszer, amely láthatatlanul tapogatja le a céltárgyat és segít borotvaéles képeket készíteni. A Pro Max modellben már 5-szörös az optikai zoom, és megjelenik az optikai képstabilizálás: ez a lencse fizikai mozgatásával minden eddiginél pontosabban tudja kompenzálni a készülék rázkódását és remegését fotózás és videófelvétel közben. 

A 2021-es, 13. generáció újítása többek között a 120 Hz-es képfrissítéssel rendelkező kijelző, amelyet a három modellből a két erősebb kap meg. Ezzel a panelen látható mozgások lesznek még simábbak és gyorsabbak. Természetesen minden évben erősebb a hardver, amely itt is tetten érhető, az Apple A15 Bionic processzort az év legerősebbjének kiáltják ki. Folyamatosan nő a modellek tárhelykapacitása is, az alapmodell 128 GB-os, de a Pro és Pro Max esetén akár 1 TB is elérhető. 

iphone x

iPhone 14 és 15 - a legújabb generációk a Yettel kínálatában is 

Az Apple jól bevált gyakorlata, hogy általában a két legújabb iPhone-generációt tartja forgalomban, a legújabb modellek megjelenésekor az előző évi kínálat árát valamelyest csökkentve. Érdemes tudni, hogy az operációs rendszer frissítései még jó ideig biztosítottak, jelenleg például még az eredetileg 2018-ban, tehát hat éve megjelent iPhone Xs család is megkapta a legújabb iOS-frissítést. 

2022-ben az iPhone 14 család három tagja jelentett újdonságot. A legkisebb modell 6,1" képátlós, míg a legnagyobb 6,7" képátlós kijelzőt kapott. A mobilt gyakran használóknak és játékosoknak kedvezve új hőelvezetés került a burkolat alá, így nagy terhelés alatt is kevésbé melegszik a készülék. Az elülső kamerában a TrueDepth funkció hatékonyabban tapogatja le az arc felületét és automata fókuszt is kapott. Újdonság volt még a műholdas vészhívás lehetősége (amely egyelőre csak bizonyos országokban működik), valamint az ütközés-érzékelést, ahol a mobil segélyhívást indít, ha karambolt vagy nagyobb becsapódást érzékel. A Pro és Pro Max modellekben a minden addiginál erősebb A16 Bionic chip dolgozik, megjelent a lezáróképernyőn folyamatosan megjelenő adatok funkciója és tovább turbózták a kamerákat, immár akár 4K HDR videókat is készíthetünk. 

Végül pedig elérkeztünk az aktuális modellhez: az első almás mobil megjelenése után 15 évvel négy modell érkezett, az iPhone 15, az iPhone 15 Pro, az iPhone 15 Pro és az iPhone 15 Pro Max. Itt már mindegyik készüléken működik az előző generációban még csak a nagyobb modelleken élő dinamikus sziget: ez egy igen hasznos kijelző-funkció, amely az előlapi kamera és a Face ID szenzorai közé különféle animációkat rajzol, egy élő sávot létrehozva, ami nem csak látványos, de az alkalmazások közötti váltást is meggyorsítja. 

Az A16 Bionic chipek mellé bekerült az Apple Watch-okban bemutatkozott UWB chip is, amely háromszor nagyobb távolságból tudja érzékelni a tárgyakat, plusz új funkcióval bővült a Lokátor funkció, ahol az UWB segítségével a barátainkat is megkereshetjük, ez egy tömött fesztiválon például életmentő lehet. Az új családban már gépi tanuláson alapuló, mesterséges intelligenciával segített háttérfunkciók is működnek, például a telefonáló hangját felismerve sokkal zajmentesebbek a hívások. Fontos, hogy egy EU-s szabályozás miatt ezeken a modelleken a korábbi Lightning helyett már USB-C csatlakozót találunk, ami még inkább növeli a kompatibilitást az otthoni kiegészítőkkel. A Pro és Pro Max modelleket már hihetetlenül ellenálló titán váz védi, belsejükben pedig az Apple legutóbbi mobilchipje, az A17 Bionic dolgozik, ez már ahhoz is elegendő, hogy konzolos játékok natív változatait is futtatni tudja. 

iPhone 14 Plus

iPhone 15 Pro Max

 

iPhone modellek a Yettelnél

Mindig csak előre 

Az iPhone-ok eddigi életútja tökéletes példa arra, hogyan lehet egy frappáns nyitás után megtartani, sőt emelni a színvonalat. A legelső modellek segítettek egy teljesen új termékkategória megjelenésében, de a lendület akkor sem lanyhult, amikor már nem számított forradalminak egy új okostelefon bemutatkozása. Ráadásul az iPhone-oknál az Apple sosem engedte el a gyeplőt, nincsenek másolatok és utángyártott iOS eszközök, a hardvert és szoftvert szoros együttműködésben fejlesztik mindmáig, ami garantálja a legjobb hatékonyságot. És lehet, hogy egyes androidos modellek ma már bizonyos funkciók terén túlszárnyalják az épp aktuális iPhone-t, de összességében még mindig a legtöbbek szemében az almás mobilok számítanak a technológia királyának - épp ezért alig várjuk, hogy megtudjuk, mivel rukkol elő az Apple, várhatóan 2024. szeptemberében, a 16. generáció bemutatásakor. 

Szerző:

Bátky Zoltán
informatikai és távközlési szakújságíró, szerkesztő