Melyik Samsung Galaxy mobilt válasszam 2024-ben?
A Samsung a mobilpiac egyik legfontosabb szereplője. Elérhető árú készülékek, csúcsmobilok és innovatív, hajtogatható kijelzős telefonok egyaránt találhatók a dél-koreai vállalat kínálatában, ráadásul évről évre jelentetnek meg friss mobilokat, tehát akár úgy is érezhetjük, hogy könnyen elveszhetünk a sokféle modell között. Ismerd meg cikkünkből a legújabb Galaxy telefonok specifikációt és válaszd a neked leginkább megfelelőt a Yettel kínálatából!
A Samsung az okostelefonos kor legelejétől jelen van a piacon. A Galaxy márkanév alatt futó mobilok alapvetően Android operációs rendszert futtatnak, amelyre a gyártó alapértelmezetten telepíti a saját felhasználói felületét One UI néven. Ez az alap Androidot további kényelmi lehetőségekkel, extra funkciókkal ruházza fel.
Az évente kiadott készülékek, valamint a többféle tudású, árkategóriájú mobilok között csak elsőre könnyű eltévedni, mutatjuk először az alapvető tudnivalókat, majd pedig rátérünk az aktuálisan kapható legfontosabb modellek tulajdonságaira.
A, S, Z - ami a betűk mögött van
Míg az első készülékein a Samsung még különféle fantázianeveket használt, hamarosan egységessé vált, hogy a gyártó okostelefonjai mind a Galaxy nevet kapja. Ahogy aztán egyre többféle funkció, hardveres felépítés jelent meg, érdemes volt ezt is több kategóriára bontani. Jelenleg Galaxy A, S és Z sorozatú mobilokat kínál a Samsung: az A modellek jelentik a belépő és középkategóriás szintet, amelyek elérhető árszinttel, de emellett is minőségi kialakítással rendelkeznek. Az S sorozat hardver és tudás tekintetében a csúcskategória, a Z pedig egy különleges, és viszonylag friss sorozat, amelyben a legfontosabb funkció a kijelző össze- és széthajthatósága. De nézzük, ezek közül mik az aktuális modellek a Yettel kínálatában, melyikük mit tud és kinek érdemes ezeket választania!
Samsung Galaxy A készülékek
A dél-koreai gyártó készülékeiben az a nagyszerű, hogy már a belépő szintű modellek is minőségi alkatrészekből, jóval erősebb árkategóriára jellemző funkciókkal és kialakítással rendelkeznek. Az A sorozat legkisebb, szolgáltatónál is elérhető képviselője az A15, ám a legkisebb persze csak képletesen értendő, hiszen már itt is 6,5 hüvelykes képátlóval rendelkező, full HD felbontású, 90Hz képfrissítésű kijelzővel szerelt készüléket kapunk, amelyet nyolcmagos MediaTek rendszerchip hajt 4 GB rendszermemória és 128 GB tárhely társaságában. A hátlapon három kamera dolgozik, az 50 megapixeles főkamera mellett egy 5 megapixeles ultraszéles látőszögű kamerát használhatunk tájképekhez és egyéb nagy átfogást igénylő felvételekhez, a 2 megapixeles makrókamerával pedig a lencsétől mindössze néhány centire található apróságok lefényképezése lesz könnyű feladat.
Már ez a modell is kezeli a jelenleg elérhető leggyorsabb, 5G mobilhálózatot, akkumulátora pedig 5000 mAh kapacitású, tehát sokáig bírja egyetlen feltöltéssel.
Az A sorozat többi tagja ehhez sorban hozzátesz néhány extra funkciót, erősebb megoldást. Az A25-ben már 120Hz-es a képfrissítés, ami még simább görgetést, videólejátszást jelent, a főkamerán pedig megjelenik az optikai képstabilizátor, amely kevesebb elmosódást, kontrasztosabb képeket kínál. Az A35 extrája az eddigieken felül az IP67 besorolású por- és vízállóság, míg az A55 komolyabb hardvere már többek között HDR dinamikatartományú fotók és videók készítését is lehetővé teszi, utóbbit akár 4K felbontásban. A fém keretnek köszönhetően a készülékház is ellenállóbb, a full HD-nál is nagyobb felbontású kijelzőt pedig Gorilla Glass Victus+ biztonsági üveg védi.
Az S sorozat: minőség és prémium érzet
Az első Galaxy S telefon 2010-es megjelenése óta az S sorozat a prémium felépítés, az aktuálisan elérhető legerősebb hardver és a legfrissebb funkciók ötvözetét jelenti. Legutóbb a Galaxy S24 család jelent meg 2024 januárjában, főverziókat egyébként már jó ideje mindig év elején frissít a Samsung. A Yettel kínálatában a jelenlegi sorozat mindegyik tagja kapható, de elérhető az egy évvel korábbi S család alapkiépítése is. Nézzük, miért érdemes ezeket választani!
Galaxy S24 család: erő és mesterséges intelligencia
Az S24 széria három tagjának bejelentésekor a Samsung egyrészt szokásához híven odafigyelt arra, hogy hardveres tekintetben mindhárom készülék a maximumot nyújtsa. Az alapmodell S24-et és az eggyel nagyobb S24+ modellt egyaránt a dél-korai vállalat saját tervezésű Exynos 2400 rendszerchipje hajtja, előbbiben 8, utóbbiban 12 gigabájt RAM kíséretében. A kisebbik telefon 6,2 hüvelykes full HD, nagyobb testvére 6,7 hüvelykes Quad-HD kijelzővel érkezik, ráadásul Dynamic AMOLED technológián alapulva mindkettő a jelenleg elérhető legszebb, kontrasztos és színgazdag mobil megjelenítők közé tartozik.
Ezek a telefonok már semmilyen kompromisszumot nem igényelnek: az erős háttérnek köszönhetően minden alkalmazás akadásmentesen, gyorsan fut. Az 50+10+12 megapixeles tripla kamerák tűéles képeket és videókat készítenek, utóbbit akár 8K felbontásban, HDR dinamikatartományban is.
A trió legnagyobb és legerősebb tagja S24 Ultra névre hallgat. Itt már 6,8 hüvelykes a kijelző, a processzor pedig a világ jelenlegi legerősebb mobilchipje, a Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3. A leginkább látványos előrelépés azonban a kamerarendszert érinti: a hátlapon összesen négy kamera található, a központi egység ráadásul 200 megapixeles felbontásra képes.
A segédlencsék használatával pedig a telefon optikai zoomra is képes, az ötszörös ráközelítéssel így kiküszöböljük az átlagos mobilkamerák nagy hiányosságát, miszerint a digitális zoom használatakor a végeredmény elmosódott, gyenge minőségű lesz. Az Ultrához jár tartozékként egy érintőtoll is, amely kreatív tevékenységekhez, jegyzeteléshez egyaránt kiváló segítőtárs.
A teljes S24 széria egyik legnagyobb újdonsága azonban nem a hardveres képességekben és alkotóelemekben keresendő, hanem a "burkolat alatt" található, a kezelőszoftverben. A Samsung ugyanis egy sor saját fejlesztésű, mesterséges intelligenciára alapozó funkcióval turbózta fel idei sorozatát: az MI szinte minden területen megjelenik a telefonálástól a fotózáson át az akkumulátor kezeléséig. Hívás közben például képes a támogatott nyelvek között valós időben tolmácsolni szöveges és hangos formában egyaránt, de a csevegő- és SMS-üzenetekben is alkalmazható az azonnali fordítás mindkét irányban. A funkció a készülék indulásakor még nem volt elérhető magyarul, ám 2024 végére érkezik hazánk támogatása is.
Ugyancsak MI kérhető meg arra, hogy foglalja össze a jegyzetelő vagy a hangrögzítő által összegyűjtött adatokat, amelyeket akár formázva, javítva is kinyerhetünk. A hosszabb weboldalak és dokumentumok tartalmát szintén képes tömörebben összegezni. A képszerkesztőben a lefotózott tárgyak egy mozdulattal kijelölhetők, átmozgathatók, méretezhetők vagy akár törölhetők. Sokat fejlődött az egészséget figyelő Samsung Health, és egyre okosabban, emberszerűbben fogalmaz a cég saját hangos asszisztense, a Bixby is.
Érdemes megemlíteni, hogy a Yettel kínálatában még elérhető az S család egy évvel korábbi tagja, a Galaxy S23 is. Ez azért fontos információ, mert ez a modell a legfrissebb szériához képest jelentősen kedvező áron vásárolható meg, és hardveres tulajdonságaiban szinte semmilyen szinten nem marad el utódjától.
Ami még jobb hír, hogy a Samsung tervei szerint a mesterséges intelligenciás extrák hamarosan a tavalyi csúcsmodellekre, így az S23-ra is megjelennek majd.
Z, mint... össZehajtható
A Samsung volt az első olyan mobilgyártó, amely sorozatgyártásban képes volt a világon először össze- és széthajtogatható kijelzővel szerelt telefonokat piacra dobni. Az első néhány széria még a kísérletezés jegyében készült, mára azonban kiforrott, a prémium kategória legtetejét képviselő eszközökről beszélünk. A két Z készülék máshogy közelít a hajtogatáshoz, de mindkettő nagyon hasznos lehet egy sor élethelyzetben.
A Galaxy Z Fold6 lényege, hogy a telefon könyvszerűen, a gerince mentén széthajtható, ezáltal egy már-már tablet méretű, 7,6 hüvelykes kijelzőt kapunk, amin nagyobb élmény a játék és a multimédiás alkalmazások futtatása, vagy akár az útközbeni filmnézés, de munkára, navigációra, böngészésre használva akár két app is kényelmesen, jól láthatóan elfér egymás mellett.
A kistestvér Flip6 névre hallgat, és pont fordított elvet követ: az alapértelmezésben 6,7 hüvelykes kijelzőt a cigarettatárcák vagy púderdobozok mintájára csukhatjuk össze a vékonyabb átmérő mentén. Ezáltal a mai átlagnak megfelelő méretű telefont használaton kívül annyira kompakttá varázsolhatjuk, hogy még a szűkre szabott női zsebekben, apró tárcákban is elfér. Fő ismertetőjegyük mellett ezek a készülékek is a legerősebb hardverekkel, fotós képességekkel rendelkeznek, és szintén megkapták a Samsung friss MI-fejlesztéseit.
A Samsung tehát mindenki számára tartogat olyan telefont, amely pénztárcájához, felhasználói szokásaihoz a legjobban alkalmazkodik. Akár egy elérhető árú, mégis minőségi készülékrevágyunk, akár egy erős, profi mobilra, esetleg a legújabb, hajtogatható modellre vágyunk, érdemes végignézni a Yettel kínálatában elérhető telefonokat!
Szerző:
Bátky Zoltán
informatikai és távközlési szakújságíró, szerkesztő