Így vetítsd ki és oszd meg telefonod kijelzőjét - képernyőtükrözés a gyakorlatban
A telefonok kijelzője egyre nagyobb lesz, de sokszor még így is azt kívánhatjuk, bárcsak nagyobb kijelzőn is megnézhetnénk a készüléken futtatott tartalmakat. Szerencsére van megoldás, a mai mobilok legtöbbje képes az úgynevezett képernyőtükrözésre, amelyen a telefonok kijelzőjét külső megjelenítőkre tudjuk megosztani. A folyamat ráadásul nem boszorkányság, mutatjuk az alapvető tudnivalókat!
Régebben, ha egy eszköz saját kijelzője kicsinek bizonyult, viszonylag körülmények folyamatnak számított az, hogy a képet vagy videót egy nagyobb képernyőre küldjük át. A legtöbbször valamilyen kábeles megoldásra volt szükség, ami eleve megbonyolította a folyamatot, hiszen figyelni kellett arra, milyen csatlakozója van a forrásként használt eszköznek és a nagyobb kijelzőnek, emellett gyakran külön szoftver letöltésére is szükség volt ahhoz, hogy a két eszköz felismerje egymást. A mai mobiltelefonok képernyőtükrözése ennél univerzálisabb és könnyebb megoldás. De pontosan mi is a lényege?
Mi is az a képernyőtükrözés?
A mai értelemben a képernyőtükrözés azt a folyamatot jelenti, amikor egy telefon, tablet vagy számítógép vezeték nélküli kapcsolaton keresztül megosztja saját kijelzője tartalmának pontos másolatát egy másik eszköz képernyőjén. Ez legtöbbször azért szükséges, mert a forrás eszköz megjelenítője túl kicsi, és ezért kényelmetlen rajta bizonyos tartalmak fogyasztása - ilyen például, amikor egy mobilon képesek vagyunk ugyan akár full HD, vagy még jobb felbontású filmeket, videókat nézni vagy akár játékokat játszani, de az 5-6 hüvelykes (nagyjából 13-15 centis) képátlóval rendelkező apróságokon ez hosszabb távon nem épp szemkímélő élmény. De ugyanígy hasznos lehet a tükrözés akkor, ha egy üzleti megbeszélésen mobilról, tabletről vagy egy kisebb laptopról indítunk el egy prezentációt, amelyet szeretnénk könnyen egy projektorra átvinni, vagy a kisebb kijelzős eszközünkön indított filmet az egész családdal együtt nézni.
A képernyőtükrözésnek manapság több módja is van, hiszen a céleszközre küldhetjük a teljes kijelzőnk tartalmát, vagy akár csak azon belül egy appot vagy ablakot.
A képernyőtükrözés alapjai
A folyamathoz alapvetően két eszközre és a kettő közötti átvitelhez használt protokollra van szükség. Az eszközök egyike a küldő, tehát ezen fut az a videó, app vagy bármi egyéb, aminek a képét szeretnénk továbbküldeni, egy pedig a fogadó: ez lehet egy nagyobb monitor, televízió, vagy akár egy projektor, amely képes arra, hogy az így átvett képi tartalmat nagyobb, szebb formában jelenítse meg.
A kettő közötti kommunikációt biztosítják a protokollok: ilyen például az iPhone-okon használt Apple AirPlay vagy az Androidon, Chrome eszközökön elérhető Google Cast, a Windows alatt működő Miracast, és persze vannak olyan szoftverek is, amelyek a nagy gyártóktól függetlenek és külön telepíthetjük őket. A képernyőtükrözés egyik feltétele, hogy a küldő és fogadó eszköz is ismerje ugyanazt a protokollt.
Ha szeretnénk kipróbálni a képernyőtükrözés folyamatát, először érdemes ellenőrizni, hogy a forrás- és céleszközön elérhető-e ugyanaz a csatlakozási protokoll. Például az iPhone-ok AirPlay funkcióját csak olyan külső megjelenítőkkel tudjuk kihasználni, amelyek szintén ismerik az AirPlay-t (ilyen például az Apple TV). Sokszor az is megoldás lehet, hogy egy tükrözési protokollt nem ismer a céleszköz, mondjuk egy hagyományos tévé, de ha van rajta megfelelő csatlakozó, rádughatunk egy vevőt, amellyel már képessé tesszük a televíziót a tükrözés fogadására (ilyen lehet többek között egy apró Chromecast, amely a tévék HDMI portjába illeszthető). Egyre többször találunk olyan eszközöket, például projektorokat vagy okostévéket, amelyek akár egyszerre több vezeték nélküli protokollt is ismernek, ezért külön kiegészítő nélkül is képesek többféle forrásból tükrözött tartalmakat fogadni.
Így oszthatjuk meg a képernyőt iPhone-ról
Az AirPlay technológiát 2010-ben mutatta be az Apple. Az iOS-t futtató eszközökön a következő évben jelent meg a képernyőtükrözésre alkalmas funkció, majd 2018-ban bemutatták a sok téren fejlesztett második generációt - itt a korábbinál is stabilabb lett a média közvetítése a fejlettebb gyorsítótárazásnak köszönhetően, megérkezett a videó mellett a hang átadása is a kompatibilis sztereó fülhallgatóknak, amely akár egyszerre több eszközre is küldhető.
Az iPhone-okon a képernyő megosztása egyszerű. Alapfeltétele, hogy a telefon és a céleszköz ugyanahhoz a Wi-Fi hálózathoz csatlakozzon. Egy videó tükrözéséhez elég magát a videót elindítani, majd a jobb alsó sarokban a megfelelő kis ikonra koppintani (ez egy stilizált monitor alul egy háromszöggel). A Fotók alkalmazásban először a Megosztás gombra kell koppintani és itt kiválasztani ugyanezt a monitoros-háromszöges ikont. Ezután megjelenik azon eszközök listája, amelyek kompatibilisek az AirPlay-jel, innen válasszuk ki a kívánt megjelenítőt és a tartalom máris azon jelenik meg.
Kedvenc, gyakran használt AirPlay céleszközeinket úgy is beállíthatjuk, hogy automatikusan ezekre tükröződjenek a tartalmak, ehheza Beállítások menüben az Általános menüpont alatt az AirPlay és Handoff sort kell megkeresnünk, itt pedig az Automatikus AirPlay sorra koppintani.
Ha nem videót, hanem a telefon képernyőjének teljes tartalmát szeretnénk nagyobb kijelzőn megtekinteni, a gyorsbeállítás menüben kezdünk (iPhone X, vagy újabb készüléken a kijelző jobb felső sarkából kiindulva húzzuk le az ujjunkat, míg iPhone 8 előtti készüléken vagy iOS 11-nél nem újabb rendszeren ugyanezt a képernyő alsó széléről felfelé kell megtenni). Itt külön gombot találunk Képernyő tükrözése néven (ez két egymást félig eltakaró monitorra hasonlít), erre koppintva indíthatjuk az AirPlay megosztást. Ha a fogadó eszközön megjelenik egy jelkód, ezt adjuk meg az iPhone-on a csatlakozáshoz, és máris elindul a tükrözési folyamat.
A képernyő megosztása Android eszközökről
Az Androidon többféle tükrözési megoldás is elérhető. Egyrészt használhatjuk a Google Play Áruházban ingyenesen elérhető Google Cast szolgáltatást, amely a Google Home app részeként is megtalálható. Itt az appot elindítva kereshetjük meg a kompatibilis megjelenítőket, majd pedig elindíthatjuk a képernyő tükrözését.
Egy másik, Androidon is működő módszer a Miracast: ez egy több gyártó által is támogatott Wi-Fi Directre épülő vezeték nélküli szabvány, ezért ha a tévé vagy egyéb megjelenítő kompatibilis ezzel, a telefonon keressük meg a beállítások alatt a Megjelenítő / Display pontot, majd a Képernyő tükrözése / Cast Screen opciót.
Előfordulhat, hogy egyes telefontípusok felhasználói felületein máshol találjuk a megosztási lehetőséget, a Samsung készülékeken például a gyorsbeállítások között érdemes keresni. Ehhez húzzuk le az ujjunkat a telefon felső szegélye felől, majd a menü megjelenésekor ismételjük meg a mozdulatot a teljes gyorsmenü eléréséhez. Itt a Smart View ikonra kell koppintani, majd a rendszer végigvezet néhány egyértelmű beállítási fázison.
Tippek a stabil képernyőmegosztáshoz
Ahhoz, hogy a telefonról streamelt tartalmak gyorsan, akadásmentesen és jó minőségben jelenjenek meg a céleszközön, érdemes néhány dolgot fejben tartani, hiszen bizonyos környezeti elemek és beállítások okozhatnak zavarokat. A legfontosabb tényezők, amelyekre érdemes figyelni, ezek:
- Stabil Wi-Fi hálózat. Mivel a küldő és fogadó eszköz ugyanazt a hálózatot használja, ha ezt más eszközökkel és folyamatokkal (például nagy mennyiségű adat le- vagy feltöltésével) leterheljük, az a tükrözés minőségromlásához vezethet.
- Figyeljünk az eszközök helyére. Ha túl messze van egymástól a telefon és a megjelenítő, esetleg közöttük a vezeték nélküli kapcsolatot zavaró elemek találhatók (például betonfal vagy valamilyen egyéb elektromágneses sugárzással működő készülék), a kapcsolat instabillá válhat és a tükrözés akadozhat, vagy akár meg is szakadhat.
- Friss rendszer és meghajtók. Az eszközök közötti kompatibilitás és a legfrissebb funkciók érdekében mind a mobilon, mind pedig a megjelenítőn érdemes gyakran frissíteni az operációs rendszert és a szükséges appokat, vagy engedélyezni az automatikus frissítéseket.
- A kijelző felbontása és tájolása. Ha mobilt tükrözünk tévére, érdemes a telefon kijelzőjét eleve fekvő állapotban tartani, hiszen az álló formátum a tévén csak kis helyet használ. Monitorok, projektorok esetében szükség lehet arra, hogy a telefon kijelzőjének felbontására állítjuk az eszközt, hogy a kép ne legyen pixeles vagy elmosott.
- Zárjuk be a felesleges appokat. Ha például filmet vagy prezentációt tükrözünk egy külső eszközre, feleslegesen fut alatta egy Facebook, Gmail, játék vagy bármi egyéb. Ez egyrészt a készülék erőforrásait is feleslegesen használja, és esetleg előugró ablakokkal, üzenetekkel zavarhatja az élményt.
Kis képernyőből nagyot
Egyre több olyan funkció válik elérhetővé mobilokon, amelyek akár még élvezetesebbé válhatnak egy nagyobb kijelzőn. A csatlakozási módszerek száma egyre nő, ahogy a kompatibilis eszközök száma is. A telefonunkon tárolt képek és videók megtekintésén felül használhatjuk a vezeték nélküli tükrözést a munkában egy prezentáció bemutatására, de otthon is megoszthatunk egy sorozat-epizódot vagy filmet Netflixről, Maxról, vagy akár tévéműsorokat és egyéb online tartalmakat követhetünk a Yettel TV app segítségével.
Szerző:
Bátky Zoltán
informatikai és távközlési szakújságíró, szerkesztő